Podczas Wszystkich Świętych na Jasnej Górze będzie otwarta Kaplica Św. Relikwii. To jedyna okazja w roku, aby ją odwiedzić

Podczas Wszystkich Świętych na Jasnej Górze będzie otwarta Kaplica Św. Relikwii. To jedyna okazja w roku, aby ją odwiedzić
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych na Jasnej Górze otwarta dla pielgrzymów zostanie Kaplica Św. Relikwii - jest ona otwierana tylko na ten jeden dzień w ciągu roku - informuje Biuro Prasowe sanktuarium. Przez cały listopad przybywający do sanktuarium wierni będą mogli też nawiedzić XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej.

Kaplica Św. Relikwii otwarta 1 listopada

Wyjątkowym miejscem "obecności" świętych i błogosławionych na Jasnej Górze jest Kaplica Św. Relikwii, która dla pielgrzymów otwarta jest tylko przez jeden dzień w roku, 1 listopada. Natomiast przez cały miesiąc przybywający do Sanktuarium wierni będą mogli nawiedzić XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej - informuje Biuro Prasowe sanktuarium.

W uroczystość Wszystkich Świętych na Jasnej Górze odprawiane będą Nieszpory z wypominkami, połączone z procesją. W czasie nabożeństwa odprawionego o godz. 16.15 w Bazylice przywoływani będą zmarli ojcowie i bracia paulini, konfratrzy Zakonu, a także ich bliscy oraz dobrodzieje Jasnej Góry. Przez cały listopad natomiast msza św. z wypominkami za zmarłych odprawiana jest w Bazylice, od poniedziałku do soboty o godz. 7.00, a w niedzielę o 6.30.

W Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika 3 listopada obchodzone jest wspomnienie Wszystkich Zmarłych Ojców i Braci Paulinów, następnego dnia mnisi modlą się za swoich zmarłych rodziców i krewnych, a 5 listopada z kolei za przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry. 7 listopada Paulini obchodzą liturgiczne wspomnienie Wszystkich Świętych Zakonu, mimo iż nie mają praktyki wynoszenia współbraci na ołtarze.

DEON.PL POLECA

Jak co roku przez cały listopad wierni będą mogli nawiedzić jedno z najstarszych miejsc w Sanktuarium: XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Tam, w wykutych w skale niszach, w 36 grobowych wnękach przez sześć wieków chowani byli tamtejsi ojcowie i bracia paulini. Na ścianie kaplicy, przed wejściem do krypt znajduje się tablica z wykazem pochowanych zakonników. Spoczywają tam m.in. przełożeni generalni Zakonu Paulinów i przeorzy. Wejście znajduje się w środkowej części Kaplicy Matki Bożej zaraz po prawej stronie od głównego przejścia.

- Otwarcie jasnogórskich krypt będzie wyjątkowym zaproszeniem dla wiernych przybywających na Jasną Górę, żeby weszli o tego historycznego miejsca i zobaczyli, jak wyglądają pochówki białych mnichów, ale również jest to zaproszenie do modlitwy za wszystkich, którzy w jasnogórskim Sanktuarium posługiwali. To im zawdzięczamy to, że możemy modlić się w tym wyjątkowym miejscu - powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Co znajduje się w Kapicy Św. Relikwii?

Wewnątrz Kaplicy Relikwii znajdują się relikwiarze zarówno sprzed wieków np. żyjącego w III w. św. Walentego, znanego jako patrona zakochanych oraz osób chorych psychicznie, jak i te współczesne np. bł. Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i pustelnika, bł. Carlo Acutisa (1991-2006), 15-letniego Włocha, który wykorzystał internet do ewangelizacji, a także św. Jana Pawła II (1920-2005). Szacuje się że ok. 130 świętych i błogosławionych pielgrzymowało za życia do jasnogórskiego sanktuarium.

- Relikwie są ważne, ponieważ pozwalają człowiekowi przekroczyć próg świata widzialnego i "dotknąć" świata wiecznego. Przypominają, że jedność ludzi nie kończy się w momencie śmierci tylko, że jest umacniana przez wymianę dóbr duchowych, co szczególnie dzieje się w Eucharystii, bo wtedy człowiek jednoczy się z kultem kościoła czcząc Wszystkich Świętych - tłumaczy o. Marcin Ciechanowski. Podprzeor Jasnej Góry dodaje, że Kościół szczególnie w tym miesiącu zachęca, żeby wzywać wstawiennictwa świętych i błogosławionych, "a kult relikwii może nam pomóc w ufnym powierzeniu się ich miłości".

Na Jasnej Górze relikwie gromadzone były już od XVII w. w odrębnej kaplicy znajdującej się w bocznej nawie Bazyliki, gdzie w specjalnych szafkach są setki relikwiarzy. Znajduje się ona pod kaplicą znaną obecnie jako Kaplica Serca Jezusowego.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podczas Wszystkich Świętych na Jasnej Górze będzie otwarta Kaplica Św. Relikwii. To jedyna okazja w roku, aby ją odwiedzić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.