Pogrzeb zamordowanego księdza. Zabrzmiały wszystkie dzwony

Pogrzeb zamordowanego księdza. Zabrzmiały wszystkie dzwony
Pogrzeb o. Oliviera Maire'a fot. Twitter/KTO)
KAI/mk

O. Olivier Maire został pochowany dziś na cmentarzu swojego zgromadzenia w zachodniej Francji. Kapłana przed kilkoma dniami zamordował imigrant z Rwandy, którego władze określają jako mającego problemy psychicznie.

Pogrzeb o. Oliviera Maire’a odbył się w Saint-Laurent-sur-Sèvre w departamencie Wandea w zachodniej Francji. Po Mszy św. żałobnej w bazylice św. Ludwika Marii Grignona de Montforta trumna z ciałem 60-letniego duchownego, zamordowanego 9 sierpnia przez rwandyjskiego imigranta, spoczęła na miejscowym cmentarzu w kwaterze zgromadzenia montfortanów. O. Maire był prowincjałem tego zgromadzenia we Francji.

Wcześniej, w południe, ku czci zmarłego zabrzmiały dzwony wszystkich kościołów w Wandei.

Witając zgromadzonych ordynariusz diecezji Luçon, na której terytorium leży Saint-Laurent-sur-Sèvre, bp François Jacolin nazwał zamordowanego kapłana „męczennikiem miłości bliźniego”, który poświęcił życie służbie „najbardziej zagubionym”. Przełożony generalny zgromadzenia montfortanów o. Luiz Augusto Stefani wskazał, że swą śmiercią o. Maire nadal ewangelizuje, bo jego przesłanie dobroci i miłości jest dziś przekazywane przez media.

Montfortanie i parafianie z Saint-Laurent-sur-Sèvre przygotowali ceremonię pogrzebową, w czasie której czytane teksty i śpiewane pieśni skupione były wokół miłości i miłosierdzia. Liturgii przewodniczył abp Éric de Moulin-Beaufort, metropolita Reims i przewodniczący Konferencji Biskupów Francji.

W homilii francuski wiceprowincjał montfortanów o. Robert Chapotte wskazał, że naśladując św. Ludwika Marię Grignona de Montforta, o. Maire nieustannie poszukiwał mądrości Bożej, objawionej w Jezusie z Nazaretu. – Odkrył ją dla siebie, ale przede wszystkim, by się nią dzielić przy każdej nadarzającej się okazji. Dziękujemy, Olivierze! - powiedział dotychczasowy zastępca zamordowanego kapłana.

W modlitwie wiernych powierzano Bogu zarówno zmarłego zakonnika, jego rodzinę, montfortanów, jak też wszystkie ofiary przemocy i jej sprawców.

W pogrzebie uczestniczyli m.in.: minister sprawiedliwości Francji Éric Dupond-Moretti, prefekt regionu Kraj Loary Didier Martin, przewodniczący rady departamentalnej Wandei Alain Lebœuf, prefekt Wandei Benoît Brocart, mer Saint-Laurent-sur-Sèvre Éric Couderc, a także parlamentarzyści z tej części Francji.

Do zabójstwa o. Maire’a doszło 9 sierpnia w Saint-Laurent-sur-Sèvres. Sprawca morderstwa sam zgłosił się na policję i przyznał się do winy. Okazał się nim 40-letni Rwandyjczyk Emmanuel Abayisenga, ten sam, który jest oskarżony o podpalenie katedry w Nantes 18 lipca 2020 roku. Przebywał on kilka miesięcy w areszcie, ale w czerwcu br. został zwolniony, pozostając pod kontrolą sądu, w oczekiwaniu na proces, który ma się odbyć w 2022 roku. Dachu nad głową użyczyła mu wspólnota montfortanów w Wandei. Abayisenga, który jako nastolatek był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie, ma problemy psychiczne. Po ponownym aresztowaniu znajduje się pod nadzorem psychiatrycznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Pogrzeb zamordowanego księdza. Zabrzmiały wszystkie dzwony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.