"Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II". Zaproszenie na wyjątkowy koncert

"Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II". Zaproszenie na wyjątkowy koncert
Fot. Canticum Amicorum / YouTube
Paulina Małota

27 września 2020 roku w kościele o.o. Bernardynów w Krakowie o godzinie 19:30 odbędzie się koncert "Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II", w czasie którego, po raz pierwszy publicznie, prapremierowo, zostanie wykonany utwór "Stabat Mater" skomponowany przez krakowskiego kompozytora Mariusza Kramarza.

Aranżacje Mariusza Kramarza zostały wydane przez Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Nowym Targu na 2 płytach CD.

Na co dzień kompozytor współpracuje z fundacją InCanto, Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. F. Chopina  w Nowym Targu, Szkołą Muzyczną II stopnia im. Żeleńskiego w Krakowie, Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej i zespołem wokalnym Cracow Baroque Consort. Zgodnie z wolą kompozytora utwór ten został poświęcony pamięci Jana Pawła II, w roku setnej rocznicy jego urodzin oraz piętnastej rocznicy śmierci. W ubiegłym roku miało miejsce prapremierowe wykonanie Małej Mszy G-dur Mariusza Kramarza. Kompozycja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem i w marcu bieżącego roku jej fragmenty zostały wykonane w Chicago.

W koncercie wezmą udział soliści: Klaudia Czyszczoń (sopran), Piotr Kalina (tenor) i Jakub Kołodziej (baryton). Orkiestrze Kameralnej i solistom towarzyszyć będzie chór mieszany Canticum Amicorum działający w Krakowie od 2018 roku. Pieczę nad całością sprawuje Ernest Pikulski, dyrygent, absolwent Dyrygentury Chóralnej na Akademii Muzycznej w Krakowie, odznaczony statuetką za wybitny wkład w pielęgnowanie kultury i tradycji regionu oraz promocję Miasta i Gminy Pińczów w 2016 roku. Współpracował z takimi chórami jak Górecki Chamber Choir, Chór Polskiego Radia, Chór Katedry Wawelskiej. Koncertował w wielu miastach w Polsce i na świecie, a od 2018 roku prowadzi chór Canticum Amicorum.

Inspiracją dla organizatorów koncertu była chęć podzielenia się z publicznością muzyczną pasją w jak najdoskonalszy artystycznie sposób. Wydarzenie to z pewnością przyczyni się do promocji muzyki klasycznej w Krakowie i wzbogaci jego kulturę muzyczną oraz będzie istotnym elementem z punktu widzenia obchodów rocznic związanych z życiem Jana Pawła II. Koncert jest przeznaczony dla odbiorców w każdym wieku i podzielających różne gusta muzyczne ze względu na liczne środki artystyczne zastosowane przez kompozytora.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II". Zaproszenie na wyjątkowy koncert
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.