Paulini oddają cześć Królowej Pustelników

Paulini oddają cześć Królowej Pustelników
(fot. zkvrev / Foter / CC BY-NC-ND)
6 lat temu
KAI / kn

Na Jasnej Górze i we wszystkich wspólnotach na świecie paulini obchodzą dziś Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników Opiekunki i Matki Zakonu. W częstochowskim sanktuarium ojcowie i bracia podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej ponowili swoje przymierze z Maryją.

Przeor klasztoru, o. Marian Waligóra podkreślił, że poprzez tę uroczystość Matka Boża włączona jest w całe duchowe dziedzictwo Paulińskiego Zakonu. Przypomniał, że jasnogórskie sanktuarium jest najważniejszym miejscem w życiu każdego "białego mnicha".

- W Niej od zarania naszego istnienia, nasi biali bracia, jak nazywano ich na Węgrzech, upatrywali swej opiekunki i wzoru oddania się Bogu samemu. Poprzez burzliwe dzieje Zakonu, burzliwe dzieje Jasnej Góry, doświadczaliśmy my, Polacy, ale również i my, paulini, Jej mocnego, matczynego prowadzenia i pomocy - mówił jasnogórski przeor na rozpoczęcie uroczystej Mszy św.

W kazaniu podprzeor klasztoru, o. Mieczysław Polak podkreślił, że Maryja zawsze była i jest szczególną orędowniczką Zakonu i najlepszą przewodniczką w wierze. - Jako Zakon składamy Jej dziękczynienie za to, że w trudnych chwilach okazywała nam swoją pomoc. Prosimy Ją, by nadal otaczała swoją macierzyńską opieką Zakon Paulinów i tych wszystkich, którym on posługuje. Niech ma w swojej opiece jasnogórskie sanktuarium i wszystkich pielgrzymów przybywających tutaj - powiedział o. Polak.

Całe życie każdego paulina upływa w cieniu Jasnej Góry. Gdziekolwiek na świecie służą zawsze ich praca naznaczona jest charyzmatem jasnogórskim.

Przed cudowną Ikoną Matki Bożej zakonnicy składają śluby wieczyste, tu nowo wyświęceni paulińscy kapłani odprawiają prymicyjne Msze św. Mnisi sami siebie nazywają rycerzami Maryi. Przy białych habitach noszą różańce - maryjne miecze w walce ze złym duchem oraz szkaplerze - symbol tarczy obronnej, którą jest opieka Maryi.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników Opiekunki i Matki Zakonu zostało zatwierdzone przez Stolice Apostolską jeszcze przed Soborem Watykańskim II, 29 stycznia 1963 r. Rodzina paulińska wyraża przez ten obchód swą wielką wdzięczność dla Najświętszej Maryi Panny za Jej opiekę zgodnie z artykułem 20. zakonnych konstytucji. Czytamy w nich m.in.: "w posługiwaniu naszego zakonu od początku jego istnienia Maryja spełniała wyjątkową rolę. Była obecna w życiu i działalności paulińskiej. Zakon nasz czcił Ją zawsze jako Matkę, Panią i Królową oraz gorliwie szerzył to nabożeństwo. Jesteśmy przekonani, że w ciągu burz dziejowych, których nie brakowało w historii zakonu, Jej opieka stanowiła ostoję świętości i skuteczność posłannictwa wśród narodów, do których Opatrzność Boża nas posyłała".

Dlatego ukazywanie Maryi w misterium Chrystusa i Kościoła, naśladowanie Jej życia oraz krzewienie Jej czci jest szczególnym znamieniem paulińskiej duchowości. Podobnie też działalność apostolska powinna posiadać charakter maryjny, zwłaszcza w powierzonych Zakonowi sanktuariach, wśród których naczelne miejsce zajmuje Jasna Góra w Częstochowie.

Obchodzone teraz paulińskie święta: 15 stycznia ku czci Pawła z Teb i 16 stycznia Maryi Królowej Pustelników, mają wymiar tzw. wewnętrzny. Uroczyste świętowanie z udziałem wiernych odbędzie się w niedzielę, 18 stycznia. O 11.00 odprawiona zostanie Msza św. a 16.15 celebrowane będzie ostatnie w tym roku nabożeństwo Pawełkowe.

Od siedmiu już dni trwa nowenna przed niedzielnymi wydarzeniami. Na Jasnej Górze "Pawełki" rozpoczynają się o godz. 18.00 w bazylice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paulini oddają cześć Królowej Pustelników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.