Pierwsza Dama RP wspiera projekt polskiego misjonarza

Pierwsza Dama RP wspiera projekt polskiego misjonarza
br. Benedykt Pączka (fot. tamtamitu.eu)
KAI / psd

Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda wspiera "Symfonię afrykańską" - projekt polskiego misjonarza w RŚA, br. Benedykta Pączki. To kolejna inicjatywa polskiego zakonnika, który przed kilkoma miesiącami otworzył pierwszą szkołę muzyczną w tym kraju.

"Kupując nutę, wspierasz akcję i odkrywasz fragment symfonii. Im więcej osób wykupi nutkę, tym większy fragment symfonii będzie można odsłuchać. Aż do momentu w którym uzbieramy całą potrzebną kwotę - wtedy będzie można wysłuchać całej symfonii" - można przeczytać na stronie internetowej projektu, którego celem jest sfinansowanie rocznego funkcjonowania szkoły muzycznej, założonej przed br. Pączkę w środkowoafrykańskim mieście Bouar. Zamiast zwykłego zaproszenia do finansowego wsparcia placówki, polski kapucyn proponuje kupowanie kolejnych nut z "Afrykańskiej symfonii", której fragmenty pojawiają się sukcesywnie na stronie internetowej projektu. Całkowita kwota, którą chce zebrać, to ponad 533 tys. zł.

Autorem symfonii jest kompozytor Marcin Gumiela, prywatnie: przyjaciel polskiego misjonarza.
Muzyczną inicjatywę wspiera także Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda. Jak mówi Piotr Gajda, koordynator projektu, wkrótce pojawią się szczegóły dotyczące zaangażowania Pierwszej Damy w muzyczną akcję polskiego misjonarza.

" To oczywiście nieoczekiwany prezent, który nie jest moją zasługą ale zasługą ludzi którzy mają na względzie dobro naszej szkoły muzycznej. Bardzo się cieszę że w gronie osób, które nas wspierają jest także pani Agata Kornhauser-Duda, która jak się dowiedziałam sama jest muzykiem i wie co to znaczy otrzymać formację muzyczną" - komentuje w rozmowie z KAI br. Benedykt Pączka, kapucyn.

DEON.PL POLECA

Pomysł stworzenia szkoły muzycznej w Bouar - pierwszej takiej placówki w Republice Środkowej Afryki, towarzyszył polskiemu misjonarzowi od dawna. Udało się go zrealizować 5 miesięcy temu.

"Możemy już się pochwalić kilkoma bardzo ważnymi rezultatami. Pierwsza sprawa to obecność dzieciaków: mamy ich 53. Myślałem że część się wykruszy ale widzimy każdego dnia, jak oni przybiegają na zajęcia. To rzeczywiście daje radość, oni chcą tego, nikt ich nie zmusza do przychodzenia i spędzania tu kilku godzin dziennie. Mamy takie osoby które pokonują 5 km w jedną i 5 km w drugą stronę" - opowiada Polak. Jak dodaje, na owoce działalności trzeba jeszcze poczekać, ale dużym atutem jest fakt, że szkoła muzyczna proponuje nie tylko podstawy wykształcenia muzycznego, ale też opiekę wychowawczą i duszpasterską skierowaną do dzieci i młodzieży. Najmłodszy spośród uczniów ma 6, a najstarszy 13 lat. Przed rozpoczęciem nauki wszyscy przeszli odpowiednie przesłuchania muzyczne.

" Zajęcia są prowadzone przez naszych miejscowych nauczycieli z RŚA oraz przez Annę Mara, która przyjechała do nas na 5 miesięcy z Polski. Przez 3 dni zajęcia mają wszystkie dzieci, a 2 dni są to czas zajęć indywidualnych, dla wybitnych dzieci, które wyróżniają się swoim talentem" - objaśnia zakonnik. Jak dodaje, propozycja zajęć instrumentalnych i wokalnych, nie tylko rozwija uczniów pod kątem muzycznym, ale też pomaga inaczej spojrzeć na - monotonne dotąd - życie i uczy odkrywania własnej wartości i sposobu wyrażania siebie.

Pytany o dalsze plany, br. Pączka zdradza, że chciałby zaplanować 4-letni cykl działalności placówki muzycznej. Do realizacji tego celu potrzebuje nie tylko środków finansowych, ale też nauczycieli muzyki, którzy zgodziliby się poświęcić kilka miesięcy na pracę z afrykańskimi uczniami. Pomysł wydaje się realny, bo już teraz muzyczna inicjatywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem w Polsce.

"Już teraz zgłaszają się do nas szkoły muzyczne, które tutaj w Polsce chcą włączyć się w ten projekt. Np. poprzez nawiązanie kontaktu między polskimi uczniami i ich rówieśnikami w Afryce" - mówi wyjaśnia Piotr Gajda. Szczegóły dotyczące projektu pierwszej szkoły muzycznej w RCA można znaleźć na stronie www.tamtamitu.eu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsza Dama RP wspiera projekt polskiego misjonarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.