Wezwanie do obrony kościołów nie ma nic wspólnego z Ewangelią. Potrzebujemy nowego okrągłego stołu

Wezwanie do obrony kościołów nie ma nic wspólnego z Ewangelią. Potrzebujemy nowego okrągłego stołu
Piotr Żyłka
1 miesiąc temu

Prezes PiS wzywa do bronienia kościołów "za wszelką cenę" i nie pozostawia żadnej przestrzeni na dialog. Ta wypowiedź i to wezwanie są skrajnie antychrześcijańskie. Nie mają nic wspólnego z przesłaniem płynącym z Ewangelii. Niech Kościół pierwszy wyciągnie rękę, niech stara się zbudować przestrzeń do porozumienia - pisze redaktor naczelny DEON.pl Piotr Żyłka.

Kiedy zaczynam pisać te słowa jest godzina 22:30 (wtorek). Właśnie wszedłem do domu. Po 10 godzinach pracy dziennikarskiej i po kolejnych kilku godzinach działań w trakcie cotygodniowego wyjazdu na pustostany ekipy Zupy na Plantach z żywnością dla osób doświadczających bezdomności.
Po tylu godzinach na nogach, miałem nadzieję, że wejdę do domu i będę mógł w końcu chwilę odpocząć, nabrać sił przed kolejnym dniem.
Ale po wejściu do domu zerknąłem jeszcze na Onet.
Zmroziło mnie.
Zanim przejdę dalej, krótkie wyjaśnienie dla osób, które zaglądają na mój profil od niedawna. Jedną z moich głównych zasad jest trzymanie się jak najdalej od bieżącej polityki. Jako dziennikarz katolicki uważam, że - poza bardzo wyjątkowymi sytuacjami - lepiej będzie jeśli nie będę się w nią mieszać. Wystarczająco dużo księży, biskupów i mediów kościelnych bierze udział w partyjnych wojnach.
Dziś jest pierwszy raz, kiedy komentuję wprost wypowiedź jakiegoś polityka. Nie robię tego dlatego, żebym popierał albo nie popierał którykolwiek z obozów politycznych. Robię to ze względu na poczucie odpowiedzialności, do której popycha mnie moja wiara.
Słowa Jarosława Kaczyńskiego z jego dzisiejszego wideo-wystąpienia opublikowanego w internecie są potwornie niebezpieczne.
Dla Kościoła, który Jarosław Kaczyński po raz kolejny chce cynicznie wykorzystać do swoich manipulacji społeczeństwem.
Dla społeczeństwa, które lider PiS-u konsekwentnie dzieli i niszczy podsycając od lat atmosferę wrogości i budując swoją strategię na podkręcaniu do granic możliwości przeróżnych lęków.
Dla Polski, bo jego wypowiedź może doprowadzić do potężnej eskalacji konfliktu. Konfliktu, jakiego moje pokolenie miało szczęście nigdy nie doświadczyć, do prawdziwej tragedii, włącznie z rozlewem krwi.
Prezes PiS wzywa do bronienia kościołów "za wszelką cenę" i nie pozostawia żadnej przestrzeni na dialog.
Ta wypowiedź i to wezwanie są skrajnie antychrześcijańskie. Nie mają nic wspólnego z przesłaniem płynącym z Ewangelii.
Odpowiedzią chrześcijanina na siłę nigdy nie może być siła, odpowiedzią na przemoc nigdy nie może być przemoc, odpowiedzią na agresję nigdy nie może być agresja. Przypominał o tym kilkadziesiąt lat temu błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który ze wszystkich sił przekonywał, że jedyną odpowiedzią chrześcijanina na zło może być dobro.
Czytam od kilku dni setki komentarzy, które naśmiewają się z takiego stawiania sprawy. Nazywają naiwniactwem i tchórzostwem. I grzmią, że musimy się bronić wszelkimi możliwymi środkami. Tak jak to mówi Jarosław Kaczyński.
Możecie mnie i inne osoby, które apelują o dialog, wrażliwość i szukanie odpowiedzi w miłości nazywać naiwniakami, tchórzami i zdrajcami. To nic nie zmieni i nie sprawi, że porzucę wartości, w które z całego serca wierzę.
Bo przed oczami mam Jezusa, który zrugał św. Piotra, kiedy ten sięgał po miecz i chciał walczyć w Jego obronie. Jezusa, który nie reagował siłą i agresją, kiedy Go atakowano, ośmieszano i pluto mu w twarz. I w końcu Jezusa, który nawet będąc przybijanym do krzyża, nie krzyczał o demonicznych siłach i światowym spisku, tylko powiedział: "Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią".
Jezus jest sercem Ewangelii. Jezus jest sercem chrześcijaństwa. I to Jego - my chrześcijanie - powinniśmy słuchać i naśladować.
