Pielgrzymka z Łowicza rozwiązana po ponownej interwencji policji

Pielgrzymka z Łowicza rozwiązana po ponownej interwencji policji
1 miesiąc temu
PAP / df

Wobec Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę we wtorek ponownie interweniowała policja, tym razem m.in. w okolicach Budziszewic (woj. łódzkie). Pielgrzymka została rozwiązana przez księdza. Wierni z Łowicza wędrowali na Jasną Górę po raz 365.

Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek. Uczestniczyło w niej ok. 150 osób, które pierwszego dnia wędrówki zostały zatrzymane przez policję w okolicach Słupi (powiat skierniewicki) po przebyciu ok. 30 kilometrów. Według funkcjonariuszy doszło do naruszenia przepisów dotyczących epidemii, a bezpośrednim powodem zatrzymania pielgrzymki było nielegalne zgromadzenie.

"Jesteśmy zobligowani do reakcji w przypadku łamania obostrzeń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów, a konkretnie wprowadzonego do odwołania zakazu wszelkich zgromadzeń, w tym także tych wynikających z działalności kościołów. Dlatego interweniowaliśmy na terenie powiatu skierniewickiego, gdzie została zlokalizowana liczna grupa pielgrzymów. Wylegitymowano i pouczono ponad 70 osób. Ksiądz, który był inicjatorem wydarzenia został ukarany mandatem karnym, który przyjął" – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

Część pątników wróciła autami i autokarami do domu, a pozostali kontynuowali pielgrzymowanie na Jasną Górę we wtorek. Jedna grupa ponownie została zatrzymana, m.in. okolicach Budziszewic w pow. tomaszowskim w woj. łódzkim.

Jak poinformowało Radio Łódź, w tym miejscu pielgrzymka została rozwiązana. "Tak, to prawda. Wracamy do domu dlatego, że jest zakaz pielgrzymowania i koniec" – przyznał na antenie przewodnik ksiądz Wiesław Frelek.

Według relacji naocznego świadka grupa pątników maszerowała zgodnie z wymaganym reżimem sanitarnym, czyli w małych grupach, gęsiego, w maseczkach i w co najmniej dwumetrowych odstępach. "Zgromadzili się dopiero pod kościołem w Budziszewicach" – powiedział PAP.

Mł. insp. Kącka wyjaśniła, że w związku z kontynuowaniem pielgrzymki przez część osób, policjanci we wtorek monitorowali sytuację na terenie woj. łódzkiego. Zlokalizowano kilkudziesięcioosobowe grupy na terenie trzech powiatów: łódzkiego wschodniego, tomaszowskiego oraz brzezińskiego. Pątników ponownie wylegitymowano i poinformowano ich, że gromadzenie się jest obecnie niezgodne z prawem.

"Jeśli wśród tych osób, pojawiły się te same, które zostały wylegitymowane wczoraj, będzie rozważany inny środek niż pouczenie. Na bieżąco o tej sytuacji jest również informowany Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny" – dodała rzeczniczka.

Pielgrzymi z Łowicza do Częstochowy mieli dotrzeć w sobotę, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik
20,94 zł
34,90 zł

Najlepsza książka teologiczna w Europie

Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej 2011

Główną różnicę między wiarą a ateizmem dostrzegam w cierpliwości. Ateizm i religijny fundamentalizm oraz entuzjazm zbyt łatwej wiary są uderzająco podobne do siebie w tym, jak...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka z Łowicza rozwiązana po ponownej interwencji policji
Komentarze (2)
JA
~Joszko Andrzej
26 maja 2020, 16:04
Jeśli zachowali reżim sanitarny to dlaczego nie pozwolono im pielgrzymować? NA jakiej zasadzie chcą karać skoro nie przekroczono prawa zachowując odstępy.
WS
~Wojciech Sobolski
26 maja 2020, 15:15
Oto pokłosie złych ludzi w rządzie i tak samo złych w kuriach. Wszystko w księgach ich życia zostanie zapisane! Co do pątników to Matka Boża Jasnogórska ich intencję i miłość przyjęła natychmiast jakby odbyli całą pielgrzymkę.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka z Łowicza rozwiązana po ponownej interwencji policji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.