"Pogubiliśmy się". Abp Ryś zabiera głos ws. dokumentu "Tylko nie mów nikomu"

"Pogubiliśmy się". Abp Ryś zabiera głos ws. dokumentu "Tylko nie mów nikomu"
(fot. episkopat.pl)
1 rok temu
polsat news/ wp.pl/ ed

Abp Grzegorz Ryś wziął udział w rozmowie na temat filmu Sekielskiego i reakcji na niego kościelnych hierarchów. Odniósł się również do celibatu księży oraz krytyki, której poddane zostały niektóre wytyczne z dokumentu o ochronie małoletnich.

Abp Ryś powiedział, że prace nad dokumentem diecezjalnym - "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej" rozpoczęły się już w listopadzie. Tutaj >> możecie przeczytać o nim więcej.

Dokument przekazany został wszystkim księżom diecezjalnym i zakonnym posługującym na terenie Archidiecezji Łódzkiej oraz osobom świeckim zaangażowanym w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła. To konkretne działanie arcybiskupa Grzegorza Rysia i Kościoła Łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich.

Punkty zasad, które wzbudziły kontrowersje

Abp Grzegorz Ryś odniósł się także do krytyki, której poddane zostały niektóre zapisy w książeczce z wytycznymi. Wśród części komentatorów kontrowersje wzbudziły m.in. punkty pozwalające księżom i katechetom na objęcie dziecka, czy trzymanie go za rękę.

- Wszystko można skrytykować, nie ma dzieł doskonałych. Nie popadajmy w skrajności - nie każdy dotyk jest złym dotykiem. Nie chcę, by w kapłaństwie dochodziło do zachowań sztucznych. Nawet Jezus dotykał ludzi. Ważna jest intencja - zaznaczył.

Reakcje hierarchów na dokument Sekielskiego? 

Na pytanie o podejście do reakcji hierachów Kościoła na dokument Sekielskiego, duchowny odpowiedział, że należy pamiętać, iż kluczowe i oficjalne stanowisko Kościoła przedstawili abp Polak >> i abp Gądecki >>

- Pogubiliśmy się. Odpowiedzialność dotyczy nas wszystkich, jest bardzo szeroka. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej - przyznał na antenie Polsat News. - Nie od dziś mówimy o problemie pedofilii w Kościele. Film Tomasza Sekielskiego pokazuje straszne rzeczy. Walczymy z nimi już od dawna - dodał.

Celibat to forma miłości, nie rezygnacji z niej

Pytany o powody przestępstwa pedofilii, zaznaczył, że nie istnieje jedna odpowiedź, bo grzech jest indywidualny dla każdego człowieka i jego historii. Podkreślił też, że należy pamiętać również o odkupieniu i drodze wyjścia.

Jego zdaniem ksiądz, który kończy seminarium i przyjmuje święcenia jest pełen najlepszych intencji, gorliwości i chęci służby Bogu i ludziom. - Nikogo nie tłumaczę. Gdyby człowiek był wierny temu, co wybrał. Wierny formacji, łasce celibatu i rozeznaniu charyzmatu, wiedziałby że celibat jest formą miłości, a nie rezygnacji z miłości. Nie wystarczy gorliwość początkowa, ona musi wzrastać.

Jacek Prusak SJ: gdyby Kościół właściwie stosował wytyczne Watykanu, nie byłoby materiału do filmu Sekielskich >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

"Pogubiliśmy się". Abp Ryś zabiera głos ws. dokumentu "Tylko nie mów nikomu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.