Patriarcha Damaszku: pomoc z Zachodu trafia w ręce ISIS
Pomoc z Zachodu dla umiarkowanych grup opozycji trafia w ręce ISIS i innych ekstremistów - powiedział Katolicki Patriarcha Damaszku, Grzegorz III Laham.
W wywiadzie dla grupy Pomoc Kościołowi w Potrzebie Patriarcha Grzegorz III stwierdził, że pieniądze i broń wysyłane umiarkowanej opozycji, walczącej przeciw prezydentowi Basharowi al-Assadowi, cały czas trafiają w ręce bojowników ISIS. Grzegorz III jest głową największej katolickiej wspólnoty w Syrii - Melkickiego Greckiego Katolickiego Patriarchatu.
Patriarcha udzielił wywiadu po tym, gdy prezydent Assad stwierdził, że nie jest w stanie walczyć przeciw ISIS, ponieważ inne grupy opozycyjne (m.in. Al-Nusra Front) rosną w siłę.
Patriarcha Grzegorz skrytykował działania Zachodu na Bliskim Wschodzie: "Jeśli Zachód pomaga umiarkowanej opozycji bezpośrednio, to pośrednio wspiera też ISIS. Jeśli jednego dnia dasz pieniądze słabym, umiarkowanym grupom, to w końcu trafią one do rąk tych potężnych. Patrzymy na to każdego dnia".
Odwołując się do papieskiej prośby o uwolnienie ojca Paolo Dall'Oglio, który został porwany dwa lata temu, patriarcha stwierdził, że nie wie nic o jego obecnym stanie, ani też o innych sześciu kapłanach i biskupach porwanych w Syrii. "Nie wiadomo, co się z nimi stało. Kto wie, czy w ogóle jeszcze żyją" - dodał.
Patriarcha skomentował również sytuację chrześcijan: "Ludzie codziennie wyjeżdżają - czasem z wizą, czasem bez. Zdarza się, że biorą tylko tysiące amerykańskich dolarów z nadzieją dotarcia do Europy. Narażają się jednak na wyzysk i inne gorsze rzeczy".
Grzegorz III stwierdził, że obecnie co najmniej 450 tysięcy syryjskich chrześcijan musiało porzucić miejsce zamieszkania. Około 40 tysięcy z nich mieszka obecnie w Niemczech, a 50 tysięcy - w Szwecji. "Sytuacja uniemożliwia nam podanie dokładnej liczby uchodźców" - dodał.
Patriarcha powiedział, że choć w jednych częściach kraju liczba wiernych spada, to wzrasta w innych. Wspomniał między innymi miasto Maaloula, które zostało zdobyte przez dżihadystów w 2013, ale niedawno wróciło do rąk rządu. Zdaniem Patriarchy wróciło tam 450 rodzin chrześcijańskich (ok. 2250 osób).
Grzegorz III wyraził pewność, że mimo spadku obecności chrześcijan w Syrii, Kościół w tym kraju przetrwa. "Będziemy walczyć i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by w Syrii, miejscu narodzin chrześcijaństwa, żyli chrześcijanie" - skomentował.
"Chrześcijanie Bliskiego Wschodu mają ważne role do spełnienia - misję, obecność i dialog. Nie jesteśmy tam tylko dla siebie - staramy się promować dialog i troszczyć o wszystkich ludzi".
Redakcja DEON.PL poleca:
Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. 80% wszystkich działań skierowanych przeciwko religii wymierzona jest właśnie w chrześcijan.
Prześladowania to nie tylko okrucieństwa, których dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.
Od Indii po Meksyk i od Nigerii po Białoruś chrześcijanie padają ofiarami represji władz państwowych, partyzantów, bojówek, narkotykowych bossów i organizacji przestępczych. W wielu miejscach ich wyłączną winą jest to, że jako jedyni bronią praw człowieka, troszczą się o najuboższych, sprzeciwiają się bezprawiu i wyzyskowi.
Globalna wojna z chrześcijanami to najbardziej aktualny obraz prześladowań dostępny w języku polskim.
John L. Allen Jr. jest najlepszym w historii korespondentem watykańskim piszącym w języku angielskim, jak ocenia go G. Weigel, autor biografii Jana Pawła II Świadek nadziei. Allen współpracuje z Boston Globe, portalem Crux oraz CNN. Opublikował dziewięć książek, w tym biografię papieża Benedykta XVI.
Skomentuj artykuł