Pielgrzymi z Polski szturmują Fatimę. Rekordowa liczba pątników

Pielgrzymi z Polski szturmują Fatimę. Rekordowa liczba pątników
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowo-zachodniej Portugalii, dotarła w pierwszej połowie 2024 r. rekordowa liczba pątników z Polski – ponad 12 tys. osób.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego Patricia Duarte, liczba pielgrzymów z Polski w tym miejscu kultu maryjnego może być większa, gdyż dane dotyczą tylko pątników przybywających w grupach. - Trudno wyliczyć precyzyjną liczbę docierających tu indywidualnie pielgrzymów - dodała.

- Polacy od lat należą do czołówki zagranicznych nacji w naszym sanktuarium. W tym roku fenomen ten jest jeszcze bardziej widoczny - dodała Duarte. Ze statystyk sanktuarium wynika, że Polaków w Fatimie w pierwszej połowie 2024 r. było o prawie trzy razy więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r.

- W sumie od stycznia do końca czerwca br. dotarło tu 2,7 mln pielgrzymów z całego świata, w tym ponad 12 tys. Polaków. Przybyli oni w 272 grupach - oszacowała Duarte.

DEON.PL POLECA

Polacy obecni byli w sanktuarium licznie także podczas organizowanych w poniedziałek i wtorek nabożeństw nawiązujących do 107. rocznicy objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Zarówno oni, jak i portugalscy pątnicy odnotowują, że silny związek Polaków z Fatimą wiąże się przede wszystkim z osobą św. Jana Pawła II.

Jak powiedziała portugalska pątniczka Maria Agostinho, o dużym przywiązaniu i sentymencie przybywających z różnych stron świata katolików do pochodzącego z Polski papieża świadczy fakt, że przed jego fatimskim pomnikiem nigdy nie brakuje zniczy oraz świeżych kwiatów pozostawianych przez pielgrzymów.

- Żaden z dotychczasowych papieży nie odwiedzał naszego sanktuarium tak często, jak św. Jan Paweł II. Zawsze mówił z nami w naszej mowie – po portugalsku - dodała Agostinho.

Jan Paweł II wielokrotnie tłumaczył swoje przywiązanie do sanktuarium fatimskiego zamachem na jego życie, do którego doszło w Rzymie. Poważnie rannego papieża 13 maja 1981 r. udało się uratować. W dniu tym przypadało święto Matki Bożej Fatimskiej, na co zwracał uwagę papież.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się - według Kościoła - 13 maja 1917 r. Przez kolejne pół roku trojgu dzieci-pasterzy miała objawiać się Maryja, przekazując przesłanie wzywające do nawrócenia, pokuty oraz modlitwy. Z czasem miejsce to stało się popularnym kierunkiem pielgrzymkowym na świecie. Docierali do niego także przywódcy Kościoła.

W 1967 r., czyli 50 lat po objawieniach, do Fatimy dotarł pierwszy papież, Paweł VI. W kolejnych latach przybywali tam inni przywódcy Kościoła katolickiego: Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek. Najczęściej Fatimę odwiedzał Jan Paweł II – w 1982, 1991 i 2000 r.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Objawienia fatimskie (13 maja-13 października 1917 roku) były przede wszystkim znakiem nadziei dla człowieka, który może pokładać ufność w Panu. Matka Boża zachęciła prostych pastuszków do modlitwy różańcowej, co miało przynieść pokój całemu światu. Na...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymi z Polski szturmują Fatimę. Rekordowa liczba pątników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.