A nie nieodpowiedzialnego polityka instrumentalnie i wybiórczo wykorzystującego zdeformowane i postawione na głowie "wartości chrześcijańskie" - które tak naprawdę są ich chorą karykaturą - kiedy mu to pasuje do jego planu dzielenia i rządzenia.
Jeszcze raz apeluję do władz kościelnych. Niech Kościół pierwszy wyciągnie rękę, niech stara się zbudować przestrzeń do porozumienia. Niech apeluje o utworzenie nowego okrągłego stołu, który pomoże nam wyjść z tej przerażająco napiętej atmosfery społecznej. I niech stanowczo odetnie się od wezwania Jarosława Kaczyńskiego.
Zanim będzie za późno.
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (List do Rzymian 12, 21)
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Piotr Żyłka (@piotrekzylka)

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Wezwanie do obrony kościołów nie ma nic wspólnego z Ewangelią. Potrzebujemy nowego okrągłego stołu
Komentarze (72)
BO
~Barbara Ostrowska
7 listopada 2020, 11:37
Okrągły stół czyli co? Co nam dał okrągły stół w naszej historìi - to co teraz oglądamy to właśnie może być jego żniwo... o ile mi wiadomo p Kaczyński nie jest hierarchą Kościoła tylko politykiem więc nie za bardzo widzę powód tej Pana odezwy kierowanej jak mi się zdaje do Kościoła, Mam też pytanie czy spontaniczną (nie wywołana apelwm polityka) reakcji ludzi, którzy stali wokól świątyń, modlili się i blokowali przed profanacją przez tę ( tu niexh każdy sobie wstawi określenie według własnej oceny) rozbujaną tłuszczę awanturników też Pan potępia? Fajnie sobie znajdować cytaty, jest też taki: nie dawajcie psom tego co święte ani nie rzucajcie swych pereł przed świnie. Czy bierne przyglądanie się profanacji tego co święte nie jest aby taką postawą? Sugeruję trochę mniej frazesów brzmiacych jak szczytne ideały, a trochę wiecej stąpania po ziemi i odnoszenia się do faktów.
HS
~Hannah Smoleńska
5 listopada 2020, 21:45
Dlaczego Pan Redaktor nie uwzględnia jednego aspektu - miru domowego. Wchodzenie do przestrzeni sakralnej przez osoby nie chodzące do Kościoła, jest wchodzeniem na moją wolność. To jedno. A drugie - dlaczego ja mam nie bronić budynku kościoła i później ponosić ofiarę na tacę czy dawać w kopercie pieniądze, aby odnowić elewację kościoła parafialnego, bo ktoś sobie zniszczył mur zabytku (lub np, mur klasztoru ss. Felicjanek na ul. Smoleńsk w Krakowie). Co chyba Pan Redaktor zgubił po drodze, nieprawdaż? co mnie obchodzi w tym wypadku PiS !
DD
~Daniel D
5 listopada 2020, 21:29
W imię Ojca i Syna i Dialogu świętego Amen. Tak to leci Panie Piotrze?
WB
~Włodek Bełcikowski
4 listopada 2020, 08:14
kościoły były bronione nie tylko przez katolików, protestanci też byli z nami nawet lefebryści ich chwalili to jest przykład nie standardowy ekumenizmu
LL
~Lukasz Luk
3 listopada 2020, 18:08
Aborcja, eutanazja, ekologia, LGBT, vegetarianizm, migracje ..., to tylko preteksty dla neomarksistowskich ideologów, pragnących nowej rewolucji społecznej, nowego społeczeństwa, gdzie nie ma już miejsca dla ewangelii.
AG
Al Gra
3 listopada 2020, 00:05
Był sobie człowiek. Był uczony w Piśmie, wierny Słowu. Bezkompromisowy purysta religijny; cieszył się estymą i zaufaniem. Na dodatek miał obywatelstwo okupanta, co było rzadkością i wywoływało zazdrość u tych co niemałą część majątku stracili, żeby sobie takie obywatelstwo wykupić. Jako ortodoksyjny wyznawca z całego serca zwalczał wszelkie odłamy, odstępstwa i gorszące sekty. Wraz z pojawieniem się nowej sekty, postanowił wszystkie siły i środki poświęcić na jej zwalczanie. Wróg to wróg- jest winien śmierci. Był tak zajadły, że z własnej woli ścigał sekciarzy poza swoją jurysdykcją. Gdyby wtedy sekciarze uknuli spisek przeciw niemu i zwalczyli go "wszelkimi możliwymi środkami", nie byłoby zapewne nas. Tzn. nadal czcilibyśmy Świętopełka. Szaweł miał przymioty ziemskie, które pozwoliły Duchowi Św. działać poza granicami Judei.
JF
~Jean Frondeur
9 listopada 2020, 21:58
Analogia jak kula w płot. Między zwalczaniem a obrona jest chyba lekka różnica.
