Papież ma nadzieję na odnowienie umowy z Chinami w sprawie mianowania biskupów

Papież ma nadzieję na odnowienie umowy z Chinami w sprawie mianowania biskupów
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / tk

Papież Franciszek wyraził nadzieję w opublikowanej rozmowie z Reutersem, że poufne porozumienie, zawarte przez Watykan z Chinami w 2018 roku w sprawie mianowania biskupów, zostanie odnowione w październiku.

Umowa ta spotkała się wcześniej z krytyką; jej przeciwnicy argumentowali, że władze w Pekinie kontynuują represje wobec katolików.

Na mocy tymczasowego porozumienia, którego szczegółów nie ujawniono, mianowano dotąd sześciu chińskich biskupów. Wcześniej władze w Pekinie robiły to bez zgody Watykanu. W ostatnich prawie czterech latach uregulowano też sytuację siedmiu innych biskupów, wcześniej nominowanych bez takiej aprobaty.

Jak zaznacza Reuters, Franciszek porównał obecną krytykę umowy do sprzeciwu wobec wcześniejszej polityki Watykanu wobec komunistycznego bloku wschodniego.

DEON.PL POLECA

- Dyplomacja taka jest. Kiedy stoisz w obliczu impasu, trzeba znaleźć możliwą, a nie idealną drogę wyjścia - wyjaśnił papież. Jego zdaniem „dyplomacja jest sztuką możliwego i sprawiania, by możliwe stało się rzeczywistością”.

W ocenie Franciszka mianowanie biskupów w Chinach „przebiega powoli", ale – zaznaczył - „są oni mianowani”. Nazwał ten proces „chińską drogą”. - Chińczycy mają takie poczucie czasu, że nikt nie może ich popędzać - zaznaczył.

Umowę krytykowała między innymi administracja poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa, a przede wszystkim ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo, który apelował do Watykanu, by jej nie odnawiać.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież ma nadzieję na odnowienie umowy z Chinami w sprawie mianowania biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.