Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców
- Kryzysom można ulegać albo z nimi walczyć. Wy możecie walczyć pozytywnie. Drodzy nauczyciele, taka możliwość leży w waszych sercach, umysłach i rękach, możecie z kryzysami walczyć podejmując jeszcze większą odpowiedzialność, wzmożonym wysiłkiem, pracą i modlitwą – zachęcał w homilii bp Rakoczy. (fot. benefit of hindsight / flickr.com)
KAI / slo

Z apelem o rozwój ścisłej współpracy miedzy szkołą, rodziną i Kościołem zwrócili się do polskich pedagogów uczestnicy 74. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców. Dwudniowe spotkanie zgromadziło na Jasnej Górze ok. 7 tysięcy osób.

Bp Edward Dajczak, delegat Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli ubolewał nad "uzawodowieniem" posługi pedagogów, którzy coraz częściej traktują swoją pracę najemniczo tylko "od – do". To, zdaniem biskupa, paraliżuje możliwości wychowawcze, które stanowią centrum wszelkich działań.

Biskup zaznaczył, że w procesie wychowawczym, w sytuacji wielości propozycji, laicyzmu, nurtów myślowych dyskryminujących szkołę, nauczyciel musi wprowadzać młodych w świat ducha, ale to musi odbywać się we współpracy z rodziną i Kościołem. - Spróbujmy zobaczyć co nas łączy, spróbujmy znaleźć wspólny mianownik, przy nawet różnorodności naszego myślenia, łączmy się dając młodym szansę pewnej spójności, jakiejś integracji wewnętrznej – zachęcał bp Dajczak.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że w czasie, gdy polska szkoła poddawana jest ciągłym eksperymentom, niewątpliwie „stabilizatorem, który będzie decydował o wychowaniu jest nauczyciel i dlatego cała idea duszpasterstwa nauczycieli i pielgrzymek na Jasna Górę jest taka, by nauczyciel tu otrzymał pomoc, w inspirowaniu go do pogłębiania bogactwa duchowego, a potem, by był on na tyle otwarty i przyjazny, by prowadził młodego człowieka w świat który sam zna”.

Z kolei bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki mówił w kazaniu o kryzysie polskiej szkoły wynikającym z ciągłych reform systemu edukacji, niżu demograficznego i upadku rodziny. Biskup ocenił, że szkoła "w nadmiernym stopniu uległa wpływom społecznych trendów i kultury masowej" oraz, że "coraz trudniej jest stawiać wychowankom jakiekolwiek wymagania".

Kaznodzieja wskazywał na konieczność rzetelnej pracy wewnętrznej samych nauczycieli i przyjmowaniu przez nich jeszcze większej odpowiedzialności za pomaganie uczniowi w stawaniu się człowiekiem.

- Kryzysom można ulegać albo z nimi walczyć. Wy możecie walczyć pozytywnie. Drodzy nauczyciele, taka możliwość leży w waszych sercach, umysłach i rękach, możecie z kryzysami walczyć podejmując jeszcze większą odpowiedzialność, wzmożonym wysiłkiem, pracą i modlitwą – zachęcał w homilii bp Rakoczy.

Pielgrzymkę poprzedziło dziesiąte sympozjum „Szkoła we wspólnocie z rodziną i Kościołem”. W apelu do polskich nauczycieli podkreślono konieczność szukania najlepszych sposobów dialogu i współpracy oraz budowania jedności celu i wspólnej odpowiedzialności. Zgromadzeni na Jasnej Górze nauczyciele i wychowawcy napisali, że "w wielu przypadkach rodzina, szkoła i Kościół nie umieją stworzyć wspólnoty połączonej świadomością swojej misji wychowawczej wobec dziecka".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.