Organizowane od kilku lat spotkania Siedem Aniołów łączą środowiska religijne, artystyczne i twórcze. Tegoroczna edycja to inspirowana słowami Papieża Franciszka próba wyjścia ze swoich środowisk ku stworzeniu platformy twórczej, wspólnoty, która będzie się zastanawiać, jak żyć w zgodzie ze światem stworzonym przez Boga z Miłości; jak nie szukać tego, co dzieli ludzi, ale budować przestrzeń zaufania na różnych płaszczyznach życia. W końcu: jak mówić, mieszkać, jeść, żyć.
Od listopada trwają przygotowania do kolejnej edycji "Siedem Aniołów". Mieszanka twórców i szalonych ludzi chce powędrować barwnym korowodem ze szczudlarzami, połykaczami ognia, ośmiometrowym barakowozem, spektaklami, wernisażami i koncertami. W finałowym spektaklu zagra blisko sto osób z różnych części Polski. Opiekę duchową nad projektem objęli dominikaninie i franciszkanie. Mieszanka wybuchowa chce podziękować papieżowi Franciszkowi za encyklikę Laudato Si.
Papież w swojej encyklice Laudato si’ uzasadnia, że globalna zmiana musi się rozpocząć wewnątrz każdej osoby i nie można jej sprowadzać do dorywczych odpowiedzi na dręczące środowisko problemy. Proponuje kulturę ekologiczną, która powinna być "innym spojrzeniem, myślą, polityką, programem edukacyjnym, stylem życia i duchowości, które nadawałyby kształt sprzeciwowi wobec ekspansji paradygmatu technokratycznego."
W lipcu 2014 po raz pierwszy wyszła na ulice kolorowa anielska karawana, by wspólnie animować i ewangelizować mieszkańców wiosek województwa kujawsko-pomorskiego śpiewem, modlitwą, tańcem i ogniem. Wędrówka Siedmiu Aniołów w ramach Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku, będzie uwieńczeniem wcześniejszych spotkań oraz świętowaniem: przez dziesięć dni, od 21 do 31 lipca, wraz z grupami artystów i działaczy, z młodzieżą zaangażowaną we franciszkańskie i dominikańskie wspólnoty, dzielić się będziemy swoimi talentami i radością spotkania.
"Projekt ma charakter ewangelizacyjny - do południa pragniemy przeżywać w naszej grupie rekolekcje, popołudniami natomiast tworzyć miejsce dla indywidualnych spotkań, rozmów i warsztatów. Codziennie wieczorem odbędzie się pokaz etiudy teatralnej, obrazującej kolejny dzień biblijnego stworzenia. Chcemy się wspólnie modlić, celebrować Eucharystię, rozmawiać, a także otwierać się na grupy, które sytuują się gdzieś na marginesie Kościoła - niech ta wędrówka będzie miejscem dialogu pomiędzy wierzącymi a ludźmi, którzy nie chcą, aby ich nawracano, ale dla których pytanie o Boga nie jest obojętne." - mówi o projekcie brat Cordian, franciszkanin.
"Chcemy włączać w naszą inicjatywę te osoby, które sytuowane są często gdzieś na społecznych meandrach, których głosu zazwyczaj nie uznaje się za znaczący w sprawach ważnych. Zaprosiliśmy do wspólnej pracy m. in. osoby z niepełnosprawnością intelektualną, bezdomne czy młodzież ulicy, bo, wyrażając to najprościej, potrzebujemy siebie nawzajem. Jesteśmy głęboko przeświadczeni o łączącej nas więzi, której fundamentem jest wzajemna odpowiedzialność."
Osoby zainteresowane wspólnymi działaniami o charakterze religijnymi, kulturalnymi i ekologicznymi w lipcu 2016 r. proszone są o kontakt mailowy z opiekunem projektu bratem Cordianem: siedemaniolow@gmail.com
Skomentuj artykuł