"Twarze dialogu" w 25-lecie śmierci ks. Jana Ziei

"Twarze dialogu" w 25-lecie śmierci ks. Jana Ziei
(fot. zdjęcie z plakatu CMJP2, fot. Erazm Ciołek/© Agata Ciołek.)
3 lata temu
Informacja prasowa / pk

Ks. Jan Zieja to nietuzinkowa osobowość Kościoła, a także całego polskiego społeczeństwa. Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Narodowe Centrum Kultury zapraszają na wydarzenia zorganizowane w Warszawie w dniach 14 - 19 października z okazji 25-lecia śmierci ks. Jana Ziei.

Ksiądz Jan Zieja (1897-1991) jest uznawany za autorytet moralny naszych czasów. Do historii przeszedł jako kapelan Szarych Szeregów, Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz, działacz opozycyjny i współzałożyciel KOR. To jednak przede wszystkim człowiek, który swoją myślą wyprzedzał epokę, w której żył. Już w 1926 roku, na długo przed powstaniem Unii Europejskiej, mówił o potrzebie zniesienia granic. Upominał się o wolność wszystkich narodów, godność człowieka i poszanowanie życia. Nie tracił ducha ewangelizacyjnego nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Do legendy przeszło przesłuchanie w czasach komunistycznej dyktatury, podczas którego Zieja miał odwagę nawracać przedstawiciela KCPZPR. Dał się też poznać jako propagator dialogu międzyreligijnego i radykalnego ubóstwa Kościoła. 19 października 2016 będziemy obchodzić 25. rocznicę śmierci duchownego.

Wydarzenia związane z jubileuszem będą odbywać się przy kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Szczególnie interesujący dla szerokiej publiczności będzie mapping na budynku świątyni, na który organizatorzy zapraszają 14, 15 i 16 października (pokazy o 20:00, 20:30, 21:00). To wyjątkowe widowisko artystyczne, które poprzez światło i dźwięk zmieni fasadę kościoła w opowieść o ks. Janie Ziei.

Dla tych, którzy chcieliby poznać jego życiorys, przygotowana została wystawa "Moje imię Człowiek", usytuowana wzdłuż Traktu Królewskiego i realizowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Będzie ją można obejrzeć do 4 listopada.

W niedzielę 16 października o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na koncert jubileuszowy w kościele sióstr wizytek. Scenariusz wydarzenia i program utworów wykonywanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II wprowadzą w atmosferę mistycyzmu i charyzmatycznych kazań ks. Ziei.

W ramach obchodów odbędą się debaty ukazujące osobę ks. Ziei poprzez pryzmat problematyki religijnej, społecznej i ekonomicznej. Uczestnicy podejmą próbę interpretacji słów samego ojca Ziei "Moje imię człowiek". Dyskusje odbędą się w dniach 14, 15 i 19 października.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły programu znajdują się na www.centrumjp2.pl

"Twarze dialogu - ks. Jan Zieja" jest pierwszą edycją nowego cyklu rozwijającego tematy podejmowane w ramach projektu "Dziedziniec Dialogu", od wielu lat realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Ideą przewodnią jest zwrócenie uwagi na osobowości, "twarze dialogu", które swoim życiem i wartościami przyczyniły się do urzeczywistniania właśnie dialogu i afirmacji godności człowieka.

Projekt przygotowany jest z okazji jubileuszu 25-lecia śmierci w 2016 r. i 120. rocznicy urodzin ks. Jana Ziei, która przypadnie w roku 2017 r.

Organizatorami są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Narodowe Centrum Kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Twarze dialogu" w 25-lecie śmierci ks. Jana Ziei
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Twarze dialogu" w 25-lecie śmierci ks. Jana Ziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.