EM
~Elżbieta Marta
1 listopada 2020, 21:18
kościół zbiera owoce swojego mezaliansu z politykami z PIS którzy cynicznie go przekupują i wykorzystują , a jak nie będzie dostarczał im nowych zwolenników to go porzucą lub gotowi będą zrobić schizmę przy współudziale ks Rydzyka. Krótkowzroczna i faryzejska wizja hierarchów zaowocuje tym ,że młodzi na pewno nie będą respektować prawa narzuconego im za ich plecami a za kilka lat aborcja będzie na życzenie bo wybiorą sobie takich posłów którzy to uchwalą. A Episkopat zamiast mówić o miłości i pięknie Boga to znów mówi o grzechu, nie przyszło wam drodzy biskupi do głowy że w większości Polacy którzy są na marszu nie są za aborcją tylko za normalnością, poszanowaniem ich praw i walczą o własną podmiotowość???
SG
~Sieniuta Grabowska
5 listopada 2020, 21:49
Czy mam Pani Elżbiecie Marii przypomnieć ROMANS PO z Kościołem, prezydenta Komorowskiego z Kościołem, Aleksandra Kwaśniewskiego z Kościołem, albo ślubu pana Tuska przed zaangażowaniem się w struktury Państwa w 2004 r. Proszę zerknąć do internetu, zanim będzie się pisało o "mezaliansie" PiS z Kościołem.
BO
~Barbara Ostrowska
7 listopada 2020, 11:45
Prawo narzucone za ich plecami - ale to prawo nie dotyczy fryzur, ubioru, rozrywki tylko ludzkiego życia. Czy Pani zdaniem kwestia np kradzieży, czy zabóistwa urodzonego człowieka też powinna być społecznie dyskutowana?
TK
~Tomasz K
8 listopada 2020, 15:37
Albo Kurskiego i Kaczyńskiego z Kościołem
SA
~Stanisław Anczakowski
1 listopada 2020, 12:58
Nić porozumienia z szatanem ? o niczym takim nie słyszałem , owszem słyszałam ,ze a szatanem się nie dyskutuje i nie spoufala owszem słyszałem ,ze należy strzepnąć kurz ze swych sandałów , a św. Paweł to nawet napisał z jakimi to ludźmi raczej nie należy się spoufalać , podobnie jak w Ks. Mądrosci . czy to znaczy ,ze tekst o batożeniu kupczących w świątyni nie ma nic wspólnego z Ewangelią ? to by znaczyło ,że Bóg postępował niezgodnie z Ewangelią , eh ! jak On mógł tak narazić się teologom , zgroza ! A taki np. o. Kordecki , bronił Jasnej Góry [ "noga heretyka nie przestąpi tych murów " }to był dopiero łamacz Ewangelii !
PW
Piotr W
1 listopada 2020, 21:30
Ty naprawdę w to wierzysz, że Jezus batozył kupców w świątyni? Taki obraz Jezusa wyniosłes z całej Ewangelii?
SA
~Stanisław Anczakowski
5 listopada 2020, 07:36
Jak wiesz Syn Boży stanowi jedno z Ojcem i Duchem , ok ? to tej sam Bóg który spuścił łomot poganom rękami Gedeona czy Dawida , zaręczam że nie został zamieniony , to ten sam . Zło dobrem zwyciężaj ? niby słusznie ale wybiórczo , to stanie opodal i patrzenie jak ktoś profanuje świątynię jest dobrem ? uważaj Kolego bo zbluźnisz , nazywanie zł dobrem jest bluźnierstwem .A czy tylko to zapamiętałem ...no parę innych rzeczy też np. to ,że nie rzuca się pereł między wieprze aby ich nie kopały nogami , a ze ST np. to że niewiasta piękna a nieobyczajna jest jako zloty kolczyk na świńskim ryju , nadal uważasz ,ze to inny Bóg , wielkie nieba ! Nobel z teologii .
TW
~Tomasz Wolny
1 listopada 2020, 11:54
Prawie po 10 latach czas na żegnanie się z Deon-em . Portal skończy tak jak Tygodnik Powszechny. Szkoda, że kreują w portalu rzeczywistość osoby takie jak Redaktor Naczelny.
~Jerzy Świerczyński
1 listopada 2020, 22:09
Szkoda ale nic na siłę. To portal dla chrześcijan.
MW
~Maciej Wylężek
4 listopada 2020, 10:40
@Jerzy Świerczyński: Czyli jak się komuś deon nie podoba, to się z chrześcijaństwa wypisuje?
AG
~Ania Górska
31 października 2020, 20:26
Zastanawiam się jak człowiek który przedstawia się jako wzorowy katolik może pisać takie brednie. Proponuję nie łykać jak pelikan wszystkiego co napisze Onet. Nie dzielić samemu tylko łączyć !!! O jakim porozumieniu Pan mówi i z kim?!!! Proponuję posłuchać pani Marty Lempart i jej gróźb pod adresem kościoła.
