Po raz pierwszy kobieta na czele tej rady

KAI / drr

Świecka anglikanka z Kenii dr Agnes Abuom jest od dzisiaj nową moderatorką (przewodniczącą) Komitetu Naczelnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) - najwyższego organu zarządzającego i decyzyjnego tej organizacji w okresie między jej kolejnymi zgromadzeniami ogólnymi. Po raz pierwszy w 65-letnich dziejach Rady na czele tego gremium stanęła kobieta.

Wicemoderatorami zostali prawosławny metropolita Sasimy - Gennadiusz z Patriarchatu Konstantynopola i biskupka Mary Ann Swenson - metodystka z USA.

Wyboru najwyższych władz nowego 150-osobowego Komitetu dokonali jego członkowie na swym pierwszym posiedzeniu 8 listopada w południowokoreańskim Pusanie, gdzie dobiega końca X zgromadzenie ogólne ŚRK. Nową moderatorkę wybrano jednogłośnie już w pierwszym głosowaniu. Nowy skład tego gremium wybrano 6 listopada; znalazł się w nim jedyny Polak - ks. Artur Aleksiejuk z Kościoła prawosławnego.

DEON.PL POLECA

"Zapraszam was do wspólnej modlitwy, abyśmy kroczyli razem naprzód w najbliższych latach, mimo naszych podziałów, które są w stanie nas podzielić" - powiedziała dr Abuom, dziękując za wybór. Wyraziła życzenie, aby Rada nadal była "narzędziem zapewniającym bezpieczną przestrzeń tym wszystkim, którzy [tu] przychodzą i dzielą jej nadzieje, dążenia, wizje i głos proroczy". Głos ten ma żywotne znaczenie dla "ekumenizmu XXI wieku i dla Kościoła w naszym dzisiejszym świecie" - dodała nowa szefowa Komitetu Naczelnego.

Nowa moderatorka ma za sobą bogate doświadczenie wieloletniej pracy w kontynentalnych i światowych strukturach ekumenicznych. Urodziła się w Nandi Hills w wielodzietnej rodzinie chrześcijańskiej: jej matka była protestantką, ojciec - katolikiem; ma czterech braci. Gdy w połowie lat siedemdziesiątych rozpoczęła studia na uniwersytecie w Nairobi, zbiegło się to w czasie z obradującym w stolicy Kenii V zgromadzeniem ogólnym ŚRK (grudzień 1975). Nawiązała wówczas kontakty ze światowym ruchem ekumenicznym, który odtąd stał się częścią jej życia.

Jednocześnie wcześnie zaangażowała się w działalność społeczno-polityczną, reprezentując wówczas poglądy lewicowo-socjalistyczne, pozostając jednak, co mocno podkreślała w kilku wywiadach, przekonaną chrześcijanką. Przekonania te doprowadziły szybko do konfliktu z ówczesnymi władzami Kenii, zmuszając przyszłą moderatorkę do wyjazdu do Szwecji, gdzie ukończyła studia. W Europie a także w Zimbabwe przebywała do 1989, gdy wróciła do kraju z bogatym doświadczeniem ekumenicznym i politycznym.

Była i jest działaczką nie tylko chrześcijańską, ale także m.in. doradczynią ds. rozwoju w różnych organizacjach kenijskich i międzynarodowych, koordynujących programy społeczne dla wspólnot religijnych i cywilnych na całym kontynencie. W latach 1999-2006 w Komitecie Naczelnym była jego wiceprzewodniczącą ds. Afryki. Współpracuje z Ogólnoafrykańską Konferencją Kościołów i z Kościołami członkowskimi ŚRK z tego kontynentu. Jest współprzewodniczącą organizacji Religie dla Pokoju i Krajowej Rady Kościołów w Kenii.

Metropolita Genadiusz będzie wicemoderatorem Komitetu Naczelnego już drugą kadencję. Jest profesorem teologii. W latach 1998-2006 piastował podobne stanowisko w Komisji ŚRK Wiara i Ustrój, a wcześniej (1983-93) był członkiem sekretariatu tej Komisji. Uczestniczył w wielu dialogach teologicznych prawosławia, m.in. z katolikami i luteranami. Jest również członkiem władz Konferencji Kościołów Europejskich.

Druga wicemoderatorka - Mary Ann Swenson jest on 1973 pastorką, a od 1992 biskupką Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego w Stanach Zjednoczonych. Pełniła dotychczas różne funkcje w swym Kościele, obecnie jest przewodniczącą kościelnej Komisji Generalnej ds. Jedności Chrześcijan i Kontaktów Międzyreligijnych. Działa również na płaszczyźnie społecznej, m.in. stała na czele dwóch instytucji zajmującymi się walką z przemocą domową i gwałtami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Po raz pierwszy kobieta na czele tej rady
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.