Patriarchat Rumuński poparł stanowisko Konstantynopola w "sprawie ukraińskiej"

Patriarchat Rumuński poparł stanowisko Konstantynopola w "sprawie ukraińskiej"
(PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
KAI / sz

Rumuński Kościół Prawosławny poparł stanowisko Patriarchatu Konstantynopola w sprawie autokefalii prawosławia na Ukrainie i utworzenia tam niezależnego Kościoła prawosławnego. Oznajmił o tym rzecznik i sekretarz prasowy niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego abp Eustracjusz (Zoria). Jego zdaniem świadczy o tym obecność patriarchy ekumenicznego Bartłomieja na konsekracji nowej katedry prawosławnej w Bukareszcie.

 

Kilkudniowe uroczystości z tym związane trwały zakończyły się w stolicy Rumunii w niedzielę 25 listopada. Wpisywały się one w obchody setnej rocznicy zjednoczenia ziem rumuńskich i utworzenia współczesnego państwa rumuńskiego. Oddana do użytku nowa świątynia ma charakter soboru (katedry) narodowego jako główna cerkiew rumuńskiego prawosławia. Samej konsekracji współprzewodniczyli patriarchowie Bartłomiej z Konstantynopola i rumuński Daniel.

24 listopada honorowy zwierzchnik światowego prawosławia w przemówieniu do członków Świętego Synodu Patriarchatu Rumuńskiego jeszcze raz podkreślił, że Konstantynopolski Kościół-Matka postanowił udzielić autokefalii Kościołowi na Ukrainie. Przypomniał przy okazji, że spośród istniejących obecnie 14 lokalnych Kościołów prawosławnych 9 otrzymało status autokefalicznych (niezależnych) właśnie od Konstantynopola, a jednym z nich jest Kościół rumuński.

Komentując wydarzenia i wypowiedzi hierarchów w Bukareszcie abp Eustracjusz zauważył, że "na tle kryzysu w stosunkach między Moskwą a Konstantynopolem [zerwania przez Kościół rosyjski jedności eucharystycznej z Konstantynopolem] oba Kościoły pokazały jedność". Podobnie było w 2016 roku, gdy stanowisko Patriarchatu Rumuńskiego na rzecz nieodwołalnego przeprowadzenia soboru wszechprawosławnego na Krecie przyczyniło się do powodzenia tego przedsięwzięcia - przypomniał rzecznik Patriarchatu Kijowskiego. Podkreślił, że w przededniu oczekiwanego wydania tomosu (dekretu) o autokefalii dla prawosławia ukraińskiego jeden z największych Kościołów lokalnych, jakim jest Patriarchat Rumuński, udzielił poparcia Konstantynopolowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarchat Rumuński poparł stanowisko Konstantynopola w "sprawie ukraińskiej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.