Zapytają go dziewięć razy "Czy chcesz...?". Jak wygląda obrzęd święceń biskupich?

Zapytają go dziewięć razy "Czy chcesz...?". Jak wygląda obrzęd święceń biskupich?
Święcenia biskupie ks. Macieja Małygi. Źródło: YouTube.com / MAS-MEDIATV
liturgiaecclesiae.pl / mł

Co obiecuje kandydat? O co jest pytany? Jak przebiega obrzęd? W najbliższym czasie czekają nas kolejne święcenia nominowanych przez papieża księży. Nie każdy może w nich uczestniczyć. Jak wyglądają święcenia biskupie?

Biskupstwo to trzeci stopień sakramentu święceń, obok diakonatu i prezbiteratu. By ksiądz mógł zostać biskupem, musi z rąk innego biskupa przyjąć święcenia. To uroczysty moment, który ma miejsce podczas mszy świętej. Najbliższe świecenia biskupie ks. Adriana Puta odbędą się w sobotę, 13 sierpnia w Zielonej Górze, a kolejne - święcenia ks. Piotra Przyborka, 20 sierpnia w Gdańsku.

Odczytanie nominacji

Obrzęd święceń rozpoczyna się po odczytaniu Ewangelii. Zostaje uroczyście odśpiewany hymn do Ducha Świętego, a następnie elekt, czyli nominowany na biskupa kapłan, zostaje przyprowadzony przed biskupa, który jest głównym szafarzem święceń. Podobnie jak w przypadku pierwszej Komunii i bierzmowania, jeden z księży obecnych podczas uroczystości w imieniu Kościoła zwraca się z prośbą do biskupa o wyświęcenie księdza-elekta. Zgodnie z ustalonym tekstem obrzędu biskup będący szafarzem święceń upewnia się, że ksiądz ma nominację Stolicy Apostolskiej i prosi o jej publiczne odczytanie.   

Wyjaśnienie roli biskupa

Następnie biskup, który ma dokonać święcenia, wyjaśnia wszystkim zgromadzonym, na czym polega posługa biskupia w Kościele. Przypomina, że pierwszymi biskupami byli Apostołowie. "By ten urząd posługiwania przetrwał do końca świata, Apostołowie wybrali sobie pomocników i przez nałożenie rąk przekazali im dar Ducha Świętego otrzymany od Chrystusa, udzielając im pełni sakramentu święceń. W ten sposób z pokolenia na pokolenie przechodziła pierwotna tradycja przez nieprzerwane następstwo biskupów, a dzieło zbawienia trwa i rozwija się do naszych czasów" - odczytuje biskup treść tekstu obrzędu.  

Zwraca się także do kandydata-elekta z przypomnieniem, do czego zostaje jako biskup powołany, mówiąc: "Pamiętaj, że zostałeś wzięty z ludzi i dla ludzi ustanowiony, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, a biskup ma raczej pomagać niż panować. Albowiem z nakazu Chrystusa ten, kto jest większy, ma być jak mniejszy, a przełożony jak sługa. Głoś słowo Boże, nastawaj w porę, nie w porę, napominaj z całą cierpliwością i umiejętnością. (...) Wzywaj wiernych, aby współpracowali z tobą w apostolskim posługiwaniu, i chętnie ich słuchaj. Nieustanną troską ogarniaj tych, którzy jeszcze nie należą do jednej owczarni Chrystusa, ponieważ oni są również tobie powierzeni przez Pana."

"Czy chcesz...?" 

Przyszłemu biskupowi zadaje się następnie dziewięć pytań, które składają się na biskupie przyrzeczenie, przypominające przyrzeczenie małżeńskie i kapłańskie. Elekt składa Kościołowi dziewięć obietnic, zobowiązując się m.in. do posłuszeństwa papieżowi, nieustannego głoszenia Ewangelii, troski o diecezję i współpracy z diecezjalnymi kapłanami czy też bycia przystępnym dla potrzebujących.

Na każde z pytań przyszły biskup publicznie odpowiada w ustalony sposób, mówiąc: "Chcę". 

Następnie zgromadzeni śpiewają litanię błagalną do wszystkich świętych, a ksiądz-elekt leży krzyżem, podobnie jak podczas święceń kapłańskich. 

Włożenie rąk i modlitwa święceń

Kolejnym etapem obrzędu jest jego sedno, czyli nałożenie rąk. Elekt wstaje, podchodzi do biskupa, który jest głównym szafarzem święceń i klęka przed nim. Biskup w milczeniu kładzie ręce na głowę elekta, po nim to samo czynią inni biskupi. Następnie biskup bierze księgę Ewangelii, otwiera ją i kładzie ją na głowie księdza, który właśnie zostaje biskupem. Diakoni będa ją trzymać nad jego głową aż do końca modlitwy święceń, która teraz nastąpi. 

W modlitwie biskup zwraca się do Boga i prosi o łaski potrzebne dla nowego biskupa: "Niech rozdziela obowiązki według Twojej woli i niech rozwiązuje wszelkie więzy tą władzą, którą dałeś Apostołom. Niech dzięki łagodności i czystości serca podoba się Tobie  i składa miłe ofiary przez Twojego Syna, Jezusa Chrystusa". 

Po modlitwie święceń następuje namaszczenie głowy nowo wyświęconego biskupa. Później zostaje mu wręczona księga Ewangelii, pierścień - znak wierności, mitra - przypomnienie o świętości i pastorał - znak urzędu pasterskiego posługiwania. 

Najbliższe świecenia biskupie ks. Adriana Puta odbędą się w sobotę, 13 sierpnia w Zielonej Górze, a kolejne - święcenia ks. Piotra Przyborka, 20 sierpnia w Gdańsku.

Źródło: liturgiaecclesiae.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zapytają go dziewięć razy "Czy chcesz...?". Jak wygląda obrzęd święceń biskupich?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.