"Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy"

(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

W Muzeum Regionalnym w Międzyrzeczu, 12 kwietnia, odbyły się Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego.

Później wręczono ministerialne odznaki i nagrodę dla najlepszych konserwacji w regionie. Jedną z nich otrzymała międzyrzecka parafia pw. św. Jana Chrzciciela.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 roku w większości krajów świata. W województwie lubuskim organizowane są od 2006 roku. - W tym dniu chcemy przypomnieć o tym, co jest naszą powinnością czyli ochronna dziedzictwa i przekazanie go przyszłym pokoleniom - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków.

- Podczas tego dnia mówimy o zabytkach, ale i o ludziach, którzy wpływają na poprawę ich stanu zachowania - dodaje.

DEON.PL POLECA


Wyrazem tego docenienia było wręczenie odznak i nagród. Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Za opiekę nad zabytkami" otrzymali: ks. kan. Grzegorz Sopniewski - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, ks. Sławomir Strzyżykowski - proboszcz parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy, Jacek Sauter - burmistrz Bytomia Odrzańskiego, Piotr Iwanus - burmistrz Czerwieńska, Izabela Patek -dziennikarz Radia "Zachód". Natomiast srebrną odznaką uhonorowano: Adama Jaskulskiego - wójt gminy Świdnica, Rafała Mikułę - wicestarosta międzyrzecki oraz Arkadiusza Michońskiego - właściciel dawnego szpitala Św. Trójcy w Broniszowie i pałacu w Bojadłach.

Podczas uroczystości w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej wręczono także nagrody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków "Lubuskie Konserwacje". Otrzymali ją: międzyrzecka parafia pw. św. Jana Chrzciciela za przeprowadzenie w latach 2009-2015 kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich renesansowych malowideł w prezbiterium kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu; Gmina Kożuchów za przeprowadzenie w latach 2014-2015 prace remontowych i konserwatorskich przy elewacjach zamku w Kożuchowie; oraz gminę Nowa Sól za przeprowadzenie w latach 2014-2015 kompleksowych prac remontowo-budowlanych oraz konserwatorskich w ramach termomodernizacji Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

- Ta nagroda to oczywiście wyróżnienie dla moich parafian. Bez nich cóż bym zrobił? - mówi ks. Marek Walczak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Spotkanie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Pasterz diecezji w homilii docenił starania konserwatorów zabytków. - W tym wysiłku chodzi o zachowanie i ukazanie całego piękna historii i kultury.

Konserwatorzy nie chcą pokazać tabula rasa, ale bogactwo przeszłości. W tym czasie uświadamiamy sobie to wielkie bogactwo chrześcijańskiego dziedzictwa, które kształtowało życie naszych przodków i ma wielki wpływ na teraźniejszość. Ufamy także, że będzie to miało wpływ na przyszłość - zauważył biskup.

Biskup podziękował także wszystkim, którzy przyczyniają się do odnowy zabytkowych obiektów sakralnych. - Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy, do spotkania z Bogiem - podkreślił biskup.

Spotkanie było okazją do uczczenia 70-lecia Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.