Paweł Gużyński OP: księża muszą wyjść przed kościół i rozmawiać z ludźmi

Paweł Gużyński OP: księża muszą wyjść przed kościół i rozmawiać z ludźmi
(fot. youtube.com)
2 miesiące temu
wp.pl / jb

"Musimy się uwolnić od ciężaru związanego z deal'em z partią rządzącą jako Kościół i pokazać, że mamy swoje zdanie i swoją filozofię działania" - zaapelował dominikanin.

>> TUTAJ zobaczysz całe nagranie

Paweł Gużyński OP był gościem programu specjalnego "Newsroom" WP, w którym odniósł się do ostatniej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego nawołującego do obrony kościołów.

"Dziękuję państwu za obronę, Kościół musi zostać otwarty, księża muszą wyjść przed kościół i rozmawiać z ludźmi, tak jak spróbował to zrobić jeden ksiądz w Katowicach. Być i rozmawiać. Trzeba wziąć na klatę to, że wówczas musielibyśmy wysłuchać mnóstwa gorzkich słów na swój temat, ale trzeba to cierpliwie przyjąć, z wielką pokorą. Słuchać, rozmawiać, być z ludźmi i pokazać, że Kościół ma swoją filozofię, swoje przesłanie, niezależne od partii politycznych i władzy świeckiej" - powiedział.

Zachęcał do przyjęcia linii non-violence (bez przemocy - przyp. red.), "nigdy z przemocą, nigdy za pomocą jakiejkolwiek nieuprawnionej presji", podkreślał. Przyznał, że Kościół ma pełne prawo głosić swoje stanowisko ws. obrony życia, ale powinien kierować się zupełnie inną filozofią działania. 

