Pielgrzymka małopolskim szlakiem św. Jakuba
Młodzi z różnych części Polski wyruszą najbliższy weekend, 20-22 maja, na wspólną wędrówkę odcinkiem Małopolskiej Drogi Św. Jakuba. Szlak ten obejmuje tereny historycznej dzielnicy państwa pierwszych Piastów i prowadzi fragmentami średniowiecznego traktu handlowego. Młodzież będzie pielgrzymować szlakiem Jakubowym w intencji Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie.
Przebieg szlaku św. Jakuba nie jest przypadkowy. Pokrywa się on z trasą pokonywaną od wieków przez pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela. Wybrany fragment młodzi pokonywać będą w małych grupkach lub indywidualnie. Po drodze zatrzymają się w kilku ważnych miejscach związanych z polską historią i z kultem świętego Jakuba Starszego Apostoła.
Pierwszy etap wiódł będzie 20 maja ze Skalbmierza, miasta z XVIII-wiecznym kościołem św. Jana Chrzciciela, przez Zakrzów, Baranów, Winiary do Pałecznicy, gdzie odbędzie się wieczór integracyjny ze świadectwami, Msza św. i spotkanie z biskupem kieleckim Kazimierzem Gurdą. Dla wszystkich będzie zapewniony nocleg.
W sobotę, 21 maja, młodzi wędrowcy będą mieli do pokonania trasę z Pałecznicy przez Lelowice, Kaczowice, Smoniowice, Zielenice, Łętkowice do Niegardowa. W Zielenicach przy Sanktuarium Matki Bożej, w którym znajduje się kopia rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej zaplanowano postój i nabożeństwo majowe.
W kościele św. Jakuba w Niegardowie odprawiona zostanie Msza św., po której uczestnicy przejadą busem do Więcławic Starych. W parafii w Więcławicach zorganizowany zostanie wieczór świadectw, relacji z wędrówek Camino, z uczestnictwa w ŚDM, z udziałem m.in. członków Bractwa św. Jakuba. Wszyscy pielgrzymi skorzystają z noclegu na terenie parafii.
W niedzielę, 22 maja, po wspólnej Mszy św. młodzi wyruszą na ostatni odcinek, z Więcławic do Krakowa, przez Prądnik Czerwony, gdzie znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela oraz Rynek krakowski z Bazyliką Mariacką. Wędrówka zakończy się pod oknem papieskim, przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie młodzież podziękuje błogosławionemu Janowi Pawłowi II za dar ustanowienia Światowych Dni Młodzieży.
Do udziału zaproszeni są wszyscy młodzi, a szczególnie te osoby, które przygotowują się do wyjazdu na ŚDM w Madrycie. Nie trzeba mieć doświadczenia w pielgrzymowaniu, wystarczy otwarcie na wspólnotę innych wędrowców i chęć podjęcia wyzwania.
Zapisy na wędrówkę trwają do 18 maja. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.madryt2011.pl/camino.
Organizatorem projektu jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży, patronat zaś sprawuje stowarzyszenie „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce”. Kolejne przejście w ramach majowych wędrówek będzie miało miejsce w ostatni weekend maja fragmentem Drogi Wielkopolskiej z Gniezna do Poznania.
Małopolska Droga św. Jakuba nawiązuje do średniowiecznego traktu handlowego prowadzącego skrajem doliny Wisły od Sandomierza do Krakowa. Trakt ten zaczął funkcjonować w 1386 r., kiedy Władysław Jagiełło udał się z Wilna do Krakowa, by objąć koronę polską. Drogą tą podążały orszaki królewskie, urzędnicy, rycerze, handlarze, uczeni, ale także pielgrzymi.
Projekt odtworzenia Drogi Wielkopolskiej powstał w 2007 r. Natomiast otwarcie pierwszego odcinka, prowadzącego z Pałecznicy przez Więcławice do Krakowa odbyło się w październiku 2008. Szlak ten oznaczony jest symbolem żółtej muszli na granatowym tle.
Skomentuj artykuł