Pierwsza Szkoła Modlitwy w Ciechanowie
„Modlitwa Miasta” – pod takim tytułem w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie odbyła się pierwsza Szkoła Modlitwy. Wzięło w niej udział około 150 wiernych z ciechanowskich parafii, którzy modlili się w duchu wspólnoty Taizé.
- Modlitwa jest oddechem dla duszy - mówił podczas spotkania ks. Krzysztof Ruciński, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, inicjator Modlitwy Miasta. - Często jednak nawyki wyniesione z dzieciństwa powodują, że staje się ona pustosłowiem albo nużącą koniecznością.
- Spotykamy się po to, aby rozbudzić w sobie potrzebę modlitwy, nauczyć się modlić, zastosować 1 procent teorii i 99 procent praktyki - zachęcał ks. Ruciński.
Wspólnie modlono się o pokój w sercu, w mieście i w kraju. W programie Modlitwy Miasta znalazł się śpiew kanonów Taizé, słuchanie Ewangelii według św. Jana, osobista modlitwa w ciszy. Uczestnikom towarzyszyły ikony z parafii św. Marcina w Warszawie, gdzie spotkania w duchu Taizé odbywają się raz w tygodniu. Oprawę muzyczną zapewniła schola dominikańska z Warszawy.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję wysłuchać Matyldy, protestantki, studentki teologii w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, która spędziła dziewięć miesięcy we wspólnocie Taizé: - Można się rozkochać w prostocie modlitwy Taizé. Bóg nie wymaga bowiem nie wiadomo jakich form, nie musimy w modlitwie walczyć o słowa. Ważna jest cisza - mówiła Matylda.
Podobne spotkania będą organizowane w Ciechanowie cyklicznie, poświęcone zostaną różnym szkołom modlitwy. Mają charakter otwarty, mogą w nich brać udział mieszkańcy wszystkich sześciu ciechanowskich parafii: - Podczas Modlitwy Miasta ciechanowianie będą mogli sięgać do skarbca Kościoła, zobaczyć różnorodność form i sposobów, w jakich wyraża się ta kluczowa dla człowieka relacja, jaką jest relacja z Bogiem - zapewnia ks. Krzysztof Ruciński.
Skomentuj artykuł