Peru: rośnie liczba zarażonych koronawirusem, biskupi pomagają

Peru: rośnie liczba zarażonych koronawirusem, biskupi pomagają
(fot. depositphotos.com)
8 miesięcy temu
KAI / pp

Rząd bardzo szybko zareagował na szerzącą się pandemię, ale ludzie nie byli w stanie w odpowiedni sposób się zachować. Dlatego dziś Peru znajduje się wśród krajów o największej liczbie osób, które zostały zarażone. Najwięcej chorych jest w stolicy kraju, ale najtrudniejsza sytuacja jest na południu. Ilość chorych ciągle rośnie. W ten sposób sytuację wywołaną przez koronawirusa w tym południowoamerykańskim kraju opisuje Franklin Ibáñez, profesor filozofii na uniwersytecie w Limie.

Peruwiański uczony zaznacza, że wielkim problemem jest ubóstwo. Tylko w stolicy kraju pracę straciła połowa ludzi. 70 procent pracuje na czarno. Wielu z nich trudni się ulicznym handlem, stąd zachowanie koniecznych środków ostrożności jest prawie niemożliwe. W tej trudnej sytuacji bardzo dobrze spisuje się wspólnota Kościoła katolickiego.

„Wielu dziennikarzy, a co za tym idzie i wiele mediów podkreśliło wyraźnie, że Kościół katolicki jest instytucją, która najlepiej odpowiedziała na problemy związane z koronawirusem, zarówno na poziomie duchowym, jak i materialnym. Na przykład w uroczystość Bożego Ciała arcybiskup Limy odprawił Eucharystię bez udziału wiernych, ale wcześniej zebrał i rozłożył w kościele zdjęcia wielu ludzi, wśród nich i tych, którzy zmarli z powodu koronawirusa. Był to bardzo mocny znak, który nas zjednoczył i umocnił – podkreślił w rozmowie z papieską rozgłośnią prof. Ibáñez. – Natomiast na poziomie materialnym biskupi jako pierwsi w całym kraju rozpoczęli kampanię pomocy i solidarności w trudnym czasie lockdownu. W Amazonii, na przykład, dzięki ich staraniom zakupiono odpowiedni sprzęt do produkcji tlenu, którego bardzo tam brakowało. W ten sam sposób Kościół stara się pomóc w dostarczeniu innych podstawowych rzeczy koniecznych do życia. Naprawdę wielu biskupów bardzo się w tę pomoc zaangażowało”.

Wśród innych trudnych spraw prof. Ibáñez wymienił nauczanie na odległość, do którego system oświaty w Peru nie był przygotowany, tymczasem rząd już zapowiedział, że lekcje w kolejnym roku szkolnym będą prowadzone wyłącznie wirtualnie. Tymczasem ponad połowa rodzin nie ma komputera w domu, a rozdawane przez rząd tablety nie załatwiają sprawy. Stąd dostęp do nauki będzie bardzo utrudniony, co zwiększy i tak dużą już nierówność społeczną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik
20,94 zł
34,90 zł

Najlepsza książka teologiczna w Europie

Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej 2011

Główną różnicę między wiarą a ateizmem dostrzegam w cierpliwości. Ateizm i religijny fundamentalizm oraz entuzjazm zbyt łatwej wiary są uderzająco podobne do siebie w tym, jak...

Skomentuj artykuł

Peru: rośnie liczba zarażonych koronawirusem, biskupi pomagają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.