Pochówek szczątków 700 ciał z XVI -XVIII w
Mieszkańcy Olsztyna k. Częstochowy i okolicznych miejscowości, na czele z przedstawicielami władz gminy, wzięli udział 14 października we Mszy św., a następnie uroczystym pochówku szczątków blisko 700 ciał swoich przodków pochodzących z XVI -XVIII stulecia.
Podczas prac remontowych i rewitalizacyjnych Rynku w Olsztynie i przebudowy ulic, przy ul. Zamkowej natrafiono na fundamenty istniejącego tu kiedyś drewnianego kościoła powstałego prawdopodobnie jeszcze przed założeniem parafii. - Wokół kościoła znajdował się pierwszy cmentarz grzebalny w Olsztynie. Podczas prac archeologicznych odkryto blisko 700 szczątków szkieletów ludzkich, pochodzących nawet z XVI wieku, a także XVII i XVIII wieku.- powiedział KAI ks. Ryszard Grzesik, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.
Proboszcz olsztyńskiej parafii podziękował władzom Gminy Olsztyn za “godne i odpowiedzialne podejście do sprawy tych, którzy uprzedzili nas do wieczności, a są naszymi braćmi" - To wspólnie zadecydowaliśmy, że w tym miejscu, w tym grobie zostaną złożone ciała zmarłych z naszej parafii w ciągu wieków" - podkreślił proboszcz.
Natomiast Tomasz Kucharski wójt Gminy Olsztyn zapewnił, że "po zebraniu wszystkich istotnych związanych z odkryciem informacji i skonfrontowaniu ich z wydarzeniami historycznymi, zostaną one opublikowane w formie książkowej."
- Ekspertyzy przeprowadzone w laboratorium we Wrocławiu, wykazały, że 40 procent tych szkieletów to dzieci. Wiadomo, że umieralność dzieci w tych czasach była duża, jednak na części tych szkieletów widoczne są ślady świadczące o zadanych ranach mieczem lub szablą. Być może byli to obrońcy olsztyńskiego zamku w czasach różnych walk, m.in. Potopu Szwedzkiego, czy słynnej obrony zamku przez Kacpra Karlińskiego w 1587r. - powiedział KAI ks. Grzesik.
Parafia w Olsztynie została erygowana 26 lutego 1552 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Michała Dzieżgowskiego. Została wydzielona z parafii Mstów, jednej z najstarszych parafii w Polsce. Przed jej powstaniem do Olsztyna przyjeżdżali Kanonicy Regularni Laterańscy z Mstowa, aby odprawiać Msze św. w niewielkim kościółku, który znajdował się w Rynku. Kiedy powstała parafia, rozebrano mały kościółek, a na jego miejscu zbudowano duży kościół modrzewiowy.
Skomentuj artykuł