Podzielony Kościół świadectwem miłosierdzia

Podzielony Kościół świadectwem miłosierdzia
(fot. youtube.com / fra3pl)
KAI / kn

"My, Kościół podzielonych chrześcijan, jesteśmy żywym dowodem tego, jak Chrystus wybacza grzechy - jak ciągle pozwala nam głosić Ewangelię mimo tego, cośmy zrobili z Kościołem.

To powinno być nasze pokorne świadectwo" - powiedział podczas Mszy św. w bazylice ojców dominikanów biskup Grzegorz Ryś. W niedzielny wieczór przewodniczył on ostatniemu z cyklu nabożeństw ekumenicznych odbywających się w Krakowie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

DEON.PL POLECA

Bp Ryś odwołał się do ewangelicznego opisu Samarytanki, który rozważany był przez cały tydzień ekumeniczny w Krakowie. "Jest ona nam bliska, bo jest Samarytanką, a więc osobą z pogranicza wiary i niewiary (…), osobą żyjącą w świecie naznaczonym rozmaitą dwuznacznością, z pewnością niedoskonałą, ale mająca w sobie pytanie i wielką szczerość w rozmowie z Jezusem" - mówił. Uznał, że w osobie Samarytanki można dostrzec też Kościół - "święty przez Jezusa, ale przez nas bardzo niedoskonały".

Biskup wyjaśniał, że dopiero samo zakończenie rozważanej Ewangelii pokazuje, że celem rozmowy Chrystusa z Samarytanką nie jest tylko jej osobista wiara, ale nawrócenie wszystkich mieszkańców jej miasta. "Taka jest logika wiary, że jeśli ktoś spotyka się prawdziwie z Jezusem to nie może zachować tego spotkania dla siebie" - stwierdził.

W tym kontekście dodał, że musi tak też być z Kościołem - odkrywanie wiary jest jednocześnie posłaniem do świata z orędziem zbawienia. "Tydzień ekumeniczny nie jest dla Kościołów - gdyby tak było, to jest to stanowczo za mało. Nie chodzi o to, byśmy się tylko spotkali - nasze bycie razem i wspólna modlitwa jest po to, byśmy mogli być posłani" - tłumaczył biskup.

Hierarcha podkreślił, że postawa Samarytanki, która przyznaje się do tego, że Chrystus ukazał jej "wszystko co uczyniła" w życiu, dowodzi, że tylko takie świadectwo może zachęcić innych do poznawania Jezusa. Zaznaczył przy tym, że trzeba zapytać się samych siebie czy w tym tygodniu ekumenicznym pozwoliliśmy Jezusowi porozmawiać z nami o naszych grzechach.

"Czy pozwoliliśmy Mu zadać pytanie o nasze grzechy - o grzechy obojętności (…) osądu, odmowy spotkania, zamknięcia na drugiego, nieciekawości - grzechy przeciwko naszej jedności?" - pytał prowokacyjnie zebranych. Dodał, że te grzechy są także przeciwko samemu Chrystusowi, gdyż "to, co nas w Nim łączy, na co dzień jest zepchnięte daleko poniżej tego, co nas dzieli przez nas".

Podsumowując biskup Ryś wskazał, że chrześcijanie mają problem ze wspólnym głoszeniem Ewangelii, bo nie wiedzą o czym powinni zaświadczyć. "Myśmy wychodząc razem powinni zaświadczyć o tym, że Jezus rozmawia z nami także o naszych grzechach przeciwko jedności (…) Chrześcijanie mają kłopot z tym, by wychodzić razem do Ewangelizacji, bo nie chcą w jej czasie świadczyć z pokorą o grzechach rozbicia, schizmy, podziałów, które w Jezusie zostały im już przebaczone" - uwrażliwiał. Wskazał, że chrześcijanie nie mogą stawiać temu oporu, gdyż wtedy "żadne miasta nie przyjdą do Jezusa".

Po Mszy św. odbyły się ekumeniczne nieszpory w intencji zjednoczenia chrześcijan, podczas których komentarz do słowa Bożego wygłosił ks. Leszek Kołodziejczyk z Kościoła polskokatolickiego.

W uroczystym zakończeniu krakowskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wzięli udział m.in. pastor Józef Bartos z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. Roman Pracki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Piotr Własinowicz i ks. Czesław Siepetowski z Kościoła polskokatolickiego oraz ks. Jarosław Antosiuk z Polskiego Autokefalicznego Kościoła prawosławnego, a także proboszczowie parafii rzymskokatolickich zaangażowanych w obchody tygodnia ekumenicznego.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Krakowie został zorganizowany przez Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej oraz Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podzielony Kościół świadectwem miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.