"Msza F-dur" Józefa Ksawerego Poniatowskiego 22 października

"Msza F-dur" Józefa Ksawerego Poniatowskiego 22 października
Przemysław Firek - Prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej

Historyczna premiera Mszy F-dur Józefa Ksawerego Poniatowskiego w łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia inauguruje spektakularną, międzynarodową promocję odkrytego niedawno dzieła polskiego kompozytora.

Wspaniała muzyka w wykonaniu orkiestry złożonej z wybitnych krakowskich instrumentalistów oraz śpiewaków rozbrzmiewać będzie w kościołach wielu zakątków Polski i Europy, by na koniec powrócić do Krakowa i uświetnić Światowe Dni Młodzieży.

SUWERENNY RYCERSKI ZAKON SZPITALNIKÓW
ŚWIĘTEGO JANA JEROZOLIMSKIEGO ZWANY RODYJSKIM I MALTAŃSKIM
___________

ZWIĄZEK POLSKICH KAWALERÓW MALTAŃSKICH

zaprasza 22 października (czwartek) 2015 r. na Święto św. Jana Pawła II
do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach ul. Totus Tuus 32

Część I - godz. 17:00

MSZA ŚWIĘTA Z PROCESJĄ
koncelebrowana przez JEm. ks. kardynała Stanisława Dziwisza

Część II - godz. 20:00

KONCERT
światowa premiera orkiestrowej wersji MSZY F-DUR
Księcia Józefa Michała Poniatowskiego
(wstęp wolny)

Książę Józef Michał Poniatowski (1816-1873), polski kompozytor, śpiewak i dyplomata, wnuk brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Mszę F-dur skomponował w 1867 roku.

wystąpią:

Orkiestra Symfoniczna Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej
Chór Polskiego Radia w Krakowie

Sebastian Perłowski - dyrygent

Katarzyna Oleś Blacha - sopran
Urszula Kryger - mezzosopran
Pavlo Tolstoy - tenor
Wojtek Śmiłek - bas

Przed mszą świętą i przed koncertem odbędzie się kwesta na organizację Międzynarodowego Obozu Zakonu Maltańskiego dla Niepełnosprawnej Młodzieży w Krakowie - sierpień 2016

w Liście do Artystów Jan Paweł II podkreślał, że "Tworząc dzieło, artysta wyraża bowiem samego siebie do tego stopnia, że jego twórczość stanowi szczególne odzwierciedlenie jego istoty - tego kim jest i jaki jest. Znajdujemy na to niezliczone dowody w dziejach ludzkości. Artysta bowiem, kiedy tworzy, nie tylko powołuje do życia dzieło, ale poprzez to dzieło jakoś także objawia swoją osobowość. Odnajduje w sztuce nowy wymiar i niezwykły środek wyrażania swojego rozwoju duchowego. Poprzez swoje dzieła artysta rozmawia i porozumiewa się z innymi. Tak więc historia sztuki nie jest tylko historią dzieł, ale również ludzi.

Dzieła sztuki mówią o twórcach, pozwalają poznać ich wnętrze i ukazują szczególny wkład każdego z nich w dzieje kultury". Takim artystą był niewątpliwie Józef Michał Ksawery Poniatowski (1816-1873), w życiu którego muzyka i polityka stanowiły polifoniczny splot. Ten śpiewak i kompozytor oraz dyplomata i uczestnik misji dyplomatycznych w jednej osobie stał znaną charyzmatyczną postacią swoich czasów. Wystarczy zaznaczyć, iż jego opery wystawiane były w słynnej mediolańskiej La Scali.

Postać tego twórcy wydobyło z zapomnienia Stowarzyszenie Muzyki Polskiej z Pawłem Orskim na czele, a w polskiej refleksji naukowej analizuje fenomen Poniatowskiego prof. dr hab. Ryszard Daniel Golianek, autor m.in. pracy o operach tego twórcy. Do zgłębienia Mszy F-dur, "bohaterki" dzisiejszego koncertu, przekonał mnie nieoceniony propagator muzyki Poniatowskiego w Londynie - Marek Stella Sawicki, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny. To właśnie on doprowadził do wykonania tego utworu w Londyńskim Westminsterze 27 czerwca 2015 roku.
  
Mam zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w koncercie szczególnym. Niezwykły jest czas koncertu - kontekst październikowego Dnia Papieskiego. Niezwykłe jest miejsce przedsięwzięcia - Sanktuarium Jana Pawła II . Niezwykłe jest również to, iż przywracana do  życia Msza F-dur Józefa Ksawerego Poniatowskiego zabrzmi dziś w nowej szacie brzmieniowo-kolorystycznej: w instrumentacji symfonicznej. Mam nadzieję, że w takiej właśnie postaci wejdzie do kanonu dzieł obok świetnie znanych mszy Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Gioacchino Rossinniego. Msza Polaka, który był Patriotą Europy.

 

W dobie nasilania się konfliktów religijnych i ubożenia duchowego społeczeństw muzyka, jako język uniwersalny, może odważnie służyć idei dialogu i wzmacniania wartości chrześcijańskich jako fundamentu całej kultury europejskiej. Może także stać w obronie wartości duchowych, realizując sens wspólnotowy, wzbogacając naszą uczuciowość i wrażliwość. Jan Paweł II w przywoływanym już tu liście pisał: "Dlatego artysta, im lepiej uświadamia sobie swój «dar», tym bardziej skłonny jest patrzeć na samego siebie i na całe stworzenie oczyma zdolnymi do kontemplacji i do wdzięczności, wznosząc do Boga hymn uwielbienia. Tylko w ten sposób może do końca zrozumieć samego siebie, swoje powołanie i misję".

Chciałbym w tym momencie serdecznie podziękować wszystkich tym, którzy "Projekt «Poniatowski»" uczynili swoją Sprawą: zwłaszcza, Pani Monice Piątkowskiej, specjalistce z zakresu marketingu i wzmacniania marki narodowej, oraz wszystkim artystom-muzykom. Tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga przecież twórczego zaangażowania i poświęcenia dużej grupy pasjonatów.

Mam nadzieję, że Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w nowej odsłonie dostarczy Państwu niezapomnianych przeżyć duchowych i artystycznych. Dzięki muzyce możemy stać się jedną współodczuwającą rodziną. Śpiew, który sytuuje się w centrum utworu, w sposób bezpośredni trafia do słuchacza. Fryderyk Chopin mawiał do swoich uczniów-pianistów: "Śpiewaj, kiedy grasz", chcąc zwrócić ich uwagę na przekaz emocji zawartych w dźwięku. Jak mówią prorocze słowa psalmu  33. "Śpiewajmy Panu pieśń nową". Żywię głębokie przekonanie, iż taką "nową pieśnią" jest dzieło polskiego twórcy, reinterpretowane i odczytywane na nowo - tu i teraz.  

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Msza F-dur" Józefa Ksawerego Poniatowskiego 22 października
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.