"Naszą filozofią działania jest wolne głoszenie swoich przekonań zarówno tych wynikających z rozpoznania rozumu, jak i tych, które płyną z wiary" - zaznaczał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
27,93 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Paweł Gużyński OP: księża muszą wyjść przed kościół i rozmawiać z ludźmi
Komentarze (25)
SA
~Stanisław Anczakowski
20 listopada 2020, 09:18
Po długim namyśle :po co rozmawiać ? ile to osób dziennie jest wstanie obsłużyć taki ksiądz- bohater , 3-4 ? a co z mediami katolickimi ? przecież one są od tego , prawda ? cóż widać w mediach katolickich nie wszystko można napisać … co wynika ze struktur ,kk pod względem strukturalnym jest ostatnią monarchią absolutną w Europie , nawet w wykpiwanym średniowieczu lud Rzymu uczestniczył w wyborze papieża ,może poglądy w oficjalnych mediach są głosem duchowieństwa a nie kościoła …nie to nie to samo ,każdy ksiądz jest katolikiem ale nie każdy katolik księdzem , i tutaj jest początek końca , czy popełniłem błąd logiczny ? Z całym szacunkiem proszę Ojca , to jest … pełne dobrych intencji "chałupnictwo "
SA
~Stanisław Anczakowski
9 listopada 2020, 12:07
Drogi Ojcze , niby dobre ale jak to sobie można wyobrazić ?co bezie jeśli padną pytania do prostego księdza który za nic nie odpowiada a nadstawić musi policzek a cudze grzechy ? a co będzie kiedy padnie pytanie :"to czegoś ty do tej pory nauczał ? co będzie jeśli MUSI paść odpowiedź "mówił to co kuria kazała " a co będzie kiedy ludziska zapytają A DLECZEGO NIE NAUCZAŁEŚ TAK JAK CHRYSTUS i św. Paweł czy Savonarola robili ? nie do tego nie dojdzie , to "gol samobójczy "
MK
~Mateusz Kalinowski
4 listopada 2020, 11:52
O. Gużyński miał być w Holandii i nam nawracać i ewangelizować ! a tymczasem... ? O. Gużyński zamiast wychodzić przed kościół szedł do TVN i wraz z lewicą naprawiał Kościół ... i co z tego wyszło ? to, że uczestnicy duszpasterstw młodzieżowych i studenckich dominikańskich gremialnie na demonstracjach popierających malowanie kościołów i ataki na wierzących !
MK
~Mól Książkowy
4 listopada 2020, 18:27
I znowu winni są ONI.MY nie. Jak nie komuna to o.Gurzyński pod rękę z TVN.Gdyby poszedł do innej,bardziej słusznej stacji i przekonywał ,że tego w Kościele na co oburzona jest zdecydowana większość wierzących nie ma, to byłoby "cacy".Ale wątpię,czy to by wiele pomogło. A twierdzenie,że młodzi katolicy gremialnie popierają malowanie kościołow i ataki na wierzących jest ohydne.
A
~~ Aristotle
3 listopada 2020, 16:44
Na Zach. księża wychodzą po każdej Mszy św., rozmawiają z ludźmi. Tylko niektórzy podchodzą. Ta forma się nie sprawdza. Ludzi w Kościele coraz mniej. Zresztą Kościół to nie bankiet przecież. Te „sztuczki” na nic się zdadzą. Potrzeba PRAWDZIWEGO KOŚCIOŁA, który w tym obłąkanym świecie ma coś do przekazania. Jak Kościół ODCHODZI OD PRAWDY, wychodzenie przed kościół na rozmowy po Mszy św, to żenujący CYRK (!!!) Panowie, potrzeba bardziej TREŚCI, a nie skupiania się na FORMIE. Obudźcie się ze snu (!!!)
AK
~Andrzej Kowalczyk
3 listopada 2020, 09:08
dzieci, które wychodzą na ulicę i żądają prawa do zabijania innych dzieci z czyjej inspiracji działają? Dzieci, które wchodzą podczas mszy do świątyni, by wykrzykiwać wulgaryzmy, grozić modlącym się, z czyjej inspiracji działają? Dzieci, które wchodzą na cmentarz, by na krzyżu - symbolu śmierci Jezusa, wypisywać groźby pod adresem duchownych z czyjej inspiracji działają? Dzieci, które niszczą pomniki symbolizując ważne wydarzenia np. objawienia fatimskie, osobę Jana Pawła II z czyjej inspiracji działają? Kobieta, która w telewizji wypowiada pod adresem katolików groźby z czyjej inspiracji działa? Tam gdzie nie ma miejsca dla Boga tam jest szatan. Nie ma próżni. Jeżeli znajdziemy w sobie dość odwagi by odpowiedzieć na postawione pytania, będziemy mogli dopiero rozwiązywać problem.
