"Pojednanie Rosji i Polski nastąpi nieprędko"

"Pojednanie Rosji i Polski nastąpi nieprędko"
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / pz

Pojednanie Rosji i Polski na wzór pojednania polsko-niemieckiego nie nastąpi prędko - komentuje wizytę w Polsce zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla białoruski historyk kultury Anatol Sidarewicz dla niezależnego tygodnika "Nasza Niwa".

Sidarewicz zwraca uwagę, że chociaż autorytet Kościoła katolickiego w Polsce jest wysoki, to abp Józef Michalik musiał już bronić orędzia, jakie ma zostać podpisane z Cyrylem. "Oznacza to, że pewna część społeczeństwa nie zgadza się z jego podejściem do problemu" - ocenia historyk, cytowany na stronie internetowej "Naszej Niwy".

Podkreśla on także, że choć autorytet Cerkwi prawosławnej w rosyjskim społeczeństwie pozostaje wysoki, to także ona była ostatnio krytykowana. Przytacza przykład luksusowego zegarka Cyryla, którego wyretuszowanie na zdjęciu wywołało oburzenie, czy też sprawę Pussy Riot.

Ponadto - zauważa Sidarewicz - "do poprawy rosyjsko-polskich stosunków nie wystarczy dobra wola Kościoła i Cerkwi. Jest potrzebna chęć klasy politycznej i elit intelektualnych". Przypomina przy tym, że układ o normalizacji stosunków między Polską i RFN zawarto aż 5 lat po orędziu biskupów polskich do niemieckich, a Polska i Niemcy zostały sojusznikami dopiero po upadku komunizmu.

DEON.PL POLECA

"Współczesna rosyjska klasa polityczna pod względem mentalności pozostaje imperialna - uważa Siadrewicz. - Dlatego nie sądzę, by przyjaźń Rosji i Polski była perspektywą najbliższej przyszłości".

Zauważa on również, że w pojednaniu między polskim Kościołem i rosyjską Cerkwią nie uczestniczy Cerkiew białoruska. "Białoruś musi prowadzić własny dialog z Polską, bo mamy swoje specyficzne porachunki historyczne, w tym w sferze stosunków międzynarodowych" - ocenia Sidarewicz, przypominając o przedwojennych rządach Polski na zachodniej Białorusi.

Jego zdaniem za to, iż Cyryl podczas wizyty w Polsce "wypowiada się jak gdyby także w imieniu Białorusi", ponoszą odpowiedzialność białoruskie władze, które "nie domagały się od Moskwy utworzenia u nas Cerkwi o statusie choćby zbliżonym do ukraińskiej". "Nie mówię już o tym, że konfrontacyjna polityka władz w Mińsku i ich permanentne kłótnie z Warszawą doprowadziły do tego, że stosunki między sąsiednimi państwami przypominają okres zimnej wojny" - kończy Sidarewicz.

O wizycie Cyryla w Polsce krótko wspomina też w piątek niezależna gazeta "Narodnaja Wola". W notce zatytułowanej "Niczego podobnego w polsko-rosyjskiej historii jeszcze nie było" gazeta nazywa orędzie, które ma być podpisane podczas wizyty, "pierwszym dokumentem takiego rodzaju", mającym "szczególne znaczenie w kontekście nieprostej historii stosunków między dwoma narodami".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pojednanie Rosji i Polski nastąpi nieprędko"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.