W czym modlitwa pomaga kobiecie wg papieża

W czym modlitwa pomaga kobiecie wg papieża
(fot. EPA/Angelo Carconi)
6 lat temu
KAI / Radio Watykańskie / CTV / drr

Kobieta chrześcijańska stara się odpowiedzieć na powołanie, jakie otrzymuje od Boga, usiłując godzić rolę w społeczeństwie i w rodzinie w dialogu z Bogiem na modlitwie - stwierdził Ojciec Święty przyjmując uczestniczki ogólnokrajowego kongresu Włoskiego Centrum Kobiecego.

W swoim przemówieniu papież Franciszek podkreślił szczególnie wkład, jaki w Magisterium Kościoła na temat kobiet wniósł Jan Paweł II. Dodał, że także i on miał już okazję wskazać na potrzebę nieodzownego wkładu kobiet w życie społeczne, posługę duszpasterską w Kościele oraz w refleksję teologiczną. Wyraził też pragnienie ich większej obecności w życiu Kościoła. Jednocześnie zaznaczył, że te nowe przestrzenie i odpowiedzialności kobieta musi łączyć ze swoją niezastępowalną rolą w rodzinie. "Dary delikatności, szczególnej wrażliwości i czułości, których bogaty jest geniusz kobiecy stanowią nie tylko autentyczną siłę dla życia rodzinnego, by promieniował klimat pogody ducha i harmonii, ale jest tym, bez czego nie możliwe byłoby zrealizowanie ludzkiego powołania"- podkreślił Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że o ile ważny jest większy wkład kobiet w sferze publicznej, to jest on niezbędny w życiu rodzinnym, które dla chrześcijan jest "Kościołem domowym", a jego zdrowie i dobrobyt jest warunkiem zdrowia i dobrobytu Kościoła i społeczeństwa. "Obecność kobiety w środowisku domowym okazuje się bardziej niż kiedykolwiek niezbędna, aby przekazywać przyszłym pokoleniom zdrowe zasady moralne i samą wiarę" - stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty zauważył, że w takiej sytuacji niemal spontanicznie nasuwa się pytanie o możliwość pogodzenia coraz większej skutecznej obecności kobiet w sferze publicznej, w świecie pracy oraz miejscach, gdzie są podejmowane najważniejsze decyzje z zachowaniem jej roli w życiu rodzinnym. Zaznaczył, że jest tutaj konieczna nie tylko głęboka refleksja i rozeznanie, ale także wytrwała i nieustanna modlitwa. "To w dialogu z Bogiem, oświeconym Jego Słowem, nasyconym łaską sakramentów, kobieta chrześcijańska stara się zawsze na nowo odpowiedzieć na powołanie Pana, w konkrecie swej kondycji" - powiedział papież Franciszek.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W czym modlitwa pomaga kobiecie wg papieża
Komentarze (2)
25 stycznia 2014, 22:47
@XsaweryRicci Miałam długą tyradę na temat różnic między kobietami i mężczyznami, ale skasował mi to restart systemu operacyjnego. Ale strata niewielka, bo prawda jest taka, że różnimy się między sobą i bardzo się nawzajem potrzebujemy, bo ani kobieta nie zastąpi mężczyzny, anie mężczyzna kobiety. Teraz trochę melancholii po męsku, nawet po korsarsku ;), bo odnalazłam to w sieci i słucham sobie. [url]http://www.youtube.com/watch?v=lX7A-fJ_kW8[/url] [url]http://www.youtube.com/watch?v=14WlQNtn6mI[/url]
Paweł Tatrocki
Paweł Tatrocki
25 stycznia 2014, 16:57
Jak widać ze znaków czasów mężczyzna musi na równi z kobietą wnosić wkład w trwałość rodziny. Ognisko domowe ma być podtrzymywane wrażliwością, ciepłem kobiety i czułością, troską mężczyzny. Mężczyzna jak widać musi dzielić obowiązki domowe na równi z kobietą. Nie ma już ,,kobiecych" i ,,męskich" zajęć oprócz napraw może i remontów. Rola ,,my" w małżeństwach, które przetrwają będzie cały czas rosła. Tak samo jak rola wspólnej modlitwy, wspólnej Eucharystii, rodzinnego czytania Pisma Świętego. Małżeństwa się rozpadają bo młodzi się nie modlą razem, nie umieją wyjść poza własne ,,ja". A modlitwa uczy pokory, uczy służby drugiemu człowiekowi. Bez Boga, bez wspólnej modlitwy kryzys małżeństwa będzie się pogłębiał. Ludzie będą coraz bardziej poranieni, coraz głębiej. Lekarstwem będzie życie Trynitarne i nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. A będzie to związane ze stałym pogłębianiem życia religijnego.

Skomentuj artykuł

W czym modlitwa pomaga kobiecie wg papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.