Piotr Żyłka: część katolików pisze, że "życie zwyciężyło". Na pewno?

Piotr Żyłka: część katolików pisze, że "życie zwyciężyło". Na pewno?

Żeby nie skończyło się tak, jak mówił ks. Jan Kaczkowski, że "troska Kościoła o życie poczęte kończy się na łonie matki". Samo prawo - nawet takie, które na pierwszy rzut oka wydaje się być za życiem - tak naprawdę może zabijać - pisze redaktor naczelny DEON.pl Piotr Żyłka.

Od kilkudziesięciu godzin w mediach społecznościowych widzę katolików triumfujących i ogłaszających, że "zwyciężyło życie".

Przeczytałem podziękowania jakie Trybunałowi Konstytucyjnemu złożył przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Byłbym ostrożny z takim wyrażaniem euforii i biciem dziękczynnych pokłonów.

DEON.PL POLECA

Orzeczenie zostało wydane w bardzo trudnym momencie dla społeczeństwa (szalejąca pandemia). Trudno nie zadawać pytania o to czy nie z premedytacją, wiedząc, że ewentualne protesty będą utrudnione.

Naruszony został wieloletni kompromis i to jeszcze w sposób, który wzbudza wiele skrajnych emocji.

Jestem głęboko przekonany, że tak złożone, drażliwe i trudne tematy i wprowadzanie jakichkolwiek zmian w tej przestrzeni, nie powinno się odbywać w takich okolicznościach.

Żeby była jasność - jestem przeciwnikiem aborcji, ale nie wierzę w długofalową skuteczność narzucanego w podejrzanych okolicznościach prawa. Może się to skończyć tragicznie. Choćby jego szybką liberalizacją. Szybciej niż się tego spodziewamy.

Zadaniem ludzi Kościoła jest przede wszystkim dawanie takiego świadectwa życia i próbowanie prowadzenia takiego dialogu, które mogą wpływać na postawy serca.

I wspieranie kobiet i ich dzieci w bardzo trudnych, czasem tragicznych sytuacjach przepełnionych cierpieniem i lękiem. I to nie tylko na samym początku, ale od samego początku do samego końca. Żeby nie było tak, jak mówił ks. Jan Kaczkowski, że "troska Kościoła o życie poczęte kończy się na łonie matki".

Samo prawo - nawet takie, które na pierwszy rzut oka wydaje się być za życiem - tak naprawdę może zabijać.

Od rana w mediach społecznościowych widzę katolików triumfujących i ogłaszających, że "zwyciężyło życie". Przeczytałem...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Piątek, 23 października 2020

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Piotr Żyłka: część katolików pisze, że "życie zwyciężyło". Na pewno?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.