Pod hasłem "Czas miłosierdzia" rozpoczęła się akcja Jałmużna Wielkopostna
Pomoc seniorom dotkniętym przez pandemię i promocja rozwoju osobistego w duchu miłości do bliźniego – to dwa najważniejsze cele tegorocznej edycji charytatywnej akcji Jałmużna Wielkopostna. W tym roku przebiegnie pod hasłem "Czas miłosierdzia".
Caritas Polska prowadzi ją od 17 lat wspólnie z Eleosem Kościoła prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
"Od Środy Popielcowej w wielu szkołach i parafiach rozpoczęła się zbiórka do prawie 350 tys. papierowych skarbonek. Akcja będzie prowadzona przez cały okres Wielkiego Postu oraz w następującym po nim Tygodniu Miłosierdzia. Finał zbiórki odbędzie się 11 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego" – poinformował Caritas Polska.
- Celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób starszych, szczególnie samotnych i ubogich, oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek oraz przekazywanym wpłatom. To także wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których często nie zauważamy – powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki.
Zastrzegł, że "jałmużna to znak miłosierdzia, które wyjątkowo wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, okresu wyrzeczeń, które mają głęboki, ewangeliczny sens".
Organizatorzy akcji chcą w tym roku zwrócić uwagę na potrzebę kształtowania postaw miłości do bliźniego. Caritas Polska będzie publikować na swoich kanałach społecznościowych w każdą niedzielę wielkiego postu – przykłady postaw miłosierdzia. Będą tam świadectwa osób zaangażowanych m.in. w wolontariat czy w pomoc osobom samotnym.
Tegorocznej akcji towarzyszy hasło "Czas miłosierdzia". Ma ono przypominać, że zarówno Wielki Post jak i następujący po nim Tydzień Miłosierdzia to okres, w którym Kościół zwraca uwagę na potrzebę dzielenia się z innymi.
- Niedawna pandemia, która zabrała miliony istnień i zagroziła zdrowiu miliardom ludzi, wojna, która toczy się tuż za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, zmuszająca ludzi do opuszczenia domów i szukania schronienia m.in. w Polsce, a w końcu katastrofy naturalne, takie jak ostatnie trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji. To wszystko wpływa na nasze życie i skłania do jednoczenia się we wspólnych działaniach – czytamy w komunikacie Caritasu.
Kampanie można wesprzeć, przekazując darowiznę na stronie caritas.pl/jalmuzna.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł