Biskup odmówił zostania kardynałem, papież zgodził się na to. W tle zarzuty o zaniedbania

Biskup odmówił zostania kardynałem, papież zgodził się na to. W tle zarzuty o zaniedbania
fot. Jomarc Cala / Unsplash
PAP / pk

Emerytowany biskup Gandawy w Belgii Lucas Van Looy odmówił przyjęcia godności kardynalskiej, a papież Franciszek zatwierdził jego decyzję - poinformował w piątek portal Vatican News za belgijskim episkopatem. W tle jest sprawa zarzutów zaniedbań w podejściu do przypadków pedofilii w jego dawnej diecezji.

Nominację kardynalską dla 80-letniego biskupa papież ogłosił pod koniec maja, zapowiadając konsystorz na 27 sierpnia. Emerytowany dostojnik został wymieniony wśród pięciu przyszłych kardynałów, którzy z racji wieku nie mogą uczestniczyć w konklawe.

Bp Lucas Van Looy i zaniedbania ws. nadużyć seksualnych

W Belgii na wieść o tej nominacji doszło do polemiki, bo dostojnikowi zarzucono to, że nie dość stanowczo reagował na przypadki pedofilii, gdy był biskupem Gandawy do 2019 roku. Chodzi o uchybienia w prowadzeniu dwóch spraw dotyczących sprawców nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

W czwartek episkopat Belgii w wydanym komunikacie podał, że "po to, aby nie dopuścić do tego, by ofiary nadużyć zostały ponownie zranione" nominacją kardynalską biskup Van Looy poprosił papieża, by zwolnił go z jej przyjęcia.

DEON.PL POLECA

"Papież przyjął tę prośbę" - dodano w nocie. Ponadto mowa w niej jest o tym, że przewodniczący episkopatu Belgii kardynał Jozef De Kesel i wszyscy biskupi kraju "doceniają decyzję" biskupa i zapewniają o swej determinacji w walce z wszelkimi nadużyciami w Kościele katolickim. Jak podkreślili, dobro ofiar i ich bliskich zawsze stawiają na pierwszym miejscu.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Biskup odmówił zostania kardynałem, papież zgodził się na to. W tle zarzuty o zaniedbania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.