Australia: wolność religijna coraz bardziej zagrożona

Australia: wolność religijna coraz bardziej zagrożona
Abp Peter Comensoli. Fot. Catholic Archidiocese of Melbourne
KAI/mł

- Jestem głęboko zaniepokojony, że ludziom wierzącym rząd może zacząć mówić, co powinno być dla nich ważne w ich organizacjach religijnych – skomentował projekt abp Peter Comensoli z Melbourne. 

Abp Comensoli stwierdził, że wprowadzenie poprawki dotyczącej kwestii religijnych do ustawy o równych szansach poważnie ograniczy prawa organizacji wyznaniowych do zarządzania swoją działalnością zgodnie z ich wiarą i sumieniem.

Neil Foster, profesor prawa na Newcastle University, po analizie projektu ustawy, która została skierowana do drugiego czytania, stwierdził, że jest ona poważnym zagrożeniem dla wolności religijnej. Jak komentuje prawnik, wraz z poprawkami, szkoły prowadzone przez wspólnoty wyznaniowe stracą prawo doboru kadry na podstawie tego, czy kandydaci wyznają fundamentalne wartości nauczane w szkole.

Ponadto na wszystkie szkoły tego rodzaju nałożono by prawo, zgodnie z którym kryterium zatrudnienia na podstawie przekonań religijnych musi być uzasadnione przez wykazanie, że dana praca wymaga faktycznie związku z przyjętym kryterium. W konsekwencji, o zastosowaniu kryterium zdecyduje sąd.

- Jestem głęboko zaniepokojony, że ludziom wierzącym rząd może zacząć mówić, co powinno być dla nich ważne w ich organizacjach religijnych – skomentował projekt abp Comensoli. Według niego w wielu sektorach katolicy prowadzą organizacje z otwartym i integracyjnym zaangażowaniem na rzecz wszystkich ludzi, którymi się opiekują, niezależnie od osobistej sytuacji każdego z nich. - Nagle rząd postanowił im powiedzieć, czy ich tożsamość religijna może być czynnikiem w rozwiązywaniu kwestii zatrudnienia - dodał.

Hierarcha zaznaczył także, że szkoły katolickie są „światłem zaufania i odznaczają się gościnnością właśnie dlatego, że są prowadzone w oparciu o wiarę i wartości katolickie”. Archidiecezja Melbourne zwróciła się do rządu o ponowne rozpatrzenie ustawy.

PAP / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Julia Fischer

Czy batonik może uspokoić twoją złość?

Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody? Julia Fischer zaprasza w...

Skomentuj artykuł

Australia: wolność religijna coraz bardziej zagrożona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.