Peru: biskupi wezwali do wypłaty odszkodowań ofiarom wycieku ropy naftowej

Peru: biskupi wezwali do wypłaty odszkodowań ofiarom wycieku ropy naftowej
fot. unsplash.com
KAI / ml

Biskupi Peru wezwali władze swego kraju i hiszpańskiej spółki Repsol do wypłacenia odszkodowań ofiarom katastrofy ekologicznej, do jakiej doszło 18 stycznia podczas rozładunku ropy naftowej z tankowca w rafinerii La Pampilla, położonej w sąsiedztwie wybrzeża.

Wysoka fala uderzyła wówczas w tankowiec, powodując wyciek ponad 6 tys. baryłek tego surowca. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w wyniku wypadku doszło do skażenia ponad 3 km wód przybrzeżnych i plaż przylegających do miejsca katastrofy.

W sprawie rekompensat dla miejscowych rybaków szczególnie aktywny jest biskup Callao – Luis Alberto Barrero Pacheco. W ostatnich dniach odwiedził on 17 peruwiańskich plaż, na których doszło do skażenia środowiska ropą naftową. "Solidaryzujemy się z rybakami, czyli osobami, które czerpały środki do życia z pracy przy brzegu, który teraz jest skażony wyciekiem paliwa" – powiedział biskup, wzywając jednocześnie odpowiedzialnych za wypadek i władze krajowe do zadośćuczynienia rybakom.

W piątek 28 bm. sąd okręgowy w Limie zakazał opuszczania Peru przez czterech członków dyrekcji spółki Repsol w związku ze skażeniem środowiska. Prowadzący sprawę sędzia orzekł, że w ciągu 18 miesięcy nie mogą opuszczać prezes rafinerii La Pampilla należącej do hiszpańskiego koncernu oraz trzech innych członków jego kierownictwa.

Obecna katastrofa ekologiczna koło Limy ma związek z wybuchem 15 stycznia wulkanu na wyspach Tonga. Doprowadził on do powstania wielkich fal w południowej części Oceanu Spokojnego, które dotarły aż do zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Peru: biskupi wezwali do wypłaty odszkodowań ofiarom wycieku ropy naftowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.