"To nie kryzys, to apokalipsa". Wyszły na jaw nadużycia seksualne u baptystów

"To nie kryzys, to apokalipsa". Wyszły na jaw nadużycia seksualne u baptystów
Fot. Halil ibrahim Kurucan / Depositphotos.com
KAI / mł

Raport przygotowany przez niezależną firmę ma 300 stron. Wynika z niego, że sprawców było kilkuset, a ofiary zgłaszające przypadki spotykały się z otwartą wrogością. "To nie jest kryzys, tylko apokalipsa" - powiedział były dyrektor ds. komunikacji baptystów, Russell Moore. 

Zewnętrzny raport śledczy potwierdził, że w szeregach Południowej Konwencji Baptystycznej (SBC), największej denominacji protestanckiej w USA, dochodziło do licznych napaści na tle seksualnym. „Ofiary, które zgłosiły przypadki znęcania się, spotkały się z oporem, blokadami i otwartą wrogością” - stwierdzono w raporcie opublikowanym w minioną niedzielę.

Niezależna firma Guidepost Solutions stwierdziła, że wysocy rangą członkowie kierownictwa SBC przez wiele lat kontrolowali i ukrywali doniesienia o nadużyciach seksualnych. W 300-stronicowym raporcie wymieniono kilkuset domniemanych sprawców nadużyć, którzy działali w SBC w ciągu ostatnich dwóch dekad. Według raportu, Komitet Wykonawczy prowadził ich listy, nie podejmując działań przeciwko domniemanym sprawcom.

Prezydent SBC Ed Litton powiedział, że jest "głęboko zasmucony" wynikami siedmiomiesięcznego dochodzenia. Wezwał swój Kościół baptystów do zmiany kultury i wprowadzenia reform. Autorzy raportu zalecają między innymi utworzenie niezależnej komisji, która ze skutkiem natychmiastowym zajmie się badaniem przypadków nadużyć w SBC.

Na zeszłorocznym dorocznym spotkaniu SBC tysiące delegatów zgromadziło się, by zażądać od Komitetu Wykonawczego zaprzestania dochodzenia w sprawie własnych wykroczeń. Były dyrektor ds. komunikacji SBC, Russell Moore, już wcześniej oskarżał kierownictwo Komitetu Wykonawczego o blokowanie dochodzeń w sprawach nadużyć. Wyniki dochodzenia ujawniły rzeczywistość, która jest "o wiele bardziej zła i systemowa, niż mogłem sobie wyobrazić" - powiedział Moore po przeczytaniu raportu. To nie jest kryzys – powiedział, ale "apokalipsa".

Prezydent Ed Litton ogłosił, że nie będzie ponownie ubiegał się o prezydenturę podczas dorocznego spotkania SBC w Anaheim w Kalifornii w połowie czerwca.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

"To nie kryzys, to apokalipsa". Wyszły na jaw nadużycia seksualne u baptystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.