GZ
~Głos zwykłego człowieka
30 października 2020, 22:45
Nie do wiary! tyle hejtu na człowieka który krytykuje przemoc. Czy wiarę należy zaprowadzać siłą? Eskalacja nienawiści prowadzi do wojny i zabijania. A przecież tak chcecie bronić życia, Wy wszyscy którzy tak atakujecie autora. Ot chrześcijańska ideologia.
ML
~Marek Leszczyński
30 października 2020, 22:04
A ile osób na tych demonstracjach to formalnie katolicy, dzieciaki uczęszczające na religię ? To się rozjechało. Kaczyński fatalnie i w prostacki sposób wykorzystuje Kościół, przy cichej aprobacie części księży. To jest złe, ale znacznie gorsze jest przymykanie oka na prawdziwe intencje drugiej strony. Agresja antychrześcijańskiego ruchu jest potężna. To wychowankowie rewolucji 68, neomarksistowski marsz przez instytucje. Postmodernizm, który szerokim frontem jest obecny na uczelniach, w popkulturze, sztuce i polityce. Nowa lewica wytoczyła działa. Jest zasadnicze pytanie czy katolik powinien negocjować ze złem ? Niestety, ale trzeba twardo powiedzieć NIE. Ten proces zaplanowanej dechrystianizacji trwa od lat a ostatnio bardzo przyspieszył.
WR
Wow Ras
31 października 2020, 22:38
Przy głośnej aprobacie i to znaczącej części księży, czyli tej, która ma władzę i największe znaczenie - bądźmy uczciwi w ocenie sytuacji. A może rękoma bezbożnych oczyści się Kościół, bo swoimi to on się już raczej nie oczyści ?
KS
~Kard. Stefan Wyszyński
30 października 2020, 22:04
Prymas Tysiąclecia podkreślał, że zwrot Kościoła "ku światu" nie może oznaczać jakiegoś rozwodnienia, poluzowania odwiecznego nauczania pod pretekstem "troski duszpasterskiej" czy fałszywie rozumianego miłosierdzia. Prymas Polski uniknął pułapki, w którą wpadło wielu teologów i duchownych, podporządkowujacych cały swój program pracy duszpasterskiej i naukowej "dostosowaniu" odwiecznych prawd wiary do potrzeb "współczesnego człowieka". Sytuacje miną, jak miną najrozmaitsze doktryny i wieki, jak niebo i ziemia przeminą, ale słowa Chrystusowe nie przeminą". Mowa Chrystusowa od początku była twarda i do dziś dnia jest obrazą niepobożnych uszu. Najmilsi! Mało nas to interesuje, że ona jest twarda. Ważne jest dla nas to, że zbawia, ze jest ratunkiem świata" kard. Stefan Wyszyński
AS
~Andrzej Subdaszewski
30 października 2020, 19:28
Okrągły stół - sugeruję szklankę zimnej wody, policzenie od 100 do jednego, włączenie kanału 181 w polsacie, kino polska muzyka. Emocje opadły - to dobrze. Czemu miałby służyć ten mebel, kogo zaprosić, co chcemy uzyskać - przekonać się do aborcji, czy przekonać kobiety aby tego nie robiły, wypracować konsensus w zakresie zabijania, to chyba niemożliwe. Zgodzić się na to, żeby cztery razy w roku frustraci malowali jedną z elewacji Kościoła, ale żeby robili to spokojnie bez agresji, poza czasem mszy. A w zamian Kościół weźmie odpowiedzialność za bardziej krewkich wierzących i powstrzyma ich od agresji. Niewielka grupa osób wyładowała cały swój gniew na zorganizowany im świat. Gniew został skierowany na Kościół, dlaczego na Kościół, bo to fajne i dowodzi odwagi, ponadto od 30 lat słyszą ataki na Kościół, więc może tak nawet wypada. Więc jeszcze raz, po co okrągły stół. By frustratom zabrać komputery?
WK
~Wojchiech Karol
30 października 2020, 15:25
Panie Żyłka załóż Pan jakąś organizację chartatywną, albo rozbuduj zupę na plantach i realizuj się tam i pisz te swoje złote myśli jako działacz charytatywny, osobnik zaangażowany społecznie, ale wiary Pan w to nie mieszaj, bo tylko siejesz zgorszenie.
KA
~Kapitan Arianator
30 października 2020, 15:04
W przyszłości racje środowisk pro choice i pro life będzie można pogodzić za pomocą wynalazku sztucznego łona. Pozwoli on na utrzymanie przy życiu dziecka po przerwaniu ciąży nawet na bardzo wczesnym etapie. W ten sposób moglibyśmy zarówno chronić życie, jak dać kobietom prawo do decydowania o swoim ciele.
