Papież Franciszek mianował: archidiecezja gdańska ma nowego biskupa

Papież Franciszek mianował: archidiecezja gdańska ma nowego biskupa
Fot. Bractwo św. Pawła / Youtube
PAP/ kb

Papież Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dotychczasowego dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – poinformowała w środę nuncjatura apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 r. w Gdańsku. W latach 1995-2001 odbywał formację w Gdańskim Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 2001 r. w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Papież mianował ks. Przyborka biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

W latach 2001-2007 był wikariuszem parafii Matki Bożej Bolesnej w Gdyni-Orłowie, a w latach 2007-2009 – w parafii św. Jadwigi Królowej w Gdyni-Karwinach.

W 2005 r. uzyskał licencjat z teologii biblijnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w 2011 r. doktorat z tej dziedziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2009-2010 odbył studia specjalistyczne w dziedzinie biblistyki i archeologii biblijnej w Ecole biblique et archéologique w Jerozolimie.

Od 2011 r. rozpoczął działalność dydaktyczną w Gdańskim Seminarium Duchownym, posługując jednocześnie w parafii św. Antoniego w Redzie. W latach 2012-2014 był wikariuszem w parafii św. Jana z Kęt w Rumi-Janowie, w latach 2014-2020 w parafii NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Wrzeszczu, a w latach 2020-2021 – wikariuszem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.

Od 2021 r. jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej i posługuje w parafii archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Jest założycielem i dyrektorem Szkoły Biblijnej archidiecezji gdańskiej i redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego "Galilea. Tajemnice Pisma Świętego". Jest też członkiem rady ekumenicznej, rady ds. formacji stałej duchowieństwa, rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej. Zna język francuski.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek mianował: archidiecezja gdańska ma nowego biskupa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.