Antonina Krzysztoń i Andrzej Jagodziński - koncert promocyjny płyty "Pieczęć"

Antonina Krzysztoń i Andrzej Jagodziński - koncert promocyjny płyty "Pieczęć"
Polskie Radio / Informacja Prasowa

Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 16 marca br. o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego  na koncert promocyjny płyty "Pieczęć" w wykonaniu Antoniny Krzysztoń (śpiew) i Andrzeja Jagodzińskiego (fortepian).

Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty "Pieczęć", nagranej przez Antoninę Krzysztoń - artystki  o charakterystycznym i niepowtarzalnym głosie -  oraz pianistę jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego.

W programie kompozycje Antoniny Krzysztoń do tekstów m.in.: Św. Franciszka, Św. Wincentego Pallotiego, Bł. Honorata Koźmińskiego, Psalmu 23, Hymnu brewiarzowego oraz  pieśni Karola Kurpińskiego do słów Franciszka Karpińskiego.

Ks. Koladyński: "Pięczeć" to bandaż na rany >>

Artystce towarzyszyć będzie Andrzej Jagodziński, który swój akompaniament oparł na chorale i muzyce klasycznej., choć wyraźnie słyszalny jest również związek artysty z jazzem.

DEON.PL POLECA

Będzie to wieczór mistyczny w wykonaniu znakomitych artystów.

"Zapraszam na muzyczno-kontemplacyjną wyprawę wytrwałych wędrowców, miłośników dźwięków, pragnących wyciszenia, a także wielbicieli sportów ekstremalnych" - Antonia Krzysztoń.

* * *

Antonina Krzysztoń -  pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów, która występuje na najważniejszych festiwalach i koncertach, związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną.

Pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu, w wydawnictwach podziemnych: CDN, Nowa, Solidarność Wielkopolska. W 1983 r. wygrała krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej oraz zdobyła główną nagrodę FAMA. Uznała wygraną za znak i potwierdzenie, że to jest jej droga. Zdecydowała się całkowicie poświęcić śpiewaniu.

Antonina Krzysztoń stała się wykonawczynią znaną szerszej publiczności, kiedy w listopadzie 1993 roku Jej piosenka "Perłowa Łódź" zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki.?

W swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Inspiruje się muzyką folkową, którą kocha i to słychać w jej balladach, a także wieloma innymi gatunkami muzyki. To wszystko składa się na jej niepowtarzalne interpretacje. W ciągu ostatnich trzydziestu lat wydała 18 płyt autorskich.

Nagrody:
1995 r. - Mateusz - muzyczna nagroda Programu 3 Polskiego Radia za płytę "Takie moje wędrowanie"
2003 r. - Nagroda im. Włodzimierza  Pietrzaka
2006 r. - Order Odrodzenia Polski od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
2016 r. - laureatka medalu  Per Artem ad  Deum przyznawaną przez Papieską  Radę Kultury Obejrzyj relację. Nagroda ex aequo z Arvo Part
2016 r. - Nagroda im. Przemysława Gintrowskiego

Andrzej Jagodziński -  absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród - indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‚Złota Tarka’ w 1979 roku. Grał w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego.

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w festiwalach Jazz Yatra - Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

W 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem i odtąd  artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina , co stało się wielkim sukcesem artystycznym i komercyjnym (albumy "Chopin"- Fryderyk w kategorii płyta jazzowa, "Chopin Once More", "Les Brillantes", "Sonata b-moll"), a także muzykę ludową (album "Muzyka Polska"). Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty.

Jako akordeonista brał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: "Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio" oraz "C-minor", która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.

Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik , Ewą Bem ( 30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.

Andrzej Jagodziński od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

W 2005 został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Antonina Krzysztoń i Andrzej Jagodziński - koncert promocyjny płyty "Pieczęć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.