Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach
Pielgrzymi. Fot.: Waldemar Deska/PAP

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie grupy bezpiecznie dotarły na Jasną Górę.

Jak poinformowało Biuro Prasowe @JasnaGóraNews tylko na uroczystość Wniebowzięcia NMP przybyły 63 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 39 tys. pątników. W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły: 133 pielgrzymki piesze, 185 pielgrzymek rowerowych, 13 biegowych i 1 konna.

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie grupy bezpiecznie dotarły na Jasną Górę. Przyjęto różne sposoby przemierzenia szlaków: tradycyjnie, czyli z noclegami w drodze, sztafetowo, a więc ze zmianami pielgrzymów na trasie i „hybrydowo”, czyli łącząc obie te formy. Noclegi odbywały się w namiotach i w wyznaczonych miejscach, głównie w szkołach i remizach, które były specjalnie dezynfekowane.

Każda grupa wchodząca w skład pielgrzymek diecezjalnych sama stanowiła oddzielną pielgrzymkę mającą wszystkie konieczne zabezpieczenia, np. służby medyczne, sanitarne czy porządkowe. W niektórych zostały zmienione a czasem skrócone trasy, dostosowując wędrówkę do sanitarno-epidemiologicznych wymagań (by duże grupy nie spotykały się na trasie i omijały większe skupiska ludzkie). Pątnicy modlili się nie tylko o ustanie pandemii, ale także za tych, którzy w tym trudnym czasie zatracili potrzebę życia duchowego i sakramentalnego.

Pielgrzymki były w tym roku wielkim wołaniem za Kościół i Ojczyznę, a zwłaszcza polską młodzież. Były przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i rekolekcjami pogłębiającymi rozumienie Mszy św. i Eucharystycznej Obecności Jezusa. Podobnie jak w roku ubiegłym prawdziwy renesans przeżywała duchowa forma pielgrzymowania, dla tych, którzy fizycznie nie mogli wybrać się w drogę, np. pielgrzymce gdańskiej towarzyszyło aż 5 tys. duchowych pielgrzymów.

Najliczniejsze dotąd piesze pielgrzymki to: 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza - 3,5 tys. osób, 43. Radomska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. 297 osób, 41. Krakowska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. osób, 44. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza - 2 tys. 700, 41. Podlaska Pielgrzymka Piesza - 2 tys. 50 osób.

Najdłuższą trasę przeszły: 40. Pielgrzymka Kaszubska grupa wyruszająca z Helu - 638 km w 19 dni, 37. Pielgrzymka Szczecińsko - Kamieńska: grupa z Pustkowa - 615 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni i 29. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk - 560 km w 17 dni.

Kolejne pielgrzymki przybędą na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.

Źródło: KAI/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Nie można wprost zliczyć tych wszystkich łask, które z kultu Najświętszego Serca Jezusa spłynęły na ludzi.
Pius XII, encyklika Haurietis aquas 

Kult Serca Jezusowego jest nieustannie żywy. Zwracający się ku niemu wierni doświadczają...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.