~Jerzy Świerczyński
30 października 2020, 13:38
Zorganizowano tu hejt na pana Piotra Żyłkę. Zapewne wydaje się wam, ze jesteście chrześcijanami. Otóż nie jesteście. O takich jak wy Jezus mówił: OBŁUDNICY.
AZ
~Andrzej Z Gór
29 października 2020, 21:02
Panie drogi. Niech Pan idzie dialogowac. Serio. Droga wolna. Proponuję z Panią Lampart. Toż to duet będzie jakiego świat nie widział
Cyrus Perski
Cyrus Perski
29 października 2020, 17:20
Wszyscy jaśnie oświeceni autorzy deona rzucili się napisać ten sam artykuł pt. dlaczego nie wolno bronić Kościoła. Chyba sami są widzą, jaka to piramidalna bzdura, więc pełna mobilizacja.
ME
~Margo Em
29 października 2020, 17:17
Panie Piotrze Żyłka, a jakby Pan szedł ulicą z żoną i podbiega ktoś i zaczyna ją policzkować i kopać. Będzie Pan dialogował? Poproszę o konkretną odpowiedź. I jeszcze: czy spróbował Pan rozmawiać z osobami wrzeszczącymi Panu w twarz"wyp....lać"? I też poproszę o uczciwą odpowiedź. Pozdrawiam
PM
~Piotr Małecki
3 listopada 2020, 00:51
Na odpowiedź bym nie liczył. Ja Pana Piotra pytałem na FB, jaki jest jego stosunek do KKK 2273, gdzie jest jasno powiedziane co należy robić walcząc o życie. Specjalnie Go otagowałem, żeby widział pytanie. Niestety, odpowiedzi się nie doczekałem.
AG
~aswer gość
29 października 2020, 15:22
Panie Żyłka już pan Hołownia próbował być taki słodki jak pan dla tej satanistycznej gawiedzi.Ale w odpowiedzi na te serce na dłoni i naiwność usłyszał słowa na W.
AA
~asyż asyż
29 października 2020, 12:36
JUDASZ!
SK
~Stanisław K.
29 października 2020, 07:02
Wstyd tak kłamać redaktorze!
WD
Wujek Dobra Rada
29 października 2020, 06:55
Obrona Kościoła nie oznacza agresji. To pełnia Ewangelii i prawdziwe świadectwo wiary. Nasi bracia w Argentynie pokazali jak trzeba to robić: https://deon.pl/kosciol/brutalny-atak-feministek-katolicy-bronia-katedry,258696
WB
Wojtek Bilewicz
29 października 2020, 01:21
Szkoda ze Pan Zylka nie widzi manipulacji Onetu i tzw opozycji. Tam wszystko gra, a winowajca jest tylko jeden Kaczynski... KK wykorzstuja cynicznie wszyscy politycy. Nie sadze, zeby Kaczynski byl bardziej cyniczny i sial podzialy bardziej niz PO. Moze warto zwrocic uwage, ze cynizm jest jedna z glownych broni polityki. Czy to Kaczynski wyslal na ulice tych rozkrzyczanych i obrazajacych uczucia religijne ludzi? On ich moze sprowokowal, ale kto ich wysyla na ulice? Nie onet przeciez...
RK
~Robert Kowalski
28 października 2020, 23:11
Tekst tchórzliwy i haniebny. A te Margoty i tak po Pana przyjdą Panie żyłka. Chyba, że obronią Pana ci na których Pan pluje.
TK
~Tomasz K
3 listopada 2020, 16:38
"...popatrz na mnie Kościuszko !! -pewien Polak skandował. Kościuszko spojrzał i ... zwymiotował..."
IE
~Igor Ek
28 października 2020, 22:37
za późno https://www.youtube.com/watch?v=Z18uGcEWREg&feature=emb_logo
LD
~Lucjan Drobosz
28 października 2020, 22:15
Pisze Pan z oburzeniem: "Odpowiedzią chrześcijanina na siłę nigdy nie może być siła, odpowiedzią na przemoc nigdy nie może być przemoc, odpowiedzią na agresję nigdy nie może być agresja." Dlaczego zakłada Pan, że Jarosław Kaczyński jest chrześcijaninem? Nie jest. Nigdy nie był. Nie wiem jakiej religii wyznawcą jest Jarosław Kaczyński, ale na pewno jest to religia, która pozwala mu dzielić ludzi i szczuć jednych na drugich. Religia, według której to silny ma racje i nie musi się liczyć z nikim. Według której, gdy ma się władzę, to prawo zmienia się nie w parlamencie, ale w sądzie, arbitralnie i nieodwołalnie. To czysta przemoc. Zasady ewangeliczne, to zasady Jarosławowi Kaczyńskiemu całkowicie obce.
