Pielęgniarka zwolniona z pracy za noszenie krzyżyka, wygrała w sądzie i trybunale

Pielęgniarka zwolniona z pracy za noszenie krzyżyka, wygrała w sądzie i trybunale
fot. Depositphotos
KAI / pk

Pracodawca, który zwolnił pielęgniarkę twierdził, że krzyżyk nie był symbolem jej wiary, a także stanowił "źródło potencjalnego zakażenia". W tym samym czasie inni pracownicy mogli nosić hidżaby, sari, turbany i biżuterię.

Brytyjski trybunał przyznał katolickiej pielęgniarce rację, że zwolnienie jej z pracy za noszenie maleńkiego krzyżyka było oznaką dyskryminacji za wiarę i naruszyło jej prawa człowieka. Chodzi o 61-letnią Mary Onuohę, której władze szpitala w Londynie nakazały zdjęcie krzyżyka ze "względów sanitarnych", mimo że inni pracownicy mogli nosić hidżaby, sari, turbany i biżuterię.

DEON.PL POLECA

Sąd pracy wydał wyrok na korzyść pielęgniarki

Pochodząca z Nigerii pielęgniarka była dyskryminowana od 2015 roku. Z powodu krzyżyka, który nosiła w pracy bez żadnych problemów przez 19 lat, została m.in. zdegradowana. Nasilające się molestowanie i naciski psychiczne zakończyły się zwolnieniem jej z pracy. Kobieta oddała sprawę do sądu pracy, który wydał wyrok na jej korzyść. Trybunał odrzucił twierdzenie pracodawcy, że "krzyżyk nie był symbolem wiary pielęgniarki, i że stanowił źródło potencjalnego zakażenia". Stwierdził też, że "została zwolniona bez uzasadnionej i wyraźnej przyczyny, co było dyskryminujące i naruszyło jej prawa człowieka". Co więcej, sąd zaznaczył, że "powstrzymywanie chrześcijanki przed eksponowaniem krzyżyka było elementem szerszej kampanii prześladowczej", a tym samym uznał, jak podkreśla prawnik kobiety, że chrześcijanie mają prawo do wyznawania swej wiary.

Pielęgniarka przyznaje, że "czerpie siłę" z krzyża. Jest dumna z bycia chrześcijanką

Po ogłoszeniu wyroku Mary Onuoha powiedziała, że "nie mogłaby wykonywać swej pracy bez krzyża". Dodała, że "czerpie siłę z patrzenia na krzyż i jest dumna z tego, iż jest chrześcijanką". Brytyjska służba zdrowia zapowiedziała, że zweryfikuje swoją politykę, co do noszenia oznak wiary przez pracowników medycznych. Nie poinformowano na razie o ewentualnym odszkodowaniu dla pielęgniarki.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Pielęgniarka zwolniona z pracy za noszenie krzyżyka, wygrała w sądzie i trybunale
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.