Pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę

Pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę
Biskup Polowy ks. Józef Guzdek na placu Zamkowym w Warszawie. Po mszy św. odprawionej w Katedrze Polowej WP na Jasną Górę wyruszyła Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa. W pielgrzymce bierze udział 750 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Celnych. Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski do Częstochowy idą także żołnierze z Niemiec i Słowacji. (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / slo

Ponad 750 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Celnych wyruszyło wraz z jubileuszową, XX Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli pierwszy dzień pielgrzymki od Eucharystii celebrowanej rano w katedrze polowej przez bp. Józefa Guzdka.

Biskup polowy Wojska Polskiego życzył żołnierzom, aby podczas pielgrzymki zwrócili szczególną uwagę na wysiłek umysłu i ducha. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: "Łaski Pełna".

Wraz z mundurowymi pielgrzymami (700) z Polski na Jasną Górę idą także żołnierze z Niemiec (50) i Słowacji (5). Wielu z żołnierzy udało się w pielgrzymkę po raz pierwszy. Do pątników dołączy biskup pomocniczy armii amerykańskiej Richard Spencer. 14 sierpnia dołączą, na Przeprośnej Górce: ok. 350. osób ze Straży Granicznej, ok. 100. funkcjonariuszy SOK i Służby Celnej.

W homilii bp Guzdek gorąco zachęcał pątników do podjęcia duchowego trudu pielgrzymowania. - Podczas wędrówki do Domu Matki potrzeba, aby zmęczyły się nie tylko nogi, ale by zmęczyły się serca i głowy. To ma być czas zaglądania w serce, czas przemyśleń, głębszej refleksji, a może nawet podjęcia ważnych życiowych decyzji - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki "Łaski pełna" zawierzył pielgrzymów Maryi. - W naszej wędrówce drogowskazem jest Maryja - "pełna łaski". Aby drogowskaz mógł spełnić swoją rolę, trzeba na niego patrzeć. To także zadanie dla Wwas na najbliższe dni: patrzeć na Niewiastę z Nazaretu, podziwiać jej otwarcie się na Boże dary, jej zaufanie Bogu w każdej sytuacji, bezwarunkowe przyjęcie woli Bożej i konsekwentne jej wypełnianie - powiedział.

Ordynariusz wojskowy wyraził radość z obecności w pielgrzymce zagranicznych gości, którzy od lat, wspólnie z Polakami zdążają do jasnogórskiego sanktuarium. Podkreślił, że "w bogactwie kultur, stylów życia, indywidualnych postaw będziemy szukać tego, co dla każdego z nas jest najważniejsze". Na koniec zapewnił o swojej modlitwie w intencji pielgrzymów i życzył jej uczestnikom, "aby mieli odwagę stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi".

Na Mszy św. obecni byli dowódcy jednostek biorących udział w pielgrzymce, m. in. gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa oraz płk Andrzej Drozd. Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów wojskowych.

Po Mszy św. żołnierze otrzymali znaczki pielgrzymkowe oraz Vademecum Żołnierza Pielgrzyma z modlitwami i pieśniami religijnymi, które przydadzą się podczas drogi.

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Przy wtórze Orkiestry Reprezentacyjnej WP żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej. Do pielgrzymów w mundurach dołączył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, który oficjalnie dał znak do wymarszu grup pielgrzymkowych.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie (w pierwszym roku w sile 16 osób) i Słowacy (30 żołnierzy). Od 2006 dołączyli się żołnierze litewscy i ukraińscy.

Trasę XX Pielgrzymki Wojskowej można śledzić na wirtualnej Mapie Pielgrzymek na serwerach OPOKI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.