Autor z godną podziwu pasją odkrywcy przeszukuje źródła i tropi wszelkie ślady relikwii ukrzyżowania Chrystusa. Rozpoczyna od najważniejszej – drzewa Krzyża Świętego. Dlaczego te kawałki drewna tak bardzo poruszały ludzi? Ponieważ krzyż jest nie tylko narzędziem śmierci Chrystusa, ale również Jego figurą i symbolem. W książce mowa jest także o innych artefaktach związanych z ukrzyżowaniem, m.in. gwoździach, koronie cierniowej, świętej włóczni i Całunie Turyńskim.
To, co zasługuje na szczególną uwagę w Relikwiach ukrzyżowania, to godna podziwu uważność autora w przytaczaniu i odtwarzaniu średniowiecznych dziejów relikwii. Skuteczne przedstawienie wydarzeń, wraz z uwarunkowaniami historycznymi, pozwoliło mu odpowiedzieć na niektóre z pytań aktualnych po dziś dzień, m.in. Dlaczego mamy dzisiaj tyle gwoździ Męki Pańskiej? Czym należy wyjaśnić zachowanie belki krzyżowej?
Poszukiwania i wiedza autora wynikają z jego postawy, ale pokazują także dystans do wiary i rzeczywistości ziemskiej. Wall przedstawia wydarzenia, które są znane szerzej (np. cud, dzięki któremu św. Helena była w stanie odpowiedzieć na pytanie, który z trzech znalezionych przez nią krzyży jest tym właściwym) jak również mniej znane opowieści i legendy chrześcijańskie (m.in. o końskim hufnalu, który przynosił szczęście jeźdźcowi). Poza weryfikacją opowieści obrosłych mitami, James Charles Wall pokazuje prawdziwe wydarzenia związane z historią i powstaniem relikwii Męki Pańskiej. Ponadto posiłkuje się – w miarę możliwości – istniejącymi odwołaniami, zarówno z pism Ojców Kościoła, jak i zachowanych przekazów. Wszystkie jednak poddaje odpowiedniej krytycznej ocenie.
– Odkrycie relikwii Krzyża Świętego pociągnęło za sobą trudne do oszacowania konsekwencje. Nadało impuls wszystkim dziedzinom sztuki. Najświetniejsze dzieła powstałe od czasu epoki klasycznej wyrosły właśnie z nabożeństwa do naszego Pana i były wynikiem pragnienia, by poświęcić Mu w darze wszystko, co On podarował nam – napisał James Charles Wall w Relikwiach ukrzyżowania (tytuł oryginalny: Relics from the Crucifixion. Where They Went and How They Got There).
Patronat nad książką objęli: „Przewodnik Katolicki”, tygodnik „Idziemy”, miesięcznik „W drodze”, deon.pl, dominikanie.pl, wiara.pl, opoka.org.pl, Radio Doxa, Radio Nadzieja, Radio Emaus.
O autorze:
James Charles Wall (1860–1943) – brytyjski pisarz, artysta, historyk i antykwariusz; wytrawny znawca pism ojców Kościoła; członek Królewskiego Towarzystwa Historycznego. Napisał wiele książek, przeważnie poświęconych historii Kościoła. Współpracował przy tworzeniu serii „Victoria History of the Counties of England”, opisującej dzieje wszystkich angielskich hrabstw.
Źródło: Informacja prasowa
Skomentuj artykuł