Pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę
Ponad 750 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Celnych wyruszyło wraz z jubileuszową, XX Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli pierwszy dzień pielgrzymki od Eucharystii celebrowanej rano w katedrze polowej przez bp. Józefa Guzdka.
Biskup polowy Wojska Polskiego życzył żołnierzom, aby podczas pielgrzymki zwrócili szczególną uwagę na wysiłek umysłu i ducha. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: "Łaski Pełna".
Wraz z mundurowymi pielgrzymami (700) z Polski na Jasną Górę idą także żołnierze z Niemiec (50) i Słowacji (5). Wielu z żołnierzy udało się w pielgrzymkę po raz pierwszy. Do pątników dołączy biskup pomocniczy armii amerykańskiej Richard Spencer. 14 sierpnia dołączą, na Przeprośnej Górce: ok. 350. osób ze Straży Granicznej, ok. 100. funkcjonariuszy SOK i Służby Celnej.
W homilii bp Guzdek gorąco zachęcał pątników do podjęcia duchowego trudu pielgrzymowania. - Podczas wędrówki do Domu Matki potrzeba, aby zmęczyły się nie tylko nogi, ale by zmęczyły się serca i głowy. To ma być czas zaglądania w serce, czas przemyśleń, głębszej refleksji, a może nawet podjęcia ważnych życiowych decyzji - podkreślił.
Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki "Łaski pełna" zawierzył pielgrzymów Maryi. - W naszej wędrówce drogowskazem jest Maryja - "pełna łaski". Aby drogowskaz mógł spełnić swoją rolę, trzeba na niego patrzeć. To także zadanie dla Wwas na najbliższe dni: patrzeć na Niewiastę z Nazaretu, podziwiać jej otwarcie się na Boże dary, jej zaufanie Bogu w każdej sytuacji, bezwarunkowe przyjęcie woli Bożej i konsekwentne jej wypełnianie - powiedział.
Ordynariusz wojskowy wyraził radość z obecności w pielgrzymce zagranicznych gości, którzy od lat, wspólnie z Polakami zdążają do jasnogórskiego sanktuarium. Podkreślił, że "w bogactwie kultur, stylów życia, indywidualnych postaw będziemy szukać tego, co dla każdego z nas jest najważniejsze". Na koniec zapewnił o swojej modlitwie w intencji pielgrzymów i życzył jej uczestnikom, "aby mieli odwagę stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi".
Na Mszy św. obecni byli dowódcy jednostek biorących udział w pielgrzymce, m. in. gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa oraz płk Andrzej Drozd. Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów wojskowych.
Po Mszy św. żołnierze otrzymali znaczki pielgrzymkowe oraz Vademecum Żołnierza Pielgrzyma z modlitwami i pieśniami religijnymi, które przydadzą się podczas drogi.
Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Przy wtórze Orkiestry Reprezentacyjnej WP żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej. Do pielgrzymów w mundurach dołączył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, który oficjalnie dał znak do wymarszu grup pielgrzymkowych.
Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie (w pierwszym roku w sile 16 osób) i Słowacy (30 żołnierzy). Od 2006 dołączyli się żołnierze litewscy i ukraińscy.
Trasę XX Pielgrzymki Wojskowej można śledzić na wirtualnej Mapie Pielgrzymek na serwerach OPOKI.
Skomentuj artykuł