Pielgrzymi uczczą rocznicę śmierci bł. Karoliny

Pielgrzymi uczczą rocznicę śmierci bł. Karoliny
(fot. Bł. Karolina Kózkówna (1898-1914) (fot. diecezja.tarnow.pl)
KAI / mh

Filmy, wystawa, płyta, seminarium naukowe, akcja oddawania krwi, a przede wszystkim Eucharystia i drogi krzyżowe - tak mają wyglądać obchody setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny, które odbędą się w Wał-Rudzie i Zabawie. Podobne zaplanowano także w innych diecezjach w Polsce. Dziewica i męczennica zginęła po heroicznej walce 18 listopada 1914 r. z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej wolności, godności i honoru.

Obchody rocznicowe odbędą się w całym kraju, bowiem bł. Karolina jest czczona jako patronka organizacji, ruchów młodzieżowych i dzieł apostolskich nie tylko w diecezji tarnowskiej, ale w wielu miejscach w kraju i za granicą, o czym świadczą relikwie, które powędrowały już na wszystkie kontynenty.

Obchody jubileuszu stulecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny trwają cały rok, a ich kulminacją będzie pięć dni od 14 do 18 listopada. Już w piątek 14 listopada o godz. 15.00 podczas Godziny Miłosierdzia wierni będą modlić się o nawrócenie sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych. Ponadto będą wypominki oraz modlitwa różańcowa za ofiary przemocy i wypadków drogowych, nowenna i Msza św.

W sobotę 15 listopada do Zabawy przybędą delegacje młodych z całej Polski. Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył Prymas senior abp Józef Kowalczyk - zaangażowany w proces beatyfikacji bł. Karoliny. W programie jest także spotkanie z producentem i reżyserem pierwszego filmu fabularnego pt. "Karolina" oraz aktorami. Tego dnia w kinie "Nieciecza" zaplanowano przedpremierowy pokaz filmu dla zaproszonych gości. O godz. 13.00 w Wał-Rudzie rozpocznie się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Dzieci, które przyjadą do Zabawy będą mogły zobaczyć film z serii "Aureola" poświęcony bł. Karolinie.

W niedzielę 16 listopada w Zabawie odbędą się centralne obchody w Polsce, Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. O 9.30 będą wypominki - modlitwa za ofiary wypadków drogowych, a Mszy św. o 10.30 za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia z Watykanu.

DEON.PL POLECA

Po Mszy wystąpi Zespół Pod Gruszą z programem "100-lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny" - przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu. W samo południe uczestnicy uroczystości będą się modlić przy pomniku Przejście. Ponadto zostanie posadzone drzewo pamięci. Godzina Miłosierdzia o 15.00 będzie modlitwą o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców.

W tym dniu w godz. 10.00-14.00 odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa w Hotelu Zabawa. Ponadto o 17.00 w kościele w Zabawie odbędzie się koncert organowy.

W poniedziałek 17 listopada o 9.00 rozpocznie się w Tarnowie seminarium naukowe poświęcone problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym. Ponadto o 12.30 w kinie Marzenie zostanie zaprezentowany program edukacyjny dla młodzieży - Road Show. Ofiara wypadku, policjant, strażak, ratownik, rehabilitantka opowiedzą o swoich doświadczeniach podczas zdarzeń komunikacyjnych.

Wtorek 18 listopada to liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i dzień setnej rocznicy śmieci dziewicy i męczennicy. Do Zabawy i Wał-Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. Już o 12.30 wierni usłyszą o drodze bł. Karoliny do świętości, o 13.00 będzie Msza św. w Sanktuarium w Zabawie. O 14.00 w Domu bł. Karoliny w Wał-Rudzie pielgrzymi będą mogli oglądnąć nową wystawę prezentującą stroje ludowe, ubiór oraz wyposażenie carskiego żołnierza, oraz posłuchać opowieści o czasach i okolicznościach życia i śmierci bł. Karoliny w formie elektronicznego przewodnika.

Główne wydarzenia kilkudniowych obchodów to jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie i poświęcenie nowego krzyża na miejscu męczeństwa. Wtorkowej Drodze Krzyżowej o godz. 15.00 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, a rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn z Ruchu Czystych Serc z Nowego Sącza. Taka Droga Krzyżowa odbywa się raz w miesiącu, w dniu wspomnienia śmierci bł. Karoliny. Gromadzi ona kilka tysięcy osób. Ludzie idąc po śladach bł. Karoliny przez las rozważają Jej życie i męczeństwo. Podczas nabożeństwa czytane są prośby i podziękowania za otrzymane łaski.

Uroczysta Msza św. we wtorek o godz. 17.30 w sanktuarium w Zabawie zakończy obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

"Będziemy modlić się o to, by to dzieło, którego dokonała Karolina 18 listopada wydało najpiękniejsze owoce. Mamy nadzieję, że kiedyś dojdzie do kanonizacji o którą gorliwie modlimy się i na wielu płaszczyznach przygotowujemy. Jestem przekonany że, bł. Karolina doprowadzi wiele osób do odkrycia prawdy, że nasze życie może się zmienić, ale ono się nie kończy. Może być poranione, zniszczone, ale jeżeli jest zjednoczone z Bogiem to nikt nas nie może unicestwić. Będziemy przeżywali setną rocznicę jako narodzenie bł. Karoliny do nowego życia - narodzenie do nowych dzieł, którym Ona patronuje już z nieba" - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.

W rok jubileuszowy wpisują się różne inicjatywy społeczne i kulturalne. Od 21 listopada w kinach będzie można oglądać film "Karolina", którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży.

Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zostały wprowadzone do obiegu okolicznościowe znaczki, które można nabyć za pośrednictwem sanktuarium.

Tymczasem 14 listopada, na rynku pojawi się nagranie opowiadające o życiu błogosławionej w kontekście życia współczesnego człowieka. Autor konferencji, ks. Zbigniew Kucharski przez ponad 7 lat zajmował się historią Błogosławionej. Na jaw wyszły nieznane wcześniej fakty. Do współpracy zaproszono kryminologów, historyków i psychologów. Sporządzono portret psychologiczny mordercy Karoliny. Analizowane zachowanie błogosławionej pod kątem jej wieku i podejmowanych decyzji. "Wyłania się z tego zaskakujący obraz osoby, która przewyższała mądrością, zapałem i wrażliwością wszystkich swoich rówieśników i także wielu dorosłych"- czytamy na stronie internetowej sanktuarium bł. Karoliny.

Obchodom jubileuszowym w dniach 15-23 listopada będzie towarzyszyć Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia setnej rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem "Ziemia świętych i błogosławionych". Odbędzie się ona w hotelu Zabawa, a wstęp jest wolny.

Ponadto w przygotowaniu jest Oratorium o bł. Karolinie, którego premierę zaplanowano na 30 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Jako kontynuacja roku jubileuszowego powstaje cykl konspektów katechez i spotkań dla grup apostolskich, który rozsyłany jest po całej Polsce do wydziałów katechetycznych i ośrodków duszpasterskich.

Więcej informacji o obchodach i kulcie bł. Karoliny można znaleźć na stronie internetowej www.sanktuariumzabawa.pl

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc się przed gwałtem, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II beatyfikował ją 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymi uczczą rocznicę śmierci bł. Karoliny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.