Po 4 miesiącach wygnania arcybiskup Kondrusiewicz wrócił na Białoruś. Odprawi pasterkę w swojej katedrze

Po 4 miesiącach wygnania arcybiskup Kondrusiewicz wrócił na Białoruś. Odprawi pasterkę w swojej katedrze
fot. Radio Białystok / YouTube
2 miesiące temu
KAI / sz

Po 4 miesiącach wygnania abp Tadeusz Kondrusiewicz powrócił na Białoruś. Zwierzchnik białoruskich katolików podziękował papieżowi Franciszkowi za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego abp Ante Jozicia i wszystkim, którzy przyczynili się do jego powrotu na Białoruś.

"Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!” – te słowa apostoła Pawła cytuje na początku swojego oświadczenia abp Tadeusz Kondrusiewicz przypominając o swojej niemal 4-miesięcznej nieobecności we własnej ojczyźnie.

"W wieku prawie 75 lat nieoczekiwanie dla siebie samego znalazłem się w trudnej sytuacji, którą uznaję za kolejne doświadczenie Opatrzności Bożej i krzyż mojego życia" – czytamy.

Jednak, jak podkreśla metropolita, „świat nie jest pozbawiony dobrych ludzi”, którym dziękuje za pomoc. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienia papieża Franciszka, a następnie watykańskich urzędników, którzy przyjeżdżali do Mińska, aby skłonić władze do wydania zgody na przyjazd na Białoruś.

Wyraża też wdzięczność białoruskim duchownym i wiernym, którzy modlili się o jego powrót. "Z wdzięcznością przyjmuję decyzję władz państwowych, która pozwoliła mi na powrót do ojczyzny i zajęcia się duchownym kierownictwem nad powierzonymi mojej pasterskiej opiece wiernymi" – zaznacza.

Dodaje też, że swoją działalność będzie poświęcał, jak zawsze, umacnianiu wiary. "I konsolidacji naszego społeczeństwa poprzez pokojowe rozwiązanie problemów, które się pojawiają" – zaznacza.

Jak informuje portal Catholic.by, jeszcze dziś abp Kondrusiewicz odprawi w stolicy Białorusi dwa nabożeństwa – o 19.00 czasu mińskiego po polsku i o 21.00 – po białorusku (odpowiednio 17 i 19 czasu warszawskiego). Nabożeństwa będą transmitowane online.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
27,93 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Po 4 miesiącach wygnania arcybiskup Kondrusiewicz wrócił na Białoruś. Odprawi pasterkę w swojej katedrze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.