WR
Wow Ras
31 października 2020, 22:49
Każda władza tak działa: na siłę forsuje swoje racje, nie licząc się (zbytnio) z podwładnymi. Tak działa władza cywilna, tak działa władza religijna/kościelna. Tylko czy chodzi o władzę, czy o podwładnych? W miłości chodzi o podwładnych, a w pysze chodzi o władzę.
J2
Jerzy 2
28 października 2020, 22:11
Jestem przerażony większością poniższych wypowiedzi "prawdziwych" katolików... Autor pisze: "Odpowiedzią chrześcijanina na siłę nigdy nie może być siła, odpowiedzią na przemoc nigdy nie może być przemoc(...)" A wy na niego szczujecie ? Ziejecie nienawiścią za to że nawołuje do pokojowego rozstrzygania sporów ? Rozumiecie tekst pisany ? Polecam przestać siać ferment. Czasem mam wrażenie, że to wszystko tylko mi się śni.
WR
Wow Ras
31 października 2020, 22:52
@Jezrzy2: również boleję, gdy te oszczerstwa czytam. Widać religijność lękowa jest w wielu bardzo zakorzeniona, a brak otwartości, dystansu i szacunku dla drugiego jest porażająco niski
PB
~Paweł Borawski
28 października 2020, 22:03
Panie Piotrze, proszę nie tworzyć własnej religii i nie powoływać się na wyrwane z kontekstu fragmenty Pisma Św. Zachęcam do lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK), który powinien być wyrocznią, a nie moje własne zdanie lub prywatna opinia, bo mi się tak wydaje..., bo tak to interpretuję. Katolik nie jest biernym pacyfistą, a Katechizm mówi, że mamy prawo nawet do "siłowej" obrony - oczywiście pod pewnymi warunkami (KKK 2309). Gdyby było tak, jak Pan pisze, grzechem byłaby służba w wojsku, a tak nie jest - chyba, że coś się zmieniło?! :) Inną kwestią do dyskusji jest natomiast to, czy bronić kościołów powinni obywatele, czy służby do tego powołane - czytaj. policja. A prowadzić dialog można, a nawet trzeba! Ale jak rozmawiać z kimś, kto krzyczy: Wypier..... i czyni z tego wulgaryzmu swoje hasło przewodnie. A co do potrzeby nowego okrągłego stołu, to jeszcze się ze starym nie rozliczyliśmy :)
JP
~Jerzy Piotrowicz
30 października 2020, 14:46
Jak Piotr Żyłka po wejściu do domu "zerknął na Onet, to wiem z góry co napisze na DEON. Same kłamstwa i manipulacje. Do kompletu niech podeprze się TVN-em i Wyborczą. Potem niech założy ornat i zacznie na mszę dzwonić, tylko niech uważa, aby sobie na ogon nie nadepnął.
JK
~Jan Kowalski
28 października 2020, 22:02
W punkt!!!
WJ
Włodek Jeske
28 października 2020, 20:22
Do czego potrzebujesz okrągłego stołu do określenia ile dzieci rocznie można zabić w Polsce?
جا
~جندي المسيح
28 października 2020, 19:39
Pan Żyłka jest zwykłym liberałem, który wyciera sobie gębę kościołem i Chrystusem w celu siania liberalnej zgnilizny wśród katolików.
EM
~Ela M.
28 października 2020, 19:34
mam dość traktowania mnie jak obywatela gorszej kategorii!!! Zapraszam pana Żyłkę, aby był moi osobistym ochorniarzem, gdy przemierzam ulice Warszawy. Nie mam jak się wyspowiadać i pomodlić po bardzo cięzkiej pracy w szpitalu! Bo szalony tłum mi przeszkadza. Gdyby ktokolwiek inny dmuchnął tylko na synagogę czy meczet, wszystkei służby pomagałyby obywatelom spełanić swoje potrzeby religijne, bo jest tam Bóg. Świętość. Jesli chcecie dialogować przy stole z demonem, to najpierw może zapytajcie się egzorcysty jak się z nim postępuje. Jak Jezus, czyli wyrzuca się bez słowa ze Świątyni! Ludzie, opamiętajcie się zanim katolicy ulegną lękowi i strachowi, o swoje życie i zdrowie. Zapraszam pana Żyłak do mojej osobistej ochrony...a wtedy spokojnie będe w kościele modlić się o nawrócenie tych zniewolonym kobiet,które nic z Bogiem niemają wspólnego.
