Pielgrzymka dzieci do domu św. Stanisława Kostki

Pielgrzymka dzieci do domu św. Stanisława Kostki
Wizerunek św. Stanisława Kostki autorstwa Ewy Skrzypiec
PAP / mc

Około 9 tysięcy osób z diecezji płockiej 19 września wzięło udział w 33. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa - miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką, patronem dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem "Bądźmy Miłosierni", towarzyszyły jej Znaki Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i Ikona Matki Bożej.

Doroczna, wrześniowa pielgrzymka z okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki jak co roku odbywała się w dwóch grupach. Dzieci spotkały się na placu przy Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie - miejscu pochodzenia Świętego. Eucharystii z ich udziałem przewodniczył bp Piotr Libera, natomiast kazanie wygłosił ks. Andrzej Janicki, pracownik Sądu Biskupiego w Płocku. 
Zwracał się w nim dzieci, by odkrywali swoje powołanie na wzór św. Stanisława Kostki i by temu powołaniu byli wierni. Ich patron miał świadomość powołania przez Boga i konsekwentnie do tego dążył. Kaznodzieja przekonywał też młodych słuchaczy, że w odkryciu powołania pomoże im "czyste serce", ale też "różaniec w kieszeni". Zachęcał dzieci do częstej modlitwy różańcowej, ponieważ ona "pomoże podążać drogą powołania". 
Z kolei młodzież spotkała się przed kościołem farnym w Przasnyszu (grupa z Ciechanowa dotarła tam na pieszo), gdzie wzięła udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp Piotra Libery: "Bóg nie krępuje, nie zniewala, nie zabiera twojej wolności, nie łamie miłości, nie zdradza. Przeciwnie: `Bóg rozwesela młodość`, aby nie była płytka i chwilowa, ale odważna i pełna nadziei. Tak jak ubezpieczamy różne rzeczy i mienie przed kradzieżą bądź zniszczeniem, tak dziś zechciejcie ubezpieczyć waszą młodość w Bogu. Nie dajcie się okraść z młodości", wzywał młodych. 
Odwołał się również do obecnych na Eucharystii Krzyża i Ikony Matki Bożej - Znaków Światowych Dni Młodzieży. Prosił, by Krzyża "dotknąć z wiarą, obciążyć swoją troską, smutkiem, grzechem", natomiast Ikonę "ucałować i zawierzyć jej poszukiwanie prawdziwej miłości".
- Te dwa symbole mówią o naszej tożsamości: skąd się wzięliśmy i dokąd idziemy. One mówią o naszych wyborach i kruchej ludzkiej woli, o wielkich marzeniach, o trudzie drogi, nadziejach i rozczarowaniach. Czegokolwiek byście szukali, znajdziecie to w tym Krzyżu, a Maryja was umocni. Proszę, uczyńcie dziś ten krok wiary: zawieście na tym Krzyżu troski waszego serca, tajemnice waszej duszy, skryte pragnienia i nadzieje wasze. On was poprowadzi do wyższych rzeczy, bo dla nich jesteście przecież stworzeni - stwierdzał hierarcha.
Ponadto w czasie Mszy św. bp Libera dokonał aktu posłania wolontariuszy ŚDM z diecezji płockiej. 
Po Eucharystii młodzież w czternastu grupach przeszła 6-kilometrowy odcinek z Przasnysza do Rostkowa z Krzyżem i Ikoną ŚDM. W trakcie uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotowała młodzież z Diecezjalnego Biura ŚDM, natomiast Znaki ŚDM między kolejnymi stacjami niosła młodzież z poszczególnych dekanatów diecezji.
Na placu przy Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie młodzi przekazali Znaki ŚDM reprezentantom grekokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej. Oficjalne przekazanie poprzedziło wzruszające przekazywanie sobie przez młodych krzyża z rąk do rąk. 
W pielgrzymce do Przasnysza i Rostkowa, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyły także dzieci i młodzież z diecezji toruńskiej i archidiecezji łódzkiej.
Dzieciom i młodzieży towarzyszyli księża, siostry zakonne, katecheci świeccy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W wydarzeniu wzięło udział około 9 tysięcy osób, w tym 6 tysięcy dzieci i 3 tysiące młodzieży. 
Za organizację pielgrzymki odpowiadał wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży "Studnia", Diecezjalne Biuro ŚDM, dekanalni duszpasterze młodzieży. Ponadto w wydarzenie zaangażowany był zespół Chajim z Ciechanowa. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka dzieci do domu św. Stanisława Kostki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.