"Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy"

"Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy"
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

W Muzeum Regionalnym w Międzyrzeczu, 12 kwietnia, odbyły się Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego.

Później wręczono ministerialne odznaki i nagrodę dla najlepszych konserwacji w regionie. Jedną z nich otrzymała międzyrzecka parafia pw. św. Jana Chrzciciela.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 roku w większości krajów świata. W województwie lubuskim organizowane są od 2006 roku. - W tym dniu chcemy przypomnieć o tym, co jest naszą powinnością czyli ochronna dziedzictwa i przekazanie go przyszłym pokoleniom - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków.

- Podczas tego dnia mówimy o zabytkach, ale i o ludziach, którzy wpływają na poprawę ich stanu zachowania - dodaje.

Wyrazem tego docenienia było wręczenie odznak i nagród. Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Za opiekę nad zabytkami" otrzymali: ks. kan. Grzegorz Sopniewski - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, ks. Sławomir Strzyżykowski - proboszcz parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy, Jacek Sauter - burmistrz Bytomia Odrzańskiego, Piotr Iwanus - burmistrz Czerwieńska, Izabela Patek -dziennikarz Radia "Zachód". Natomiast srebrną odznaką uhonorowano: Adama Jaskulskiego - wójt gminy Świdnica, Rafała Mikułę - wicestarosta międzyrzecki oraz Arkadiusza Michońskiego - właściciel dawnego szpitala Św. Trójcy w Broniszowie i pałacu w Bojadłach.

DEON.PL POLECA

Podczas uroczystości w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej wręczono także nagrody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków "Lubuskie Konserwacje". Otrzymali ją: międzyrzecka parafia pw. św. Jana Chrzciciela za przeprowadzenie w latach 2009-2015 kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich renesansowych malowideł w prezbiterium kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu; Gmina Kożuchów za przeprowadzenie w latach 2014-2015 prace remontowych i konserwatorskich przy elewacjach zamku w Kożuchowie; oraz gminę Nowa Sól za przeprowadzenie w latach 2014-2015 kompleksowych prac remontowo-budowlanych oraz konserwatorskich w ramach termomodernizacji Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

- Ta nagroda to oczywiście wyróżnienie dla moich parafian. Bez nich cóż bym zrobił? - mówi ks. Marek Walczak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Spotkanie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Pasterz diecezji w homilii docenił starania konserwatorów zabytków. - W tym wysiłku chodzi o zachowanie i ukazanie całego piękna historii i kultury.

Konserwatorzy nie chcą pokazać tabula rasa, ale bogactwo przeszłości. W tym czasie uświadamiamy sobie to wielkie bogactwo chrześcijańskiego dziedzictwa, które kształtowało życie naszych przodków i ma wielki wpływ na teraźniejszość. Ufamy także, że będzie to miało wpływ na przyszłość - zauważył biskup.

Biskup podziękował także wszystkim, którzy przyczyniają się do odnowy zabytkowych obiektów sakralnych. - Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy, do spotkania z Bogiem - podkreślił biskup.

Spotkanie było okazją do uczczenia 70-lecia Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Piękno naszych świątyń prowadzi do głębi modlitwy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.