Na Księżycu powstała diecezja. Miała nawet własnego biskupa

Na Księżycu powstała diecezja. Miała nawet własnego biskupa
Fot. PAP/EPA/Orlando Barria
misyjne.pl / tk

Mimo że walka o podbój Księżyca toczyła się między USA a Rosją związek z ziemskim satelitą miał także Watykan. Jeden z amerykańskich biskupów osobiście pochwalił się papieżowi, że jest biskupem Księżyca.

Historia diecezji na Księżycu rozpoczęła się po wylądowaniu misji Apollo 11 na Srebrnym Globie w 1969 roku. Zgodnie z obowiązującym w tamtym czasie Kodeksem Prawa Kanonicznego, nowo odkryte terytoria miały podlegać diecezjom, z których wyruszyły wyprawy.

Misja Apollo 11 wystartowała z przylądka Canaveral znajdującego się w diecezji Orlando, więc pierwszym biskupem Księżyca został bp William Donald Borders będący wówczas ordynariuszem tej diecezji.

"Jestem biskupem Księżyca"

W czasie lądowania na Księżycu bp Borders przebywał w Watykanie z wizytą u papieża Pawła VI. Podczas spotkania miał powiedzieć papieżowi, że jest „biskupem Księżyca”. Sam Paweł VI z przejęciem śledził wyprawę Apollo 11 i oglądał ziemskiego satelitę przez teleskop w Obserwatorium Watykańskim.

Nie wiadomo jednak czy ówczesny papież potwierdził powstanie nowej diecezji na Księżycu. Obecnie Srebrny Glob nie należy do żadnego państwa mając taki sam status prawny jak wody międzynarodowe.

„Gdyby Księżyc rzeczywiście należał do diecezji Orlando, to ta byłaby największą… nie możemy powiedzieć, że na Ziemi, ale we Wszechświecie. Miałaby aż 315 milionów kilometrów kwadratowych” – podaje portal Misyjne.pl.

Źródło: Misyjne.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Na Księżycu powstała diecezja. Miała nawet własnego biskupa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.