MN
~Maria N.
3 listopada 2020, 15:42
@~Andrzej Kowalczyk. Najlepszy komentarz, jaki do tej pory czytałam, jeśli chodzi o ostatnie wydarzenia na ulicach. Po prostu znakomity! I to nie tylko pod względem literackim.
WS
~Włodzimierz Stefaniak
4 listopada 2020, 00:05
Pamiętam czasy naszej ,delikatnie rzecz ujmując,niechęci do socjalizmu .I pytania władzy wraz z odpowiedzią : kto za tym stoi -Imperialiści ,CIA .... A dzisiaj słyszę podobne pytanie ,tyle że dotyczące postawy wobec naszej wiary i Boga.Naprawdę musi ktoś inspirować?A może inspirują ich nasze ,starszych,błędy w niezrozumieniu zmieniających się czasów, błędów księży i katechetów ,spleceniu państwa z Kościołem? A na pewno pomoże dzisiejsze określenie abp Gądeckiego o Netflixie ,YT,Twitterze ,FB ....- "zagospodarowane całkowicie przez marksistów kulturowych"
J2
Jerzy 2
7 listopada 2020, 00:38
Ma pan rację. Stonka też nie brała się z niczego - to USA ją z samolotów zrzucała aby nasz wspaniały socjalistyczny kraj pogrążyć. Teraz jest podobnie w odniesieniu do wiary - coś ci się nie podoba ? to albo jesteś opętany, sterowany przez TVN, GW lub jesteś "niewierzącym reformatorem kościoła"
PS
~Piotr Szumilas
3 listopada 2020, 04:07
Ciekawe czy wie że w Katowicach był to KS. Łukasz Szydłowski FSSPX
RD
~Robertus Dianthus
4 listopada 2020, 19:55
Przykład ten chyba dość dobrze obrazuje jakie jest rozumienie "wyjścia do ludzi". Bo widzi pan, dla kapłanów takich jak ten dominikanin, jeśli ktoś faktycznie wychodzi do takich protestujących, to automatycznie musi być "swój chłop", bo oznacza to w jego przeświadczeniu że w jakiś sposób te protesty popiera i idzie się tym ludziom nieco przypodobać, może przeprosić za ten wyrok TK i pozalic się na Episkopat. Tu akurat x. Łukasz nie jest "swój chłop", bo on poszedł tam głosić Chrystusa jako katolicki kapłan. Był cierpliwy i dostosował przekaz, ale nie było w nim żadnego kompromisu, co wielu liberałów wprawia w pewne zdziwienie. A jak jeszcze powiedział, że nie jest za PISem, to w ogóle zdobył zainteresowanie wszystkich mediów, bo jak nie za tymi, to na pewno za "tamtymi" ;)
RM
~Robert Mazurowski
3 listopada 2020, 03:01
Znowu ten dyżurny mason...
KL
~kazimierz laczewski
2 listopada 2020, 14:19
Ksiadz, osoba duchowna ma mozliwosc rozmawiania z ludzmi gloszac kazanie, a nie czytac z kartki cos co zostalo sciagniete z netu. Niestety ksieza nie maja wiernym nic do powiedzenia, maja tyle innych zajec ze czasu na pasterska rozmowe brakuje, nikt juz niczego w kazaniach nie pietnuje, jesli tak wygladaja lekcje religii, to skutki widac na ulicy.A podobno Polska jest katolickim krajem, tylko Ten Kraj jest jednym w ktorym nie mozna postawic samochodu na ulicy bo Polacy ukradna, mi ukradli juz trzy, byly na niemieckich rejestracjach, w Kosciele o zlodziejstwie korupcji i oszustwach nie slysze, nie pasuje to duchowienstwu , ktore samo przyjmuje "dary" na tace od zlodziei.Wiele grzechow jest obecnie w strefie tabu, bo popelniaja je rowniez duchowni, nie wypada wiec je pietnowac, Kosciol tonie.
JK
Jan Kowalski
2 listopada 2020, 13:27
Brawo! Przemoc rodzi przemoc, dialog buduje rozmowę. Nie potrzeba kiboli przed kościółami którzy tylko czekaj na rozróbę i braku reakcji protestujących rzucają się na kobiety.
LZ
~Leon Ząb
2 listopada 2020, 11:56
Nie da się nie zauważyć że w przypadku demonstrantów ich niechęć do partii rządzącej jest pochodną nienawiści do Kościoła i jego nauki moralnej. Trzeba być naprawdę wielkim ignorantem żeby tego nie ogarniać.
GU
Grażyna Urbaniak
2 listopada 2020, 10:09
"Słuchać, rozmawiać, być z ludźmi i pokazać, że Kościół ma swoją filozofię" -powiada o.Gużyński. Czy to możliwe, żeby wykształcony facet z siwiejącą już brodą był aż tak naiwny, żeby sądzić, że kogokolwiek z tej wulgarnej tłuszczy interesuje "filozofia Kościoła"?