MM
~Marusia Mn
29 października 2020, 07:47
A jesteś chrześcijanką? przecież mamy słuchać Jezusa, co on by zrobił? czy zawiązał koalicję i powywalał faryzeuszy i sadyceuszy z ich urzędów? czy wezwał wszystkie siły anielskie by wywalić okupanta z ziemi Izraela? czy kiedy Go bito najpierw przed sanchedrynem to oddał? Biblia pisze , że owszem bronił się , bo zapytał czemu mnie bijesz? Owszem bronić się trzeba, jednak eskalować agresję to na pewno Boże? Policje wzywać i domagać się ich reakcji na ataki to tak ,a oddawanie dobram za zło to nie liberalizm Pana Żyłki , to wołanie Jezusa, czy to proste NIE!!!, sama sie uczę, to jednak NASZE ZADANIE , to egzamin dla nas , kogo słucham.....kazdy ma wybór, z demonem się nie dyskutuje, Jezys WALCZYŁ z demonem na pustyni mieczem czy Słowem Bożym???
GN
~Greg Nowak
29 października 2020, 10:14
"6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."
EM
~E. M.
29 października 2020, 19:02
I sam się wyspowiadaj.... Brawo!
MM
Marco M
28 października 2020, 19:27
Czyli jeśli ktoś będzie chciał zdewastować prywatny dom, albo samochód pana Żyłki, to również próba niedopuszczenia do tego "nie będzie miała nic wspólnego z Ewangelią"?
TN
~Tomasz Nowak
28 października 2020, 19:02
Rośnie następny Hołownia. Bronić kościołów.
P
Pawel
28 października 2020, 18:44
Ten koleś Żyłka to już zupełnie odjechał - wojujący ateistyczny marksizm od dłuższego czasu atakuje Kościoły i Bogu ducha winnych ludzi a ten typ odwraca kota ogonem i nawet zabrania się bronić.... niepojęte... To ta druga strona ma hasła "to jest wojna" nie katolicy ją wytaczają
JJ
Jan Janek
28 października 2020, 17:56
No przecież pisałem, pod poprzednim artykułem tego pana, że za chwilę on i redakcja Deona dołączą do tej wulgarnej hołoty jako jej forpoczta i ruszą na kościoły krzycząc dialogiczne: "Wypie..."
AF
~anty feministka
28 października 2020, 17:23
Wystarczy naprawdę podstawowa wiedza historyczna aby wiedzieć, że Okrągły Stół był operacją bezpiecznego przejścia w nowy system z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowych przywilejów starej ekipy rządzącej. Zero rozliczenia. Zero odpowiedzialności za zbrodnie. Czy rzeczywiście o to chodzi w kontekście Kościoła redaktorowi Deonu?
KM
~Krystyna M.
28 października 2020, 17:14
A ja bym jednak wolała, jak idę na Mszę do kościoła, żeby mnie ktoś bronił przed tymi dziewczynami krzyczącymi wulgarne hasła (mogły by być moimi córkami) oraz przed chuliganami, którzy niszczą to, co jest dla mnie święte i mogą przy okazji i mi dać po głowie.
MM
~Marusia Mn
29 października 2020, 07:56
A kto bronił chrześcijan, kiedy szli na areny, stali przed rozwydrzonym tłumem, czekający na krwawą jatkę Ale wam, którzy słuchacie, powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą, błogosławcie tym, którzy was przeklinają, módlcie się za tych, którzy was krzywdzą (Łk 6, 27-28) Ludzie będą was nienawidzić i lżyć będą, i waszym imieniem pomiatać będą z mojego powodu. Ponieważ ja was wybrałem z tego świata - dlatego was świat nienawidzi (J 15.19b). Wiem, że to niełatwe, proś Ducha Św, by Cię chronił, On to ZROBI,
KM
~Krystyna M.
29 października 2020, 15:30
Dziecko drogie, nie jestem w tym wieku, aby tylko stać, prosić Ducha Św. i nic nie robić, gdybym została zaatakowana przez brutalne dziewuchy w drodze do kościoła. Swojej matce, babce, ciotce też byś tak powiedziała: Proś Ducha św. Na pewno trzeba się do Niego modlić, Marusiu, ale trzeba tez wzywać pomocy innych
MM
~Marusia Mn
30 października 2020, 15:29
Trzeba dzwonić na policję, OK, ja dlatego o tym piszę, że to już etap walki duchowej, to zły atakuje przez tych ludzi, nie zwyciężymy walcząc jego bronią. Dlatego pisze , że to trudne, bo to poteżny atak złego. Duch Św jest NASZYM OBROŃCĄ, doświadczysz JEGO pomocy, lub już doświadczyłaś, bo jeszcze Cie nie zaatakowały fizycznie, dużo siły życzę i będę pamiętać o Krystynie M, która przedziera się do Koscioła! Pamiętac w modlitwie.
MB
Mateusz Bendek
28 października 2020, 16:33
Niech każdy wybierze sam, co do niego przemawia - pedagogika wstydu Piotra Żyłki, czy też następujący cytat: "W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie."
