Debiut papieża Franciszka na Spotify. „Śmieję się sam z siebie i idę naprzód”

Debiut papieża Franciszka na Spotify. „Śmieję się sam z siebie i idę naprzód”
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / tk

Papież Franciszek zadebiutował w serwisie streamingowym Spotify, gdzie mówił o sobie i odpowiadał na pytania swojego dawnego rzecznika z Buenos Aires, księdza Guiilermo Marco. Wyznał w jego podcaście, że nie czuje, że ma 85 lat. - Śmieję się sam z siebie i idę naprzód- zapewnił.

- Nie czuję swojego wieku. Kiedy myślę o tym, że mam 85 lat, wydaje mi się to nierealne: ja w tym wieku? - powiedział papież.

Papież o porannej modlitwie

Zapytany czy nadal wcześnie wstaje, by się modlić, odparł, że tak. - Bo jeśli nie modli się rano, nie modli się już więcej- stwierdził.

- Brakuje mi chodzenia po ulicach. W Buenos Aires spacerowałem, jeździłem autobusem. Tu kiedy dwa razy wyszedłem, zostałem przyłapany na gorącym uczynku. Dwa razy - zimą o 7 wieczorem, kiedy nic się nie dzieje, jest ciemno. Poszedłem do optyka, ale kobieta na balkonie zaczęła krzyczeć „papież!” i się skończyło- wspominał Franciszek.

Gdy z kolei poszedł odwiedzić przyjaciół w ich sklepie płytowym, zobaczył go dziennikarz czekający na taksówkę.

Papież podkreślił, że nie jest prawdą, iż wymyka się ukradkiem z Domu Świętej Marty, gdzie mieszka. Przypomniał, że w tajemnicy Watykan opuszczał św. Jan Paweł II, by pojeździć na nartach.

Dlaczego papież nie mieszka w Pałacu Apostolskim?

Franciszek wyjaśnił też ponownie dlaczego nie chciał mieszkać w apartamencie w Pałacu Apostolskim, który odwiedził zaraz po wyborze.

- Ogromne wrażenie robi to, jaki jest przestronny; nie tyle luksusowy, ile olbrzymi - powiedział papież. Porównał papieski apartament to „odwróconego lejka”.

- Każdy, kto miałby prawo wstępu tam wchodzi, a do tego wpada się w ręce współpracowników, traci niezależność i jest się bez ludzi - stwierdził papież. - Dlatego poprosiłem Boga: „daj mi drogę wyjścia” – wspominał papież.

Gdy po konklawe pozostał w Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał w jego trakcie, zobaczył sprzątaczki przygotowujące nowy apartament gościnny dla niego, już jako papieża.

- Sypialnia z łazienką, pokój do przyjmowania gości i gabinet. Powiedziałem: „Bóg włożył mi to w ręce”- dodał Franciszek.

Powtórzył to, co powiedział kiedyś podczas spotkania z młodzieżą: postanowił tam zamieszkać na stałe „z powodów psychiatrycznych”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Debiut papieża Franciszka na Spotify. „Śmieję się sam z siebie i idę naprzód”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.