WS
~Włodzimierz Stefaniak
2 listopada 2020, 13:27
A nas będzie interesowała filozofia strony która na "jednym wdechu" będzie mówiła ,tak jak rzecznik KEP, "trzeba rozmawiać" i " nie ma żadnej możliwości kompromisu'?A nazywanie sporej częci (jak widać na obrazkach nawet naszych mediów) narodu mianem "wulgarnej tłuszczy" to "filozofia Kościoła"?W dodatku z przykrością muszę powiedzieć że "obracając się" w środowisku wykształconych i kulturalnych ludzi słyszę niewiele lepszy język.
AK
~Andrzej Kowalczyk
3 listopada 2020, 17:31
a ja słyszę lepszy język, ale moje towarzystwo to nie to, w którym Pan się obraca, o pana towarzystwie, kiedyś można by powiedzieć że są po wumlu, jeżeli ten skrót cokolwiek Panu mówi. Jakie wykształcenie i uniwersytety taki język. Nie ma płaszczyzny rozmowy z osobami, które wzywają do zabijania dzieci, za dziesięć lat będą wzywać do zabijania śmiertelnie chorych, a za dwadzieścia pod hasłami humanitaryzmu zażądają zabijania starych. Mordercy nie znają granic. Granica powstaje wtedy gdy są unieszkodliwiani np. poprzez umieszczenie w więzieniu, zakładzie psychiatrycznym, czy pozbawiani życia do czego nie namawiam i nigdy nie namawiałem.
WS
~Włodzimierz Stefaniak
3 listopada 2020, 18:38
Tak,pamiętam określenie "po WUML-u".I czasy w których śmialiśmy się z nich.Nawiązanie do tego świadczy tylko o tym jak zauważył Pan zmianę czasów.Nie zauważył Pan jak zmienił się nie tylko język ale i zmieniła się mentalność młodych ludzi.Zawsze jest płaszczyzna dyskusji.To właśnie "towarzysze po WUML" negowali jakąkolwiek dyskusję.Twarde prawo antynarkotykowe spowodowało że ich nie ma?A może bez dyskusji wprowadźny prohibicję.
AK
~Andrzej Kowalczyk
4 listopada 2020, 20:25
a pan profesor Bralczyk podobnie jak ja nie zauważył zmiany czasów i dla niego wulgaryzmy są wulgaryzmami, w domu do żony to sobie można mówić, jak takie wychowanie "w..." a żona do męża ty stary "h...", ale między ludźmi już nie. Katolik i zna płaszczyznę dyskusji w sprawie aborcji. Ciekawe. "aborcja jest zabójstwem niewinnego człowieka, czyli grzechem ciężkim", „Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa” Ja nie dostrzegam możliwości dyskusji, bo z założenia dyskusja ma służyć wypracowaniu wspólnego stanowiska. W dyskusji musiałby uczestniczyć Papież, lub osoba przez niego upoważniona, a takiej możliwości nie widzę.
WR
Wow Ras
1 listopada 2020, 17:13
"co nie po dialogu, to siłą weźmiemy. Należy nam się, więc po co dialogować? Brać siłą!" W imię boga (bo na pewno nie Boga) Żałosny ten polskokatolicyzm.
JP
~Jarosław Piechota
1 listopada 2020, 10:03
Ksiądz chyba jeszcze nie widział jak postępowe towarzystwo rozmawia z duchownymi na ulicy.
WD
Wujek Dobra Rada
31 października 2020, 08:59
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby o.Gużyński wyszedł i rozmawiał. A kościołami proszę się nie przejmować. Osoby świeckie, które ze swojej kieszeni płacą na ich utrzymanie, obronią je same. Proszę się skoncentrować na swojej robocie.
TN
Teresa Novak
3 listopada 2020, 02:08
Te osoby świeckie, które ze swojej kieszeni płacą na utrzymanie kościołów są również na protestach. Wszyscy w Polsce utrzymiują KK, więc jakim prawem komukolwiek zagradza się wejście?
MM
~Majka Majka
3 listopada 2020, 10:32
o "rozmowie" bolszewickich protestantów z duchownymi już tu na Deonie było. jeden nie dostał w zęby tylko dlatego, że zastraszony wrzeszczał wulgarne słowa na temat Bosaka, drugi na stacji benzynowej skopany. dialog po lewicowemu to nóż, pałka, gaz, opętane wulgarne wrzaski i sprejem po fasadzie

Skomentuj artykuł

Paweł Gużyński OP: księża muszą wyjść przed kościół i rozmawiać z ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.