IPN - instytucja, która drażni

IPN - instytucja, która drażni
(fot. IPN)
Logo źródła: IPN/pamięć.pl pk

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się 28 października (środa) o godz. 17:30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. O książce Doroty Koczwańskej-Kality (Nie)chciane dziecko III RP. Instytut Pamięci Narodowej 2000-2010. Geneza, funkcjonowanie, kontekst społeczny i polityczny dyskutować będą goście Romana Graczyka: prof. Antoni Dudek, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Tytuł tej książki dobrze oddaje klimat, w jakim był, i po części ciągle jest, obecny w życiu publicznym Instytut Pamięci Narodowej. Wydawać by się mogło, że w kraju wydobywającym się z komunizmu powstanie tego rodzaju instytucji będzie czymś oczywistym. Otóż - wcale nie było, a jego funkcjonowaniu towarzyszyło (i towarzyszy do dziś) wiele społecznych emocji. IPN kojarzy się w potocznym odbiorze z lustracją - co jest daleko idącym uproszczeniem i zredukowaniem jego rzeczywistych funkcji do tej jednej. Ale rozliczenie z tajnej współpracy z aparatem represji PRL jest o tyle trzonem działań IPN-u, że organizuje spór o stosunek do starego ustroju. Opis sporów - czy lepiej: swarów - lustracyjnych jest jednym z ważnych elementów tej książki.

Co zmieniła w Polsce lustracja, jaki jest jej bilans?

Czym naprawdę jest IPN, a czym jest w oczach jego przeciwników?

Jakie konstruktywne wnioski na przyszłość wypływają z jego dotychczasowej działalności?

Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć 28 października.

IPN - instytucja, która drażni - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

IPN - instytucja, która drażni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.