Wystawa otwarta 26 kwietnia br. jest wystawą historyczną, przygotowaną w związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą tego wydarzenia. Zrealizowana jest w dwóch salach muzealnych - Sali Archeologicznej i Sali Kasetonowej.
Rozpoczyna ją ekspozycja poświęcona temu, co było przed przyjęciem chrztu a więc czasom pogańskich bogów. O porzuceniu pogańskich wierzeń opowiada powiększenie słynnego obrazu Jana Matejki "Przyjęcie chrześcijaństwa". W sali na piętrze zaprezentowano Polskę i jej społeczeństwo w dobie pierwszych Piastów. Są tu do obejrzenia efektowne rekonstrukcje manekinów wojowników, oraz postaci cywilnych, w tym także ubiór dziecięcy do chrztu.
Bogata ikonografia znanych artystów malarzy i rysowników przedstawia militarne aspekty tamtych czasów. Zgromadzono też wiele eksponatów archeologicznych z tej epoki, w tym także tych wczesnochrześcijańskich, które są świadectwem początków nowej wiary w państwie piastowskim.
Ekspozycję zamyka wybór zabytków przypominających, że religia chrześcijańska jest obecna w naszej historii i naszym życiu do dziś - odznaczenia i odznaki, biżuteria patriotyczna zawierająca w swej kompozycji znak krzyża.
Dla publiczności otwarta będzie do 31 lipca 2016 r.
Wystawa pod honorowym patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciecha FAŁKOWSKIEGO, Prymasa Polski abp dr Wojciecha POLAKA oraz gen. bryg. bp polowego Wojska Polskiego dr Józefa GUZDKA.
Skomentuj artykuł