AB
~Anna Bąkiewicz
28 października 2020, 16:18
Pan Jezus nie prowadził okrągłego stołu z osobami bezczeszczącymi świątynię, tylko potraktował je biczem: "Gorliwość o Twój dom pochłonie Mnie" J2, 13-22
WW
~wojciech wojtalski
28 października 2020, 15:27
Panie, każdy ma prawo sie bronić. piszez pan farmazony
UW
~Uwielbiamy W.
28 października 2020, 14:04
Smutno wracać do pustego domu, gdzie nawet kot nie czeka...
MS
~Miroslaw Szczepan
28 października 2020, 13:55
Ten artykul jest nawolywaniem do zmachu stanu . W Polsce obowiazuje konstytucja w ktorej nai ma nic o nowych okraglych stolach . Informuje , ze o sprawie zawiadamiam ABW
MS
~Mirosław Szczepan
28 października 2020, 15:36
Sprawę traktuję śmiertelnie poważnie. Zgłosiłem ją do ABW . Będę również starał sę zainteresowac nić polityków i władze kościelne. Jest wielkim skandalem , że portal Deon umieszcza na swoich łamach artykuł , w którym wzywa się do pozbawienia milionów Polakow praw obywatelskich i załatwiania ich spraw bez ich wiedzy i zgody . poza regulacjami prawnymi, przez ludzi nie majacych żadnej do tego delegacji . W obecnej sytuacji to jest praktycznie udział w spisku przeciw nam. Taka jest kryminalna strona tego artykułu . Natomiast w wymiarze morlanym to jest propozycja całkowitego podeptania podmiotowości milionów , potraktowania ich jak nieme stworzenia. Na tym portalu wszyscy wszystko uzasadniają koniecznością podmiotowego traktowania bliźniego. No to widzimy , że to nie jest prawdą
Janusz Podkamienny
Janusz Podkamienny
28 października 2020, 13:30
Historia 2000 lat chrześcijaństwa uczy, że sojusz ołtarza z tronem zawsze, zaznaczam zawsze kończyła się profanacją ołtarza i upadkiem tronu. Dziwi mnie, że Kościół w Polsce tak łatwo dał się w perfidny sposób wmanewrować w politykę zapominając o ewangelicznym nakazie głoszenia Dobrej Nowiny na rzecz głoszenia "dobrej zmiany". Smutna konstatacja jest taka, że biskupi dzierżąc złote pastorały zapomnieli o swej pasterskiej powinności i nie uwierzyli w słowa zapisane u św. Łukasza "Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował? Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem"
KS
~krzysztof sikorski
28 października 2020, 23:28
Janusz aż dziw, że człowiek może wymyslić takie androny. Jaki sojusz ołtarza z tronem? Przyjacielu cierpisz na pomroczność intelektualną cokolwiek miałoby to znaczyć. Ludzie należący do PISu są mi kulturowo, obyczajowo,religijnie najbliżsi. ....najmniej tam złodzieji
Janusz Podkamienny
Janusz Podkamienny
29 października 2020, 17:20
Dziękuję za zdalną diagnozę i szczerze zazdroszczę, że do zadowolenia z siebie i oceny wystarczy blokada na rzeczywistość. P.S. Przypomnę, że deklarujący religijność winni pamiętać: "Nie kradnij. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Nie pożądaj żony bliźniego swego. Ani żadnej rzeczy, która jego jest." i tu proponuję refleksję i zrewidowanie poglądów.
ŁM
~Łukasz Morawski
28 października 2020, 12:49
Jest pewien problem, widziałem filmik jak ksiądz wyszedł porozmawiać z protestującymi feministkami, nie mógł nic powiedzieć bo wszystkie darły się"wypier...., Wypier....." Protestujący to nie ludzie którzy chcą z kościołem rozmawiać, chcą żeby kościół zniknął.
PN
~Piotr Nowiński
28 października 2020, 12:39
Nic dodać nic ująć. Odkąd rządzi PIS, kościół przez przeciętnego Polaka utożsamiany jest z politykami. Sojusz tronu z ołtarzem zawsze prowadzi do zniszczenia autorytetu kościoła (patrz rewolucja francuska, rewolucja w Hiszpanii lata 30. itd) Opinie wielu wiernych skażone są przez panującą od lat retorykę obrony oblężonej twierdzy. Kościołowi dobrze by zrobiło w oczach Polaków, (nie tylko obojętnych religijnie), gdyby odciął się wyraźnie od polityków PIS-u.
TS
~Tomasz Szczecinski
28 października 2020, 12:14
Czlowieku co ty gadasz! Gdzie jest w slowach Kaczynskiego wezwanie do obrony Kosciołów za pomocą siły ? Gdzie? Nigdzie! Mamy pozwolic na niszczenie wnetrz Kosciołów? Co? Czlowieku co Ty gadasz! Szokujące!

Skomentuj artykuł

Wezwanie do obrony kościołów nie ma nic wspólnego z Ewangelią. Potrzebujemy nowego okrągłego stołu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.