"Pielgrzymka Franciszka do Częstochowy to dar i zobowiązanie"

"Pielgrzymka Franciszka do Częstochowy to dar i zobowiązanie"
(fot. youtube.com)
KAI / pk

"Z nieukrywaną radością i wdzięcznością przyjęliśmy decyzję Ojca Świętego Franciszka, że 28 lipca 2016 r. pragnie stanąć na osobistej modlitwie wobec Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, aby później, na Jasnogórskim Szczycie, sprawować Najświętszą Eucharystię: - napisał abp Wacław Depo w liście pasterskim.

List metropolity częstochowskiego czytany jest dzisiaj we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej.

Abp Depo przypomina, że celebracja Mszy św. na Jasnej Górze pod przewodnictwem papieża Franciszka będzie narodowym dziękczynieniem za 1050-lecie Chrztu Polski. - Jest to wielki dar, ale i zobowiązanie, aby wraz z całym Kościołem w Polsce i Rodakami spoza granic Ojczyzny - razem z Ojcem Świętym Franciszkiem - wyznać wiarę w Chrystusa, Syna Bożego zrodzonego z Maryi Dziewicy - napisał abp Depo.

"Ufamy, że Piotr naszych czasów swoim słowem i błogosławieństwem wyjedna nam łaskę wzmocnienia wiary i świadectwa życia chrześcijańskiego, bogatego w uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała" - zauważył abp Depo.

Metropolita częstochowski nawiązując do czytań mszalnych podkreśla, że "Słowo Boże i Jego prawo jest dostępne, a stosując je wchodzimy na drogę życia" i dodaje za papieżem Franciszkiem, który w encyklice "Światło wiary" zaznacza: "Gdy człowiek myśli, że znajdzie siebie samego, oddalając się od Boga, jego egzystencja okazuje się porażką. Wówczas - ostrzega Papież - człowiek traci swoje miejsce we wszechświecie, gubi się w naturze, rezygnując z własnej odpowiedzialności moralnej, albo rości sobie prawo do bycia absolutnym władcą, przypisując sobie władzę manipulacji bez ograniczeń".

"Droga do pełni życia wiecznego z Bogiem wiedzie poprzez zachowanie przykazania opierającego się na dwóch filarach: miłości Boga i miłości bliźniego" - dodaje metropolita częstochowski.

W kontekście przeżywanej rocznicy Chrztu Polski abp Depo przywołuje również słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: "Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa".

"Bez takiego zrozumienia i spojrzenia w głąb naszych sumień, zarówno rocznica Chrztu, jak i Rok Miłosierdzia, czy pielgrzymka Ojca Świętego, będą utraconą łaską i nie odczujemy ich wartości" - zaznacza arcybiskup.

Metropolita częstochowski zachęca wiernych archidiecezji do udziału w nowennie poprzedzającej spotkanie z Ojcem Świętym. - Będą to nocne czuwania modlitewne na Jasnej Górze, które rozpoczną się 18 lipca, a trwać będą do 26 lipca. Każde czuwanie modlitewne rozpocznie się Apelem Jasnogórskim, a zakończy Eucharystią o godz. 24.00 - pisze metropolita częstochowski.

Abp Depo wskazuje też, że w ramach Dni w Diecezjach od 20 do 25 lipca szczególnym świadectwem wiary młodego pokolenia będzie Dzień Jedności, 23 lipca na Jasnej Górze - Przed Wizerunkiem Matki Jasnogórskiej pragniemy zawierzyć wszystko, co składa się na nasze życie i przyszłość, bo "tam gdzie Chrzest, tam nadzieja nowego życia z Chrystusem i w Chrystusie" - pisze abp Depo.

"Jasna Góra tak, jak przed 25 laty, podczas VI Światowych Dni Młodzieży, stanie się znów Górą "otrzymania wolności dzieci Bożych" i Górą Zwycięstwa. Ufam, że Maryja będzie dla nas wszystkich "Znakiem niezawodnej nadziei" - podsumowuje abp Depo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pielgrzymka Franciszka do Częstochowy to dar i zobowiązanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.