Pogrzeb biskupa Jana Styrny. Został pochowany w krypcie katedry św. Mikołaja

Pogrzeb biskupa Jana Styrny. Został pochowany w krypcie katedry św. Mikołaja
Uroczystości pogrzebowe biskupa seniora diecezji elbląskiej Jana Styrny w katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu. Fot. PAP/Adam Warżawa
PAP / mł

"Jego wejście w diecezję nie było łatwe, musiały się wyciszyć różne emocje, napięcia i niepokoje. Biskup Jan nie raz spotykał się z niezrozumieniem. W swoim krótkim testamencie prosi o wybaczenie tych, którym wyrządził krzywdę lub mógł ją wyrządzić" – mówił, wspominając poprzednika, bp Jezierski.

W elbląskiej katedrze św. Mikołaj pochowano w poniedziałek zmarłego w ubiegłym tygodniu emerytowanego bpa Jana Styrnę. Zmarły miał 85 lat, kierował diecezją elbląską w latach 2003-2014. Mszy pogrzebowej emerytowanego biskupa elbląskiego Jana Styrny przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

DEON.PL POLECAZmarły kapłan został pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przyznano mu to odznaczenie za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i w działalności społecznej, "a szczególnie na rzecz polskich rolników". Krzyż przekazano na ręce siostry zmarłego biskupa.

Obecny biskup elbląski Jacek Jezierski, wspominając zmarłego, przypomniał, że po przejściu na emeryturę pracował przy katedrze, często spowiadał wiernych.

- Jego wejście w diecezję nie było łatwe, musiały się wyciszyć różne emocje, napięcia i niepokoje. Biskup Jan nie raz spotykał się z niezrozumieniem. Czasami to on nie odczytał właściwie komunikatu, który ktoś ku niemu kierował. Dlatego też w swoim krótkim testamencie prosi o wybaczenie tych, którym wyrządził krzywdę lub mógł ją wyrządzić – mówił, wspominając poprzednika, bp Jezierski.

Bp Jan Styrna urodził się 25 stycznia 1941 roku w Przyborowie w województwie małopolskim. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Morskiej i w Mielcu. Odbył studia z teologii pastoralnej na KUL-u, uzyskując tytuł doktora teologii. Był duszpasterzem pracowników polskich w NRD w latach 1978-1980 (diecezja Berlin). Był wykładowcą w Instytucie Studiów nad Rodziną w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w latach 1980-1982 i w seminarium w Tarnowie. W latach 1982-1991 był proboszczem i dziekanem w Bieczu. W latach 1991-2003 był biskupem pomocniczym w diecezji tarnowskiej, a w latach 2003-2013 – biskupem diecezjalnym elbląskim.

Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję delegata ds. duszpasterstwa rolników w latach 2001-2011. Od 28 maja 2014 r. był biskupem seniorem i rezydował w Elblągu.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Autor przytacza dziewięć biblijnych opowieści, żeby zobaczyć, w jaki sposób zapowiedziały one to, co wydarzyło się w życiu, męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Wszystkie te historie mogą, a według ks. Krzysztofa Porosło - nawet powinny,...

Skomentuj artykuł

Pogrzeb biskupa Jana Styrny. Został pochowany w krypcie katedry św. Mikołaja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.