Płock: Pierwsza Komunia Święta w grupie tylko na wyraźną prośbę rodziców

Płock: Pierwsza Komunia Święta w grupie tylko na wyraźną prośbę rodziców
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / pp

Pierwsza Komunia Święta dzieci z jednego rocznika może odbywać się w parafiach tylko na wyraźną prośbę rodziców, bierzmowania zostaną wznowione po wakacjach, do posługi przywraca się nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, należy ograniczać transmisje Mszy Świętych - tak przedstawiają się nowe wskazania, wydane w diecezji płockiej w związku ze stopniowym wychodzeniem z ograniczeń dotyczącym kultu religijnego.

Wraz z odwołaniem przez biskupa płockiego Piotra Liberę ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, w diecezji płockiej wydane zostały nowe wskazania duszpastersko-liturgiczne. Podtrzymana została decyzja o odwołaniu celebracji sakramentu bierzmowania i wizytacji pasterskich do końca czerwca.

Pozostałe zaplanowane wcześniej uroczystości i spotkania z udziałem biskupów odbywać się będą zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami. Nowy jesienny terminarz odwołanych posług zostanie opublikowany w czerwcu.

Jeśli chodzi o Pierwszą Komunię Świętą i Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego, to we wskazaniach przypomniano, że pełne uroczystości pierwszokomunijne dzieci z jednego rocznika w parafii są przełożone w diecezji na okres powakacyjny.

„Na wyraźną (pisemną) prośbę rodziców dzieci, skierowaną do księdza proboszcza, możliwe jest zarówno indywidualne, jak i grupowe (kilka lub kilkanaścioro dzieci, w zależności od wielkości kościoła, pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości między uczestnikami uroczystości) przygotowanie i celebrowanie dla dzieci sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej w dowolnym dniu tygodnia (niekoniecznie w niedzielę)” – napisali we wskazaniach ks. Piotr Grzywaczewski, wikariusz biskupi ds. sakramentalnych i ks. Dariusz Rogowski, notariusz kurii.

W analogiczny sposób dopuszcza się zorganizowanie uroczystości Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Przygotowanie i celebracje mogą odbywać się w kościele z uwzględnieniem obowiązujących norm sanitarnych i przy zachowaniu właściwego dystansu. Program formacji, realizowany za pośrednictwem zdalnego nauczania we współpracy z rodzicami dzieci, powinien zawierać treści programowe katechezy szkolnej i parafialnej wymaganej realizowanej w diecezji. Powrót do tradycyjnego sposobu przygotowania i przeprowadzenia uroczystości bez ograniczeń będzie możliwy po zakończeniu pandemii, otwarciu szkół i rozpoczęciu zajęć z religii w szkole.

Z dniem 30 maja biskup płocki przywrócił posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej przy zachowaniu ostrożności i wskazań służb sanitarnych. Proboszcz każdej parafii, „po roztropnym namyśle”, określi aktualny zakres i sposób tej posługi.

„W związku z prośbą papieża Franciszka, aby wiary nie sprowadzić do rzeczywistości wirtualnej, należy stopniowo ograniczać transmisje Mszy Świętych i innych nabożeństw w dni powszednie, zachęcając wiernych do powrotu do wspólnoty z Panem przez osobiste uczestnictwo w celebracji sakramentów (zwłaszcza udział w codziennej, a szczególnie niedzielnej Eucharystii)” – podkreślono we wskazaniach.

Ponadto uwzględniono możliwość wznowienia zawieszonych spotkań wspólnot i grup parafialnych, także poza budynkiem kościoła. Należy przy tym zachować odpowiednie przepisy sanitarne. W przypadku rekolekcji, wyjazdów wakacyjnych i pielgrzymek, należy przestrzegać aktualnych dla danego czasu przepisów sanitarnych. Podobnie ma się rzecz w przypadku celebrowania liturgii i nabożeństw poza kościołami i kaplicami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
23,94 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Płock: Pierwsza Komunia Święta w grupie tylko na wyraźną prośbę rodziców
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Płock: Pierwsza Komunia Święta w grupie tylko na wyraźną prośbę rodziców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.